cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Dikkatini Veremeyenlere, Odaklanamayanlara Mindfulness

24 Haziran 2016 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 899

En son ne zaman 10 dakika boyunca HİÇBİR ŞEY yapmadığınızı hatırlıyor musunuz? Hatırlamıyor musunuz? Hani bir çikolata ya da gofret çeker canınız. Açar yersiniz. Birkaç dakika sonra yiyip yemediğinizi bile hatırlamadığınız oldu mu hiç? Ya da onlarca sayfa kitap okuduktan sonra kaybolup gittiğiniz, sonra hiçbir şey anlamadığınız için tekrar sayfalarca geriye döndüğünüz oldu mu?

Çünkü hiç orada değildiniz. Aynı anda o kadar çok şey yapmaya çalışıyordunuz ki, pek çok şeyin farkına varamadınız.

Peki size bir soru. Aynı anda şeye birden odaklanabilirsiniz? Cevap net.

Sadece tek bir şeye odaklanabilirsiniz.

O sebeple o gofreti yediğinizi bile hatırlamıyorsunuz, tadı aklınızda kalmadı bile… “Hiçbir şey yapmadığınız oldu mu?” demekten kastım Hiçbir şey! Yemek yemek, kitap okumak, tv seyretmek, mesajlara bakmak, Instagram’da gezinmek ve DÜŞÜNMEK! Hiçbir şey. Salt boşluk! Bunu yapabilmek o kadar zor ki. Bir denesenize. Hemen şimdi her şeyi bırakın. Gözlerinizi kapatın ve hiçbir şey ama hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Bakalım aklınıza neler gelecek? Bakalım düşüncesiz kalabilecek misiniz? Kalamadınız değil mi? Yüzlerce şey geçti aklınızdan. Yüzlerce görüntü geldi gözünüzün önüne ve düşüncesiz duramadınız.

Mindfulness diye bir şey var dünyada, yeni yeni yayılan. Tanımı, Bilinçli Farklındalık gibi bir şey. İçi çok dolu. Amacı “Dikkatinizi toplamak” ya da dikkatinizi toplamak için “Zihninize egzersiz yaptırmak

Nedir Mindfulness?

Dikkatimizi sadece içinde bulunduğumuz ana odaklamaktır. Olanı olduğu gbi gözlemlemektedir. Bu kolay değildir. Hatta çok zordur. O sebeple mindfulness ile dikkatinizi odaklamanın egzersizlerini yaparsınız. Dikkatimiz aslında tıpkı aşağıdaki el feneri gibidir.

mindfulness

Bu el fenerinin çalışma prensibi şöyledir. Arkasındaki kurma kolunu çevirdikçe enerji üretirsiniz ve o enerji de fenerin ucunda bulunan ledleri çalıştırarak ortamı aydınlatır. Dikkatiniz, aslında bu fener gibidir. Sadece ama sadece bir yere odaklayabilirsiniz ve dikkatinizin enerjisi bitecektir. Eğer siz dikkatinizin enerjisi bitene kadar dikkatinizi doğru şekilde kullanmadıysanız, işte yukarıda anlattığım gibi o gofreti yediğinizi bile hatırlayamazsınız. Sonrasında ise bir yere odaklanacak dikkatiniz de kalmamıştır. Bunu tekrar kazanmak için çalışmanız, yani o feneri kurma kolunu tekrar çevirmeniz gerekir.

Dikkatimizi tek bir noktaya toplayabilirsek ne olur?

 • Bir yemeği yerken tadını sonuna kadar alırsınız.
 • Bir manzaraya bakarken onu içimizde en derinlere kadar yaşarsınız.
 • Müzik dinlerken sadece onu dinlersiniz ve tüm notaları hissedersiniz.
 • Bir konu anlatılırken sadece ona odaklandığınız için son derece net bir şekilde anlarsınız.
 • Mutluluğu da hüznü de olması gerektiği gibi yaşarsınız.
 • Kendinizi kötü şeylere odaklanmaktan alı koyan savunmayı engeller, o an neyi nasıl yaşamanız gerektiriyorsa öyle yaşarsınız.

Dikkatinizi Nasıl Toplayacaksınız?

Mantık şu şekilde. Aslında sizin dikkatiniz var, ancak dağılmaya çok müsait. Kafanızdan her an bin türlü şey geliyor. O sebeple arkadaşlarınızla toplandığınızda size “hiç burada değil gibisin” diyorlar. Evet çünkü gerçekten de orada değilsiniz. Dikkatiniz dağılabilir. Ama sizin yapmanız gereken, bir alışkanlık haline getirmeniz gereken bir davranış biçimi var. Dağılan dikkatinizin dağıldığını fark etmek ve fark eder etmez hemen dikkatinizi tekrar konu ne  ise tek bir yere odaklamak. 3 dakika sonra tekrar dağılacaktır. Normal. Ama bunu da hemen fark edip odağı aynı yere tutmak. Sonrasında dikkatiniz dağılır dağılmaz artık bunu fark edebilir hale geleceğiniz için bunu ne kadar çok yapar ve ne kadar çok kendinizi buna alıştırırsanız dikkatiniz bir konu üzerine o kadar uzun süre kalmaya başlacaktır. Yani bir süre sonra siz dikkatinizin dağılmasına, o konudan uzaklaşmasına izin vermiyor halde bir kafeste tutuyor olacaksınız dikkatinizi.

Ekşi sözlükte bir yazı hatırlıyorum bununla ilgili. ‘Herd of gazelles being chased by leopard‘ sözünü duydunuz mu hiç? Bu cümle hayvanlar ile bizim aramızdaki düşünsel farklılığın en büyük kanıtı aslında. Anlatayım…

Siz bir yerde otururken kafanız çok doludur pek çok zaman. Arkadaşlarınızla buluştuğunuzda o an konu ne ise, ne için oraya geldiyseniz sadece o işe odaklanmak dışında pek çok şey geçer aklınızdan.

 • Arabayı park ettiğim yerden çekerler mi acaba?
 • Telefonun faturasını ödemedim, yine gecikti.
 • Yarınki toplantıya henüz hazır değilim.
 • Annem aramıştı hala dönüş yapmadım.
 • Bayram da yaklaşıyor daha tatil planı yapmadım, nereye gitsem acaba?
 • İlişkimde çok mutsuzum, ne yapmalıyım bilmiyorum.
 • Akşam ne yemek yesem acaba? Evde mi yapsam dışarıda mı yesem?

gibi… Bu örnekler çoğaltılabilir. Ancak gelelim “Herd of gazelles being chased by leopard” sözüne. Leopar tarafından kovalanan ceylan sürüsü. O ceylanlar ki, leopar aralarından birini yakaladığı anda kaçmayı bırakırlar. Bunu bir metafor gibi düşünün. Ceylanlar o anı yaşıyorlar. Kaçmaları gerektiği için kaçıyorlar ve durmaları gerektiği anda duruyorlar. Ancak insan beyni böyle değil. Hep kaçıyor, hep düşünüyor ve hep yoruluyor. Çünkü bizler bir anın içinde geçmişi, geleceği, öteyi, beriyi pek çok şeyi düşünmeye çalışıyoruz ve hiçbirine odaklanamadığımız için gün sonunda stresli, yorgun ve elleri boş şekilde kalıyoruz.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

One Response to Dikkatini Veremeyenlere, Odaklanamayanlara Mindfulness

 1. Tuğba dedi ki:

  Doğru..ama yapabilmek ne mümkün ki..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir