cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Deniz Kenarında Bir Brasserie : Divan Bebek

Divan Brasserie

5 Şubat 2015 • DÜNYA MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ • Views: 666

Bir spoiler ile sizi meraklandırarak yazıya başlayayım;

Bal kabağı görünce üzerimdeki tişörtü gömleği yırtan ben, buram buram bal kabağı kokan bal kabaklı panna cotta’yı yediğimde hemen soyunmaya başladım.

Brasserie

Ne kadar havalı duruyor değil mi? Fransızca anlamı birahane olan Brasserie esasında Fransa’da her köşe başında bulunan, sabah kahvaltısından, öğle yemeğine, akşam yemeğine kadar her saat yiyecek bir şeyler sunabilen, alkol de içilebilen ve hatta günün menüsü gibi avantajlı seçenekler ile ulaşılması çok çok kolay standart bir halk mekanları iken bu kelime ülkemizde çok daha farklı anlamlar yansıtıyor.

Divan BrasserieÜlkemizde Brasserie dediniz mi, ulaşılması o kadar da kolay olmayan ve haliyle de lüx kokan markalar öne çıkıyor. İlk akla gelenlerde biri de çikolata ve pastaları ile büyüdüğümüz Divan Brasserie. Daha önce restoran haftasında Beyoğlu’ndaki Koç Pera Roof‘taki Divan‘ı deneyimlemiştim. Şimdi ise Denizin Şarkısı önderliğinde sevgili dostlar ile Divan Brasserie Bebek menüsüne bir bakalım istedik.

Divan Bebek‘in sanki bir motoryatın içine giriyormuş gibi hissettiriyor bana.Restoran için dik merdivenlerden aşağı inmeye başladığımızda sanki güverteden aşağı kamaraya iniyormuşuz hissi verecek gibi dekore edilmiş.

Son zamanlarda hemen her restoranın mutfağına giren bal kabağı çorbası ile başlıyoruz yemeğe. Fincanda gelen bal kabağı çorbası başlangıç için iyi bir tercih bana göre. Ardından dana carpaccio, kuşkonmaz ve ballı trüf sos ile geliyor. Açıkçası carpaccio‘nun bana göre biraz vasat kaldığını söyleyebilirim. Zaten tabakların bitmemesinden de herkes için benzer bir izlenimin olduğunu söyleyebiliriz. Peşi sıra gelen keçi peynirli pancar kulesi hem görsel olarak hem de lezzet olarak az önceki carpaccioyu bri anda unutturuverdi hepimize. Zaten çok lezzetli olan keçi peyniri, fesleğen sos ve pancar sos ile biraz da bal ilave edilerek daha da büyülü bir hale dönüşmüş.

Divan Brasserie Divan Brasserie

Hemen söyleleyim ; Oldum olası lezzetsiz bulduğum kinoanın kaju, turp, taze kişniş ve avokado ile zenginleştirilmesine şapka çıkartmak gerek. Kabak çiçeği dolması zaten nasıl büyülü bir şey ise “sevmiyorum” ya da “ııııh beğenmedim” diyene henüz rastlamadım. O sebeple buna “güzel” diyor olmam pek bir kifayetsiz duruyor sanırım.

2015-01-08 19.48.43

Calamatara : karides, midye, kalamar, acı sos ile servis edilen bir makarna. Makarnanın şeklinin kalamara benzemesinden ötürü adı Calamatara. Bitz sos ilavesi ile, karidesin kullanılmayan kısımlarının haşlandığı sosun eklenmesi ile son halini bulan Calamatara benim son favorilerimden olmayı başarıyor. Zaten Divan Brasserie’nin de en güçlü ürünü olduğunu öğreniyorum daha sonra.

2015-01-08 20.12.20 Divan Brasserie

Ağır ateşte pişen Dana Kürek, e ağır ateş + dana kürek = pamuk gibi bir et.

Bonfile Dilimleri : Çektirilmiş balzamik sos, kalınca parmesan dilimleri, roka yaprakları ve patates eşliğinde.

Tavuk Şinitzel de Divan’ın kuvvetli taraflarındanmış, ancak ben genel olarak pek de lezzetli bulamadığım şinitzel hakkında çok da iyi bir yorum yapma eğiliminde hissedemiyorum kendimi.

2015-01-08 20.11.34 2015-01-08 20.10.06

Tatlılar

Buranın Trileçesi çok güzel” diyor Oğuz Yenihayat, trileçeyi tadıyoruz. Hoooop. “bir tane daha rica edebilir miyiz?

Divan Brasserie

Trileçe o “biz trileçemizi kendimiz yapıyoruz” deyip günlük 10.000 tepsi dağıtılan seri üretim trileçelerden değil. Bildiğin kendileri yapılyor. Biz bayıldık. Bal kabaklı panna cotta ile ilgili görüşlerimi yukarıda paylaşmıştım. Tiramisu ve tartlar da Divan‘da çok güçlü duruyor. Benden bu kadar.

Afiyet olsun herkese…

2015-01-08 20.50.42 2015-01-08 20.52.23 2015-01-08 20.52.46

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir