cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Dai Pera ; Beyoğlu’nda Turistik Anne Mutfağı

dai pera

25 Ocak 2015 • ANADOLU / TÜRK, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 1613

Pera,

Beyoğlu‘nun eski adı. Söylenişi bile bende hoş izlenimler yaratırken, mekan isimlerinin önüne, arkasına eklenmesi daha da hoşuma gidiyor. “Dai Pera” ismininn çıkış noktası aslında “Daha İyi“den geliyor. Daha İyi Pera yani. Mekan çok bilindik bir yerde ama muhtemelen gözünüzden kaçmış. Galatasaray Lisesi’nden aşağı doğru kendinizi salın. 45’lik ve Solera‘yı geçin. Aynı hizada tam köşede kalan bir mekan.

Dai Pera

Dai Pera Hikayesi;

Aslında çoğunlukla turistlere hitap etse de “içeri bir bakayım” diye daldığınızda “bir şeyler içsem iyi olur” dedirtecek kadar sıcak ve samimi dekore edilmiş bir yer burası. Türk Mutfağı’nı merak eden yabancıların uğrak yeri olan Dai Pera, Türk yemek kültürünü, yani aslında anne yemeklerini bir füzyondan geçirip, bambaşka bir hali ile karşınıza çıkarıyor. Mekanın hem sahibi hem de mutfağın hükümdarı Arzu Gürdamar retro ve modernliği bir arada sunuyor mekanda. Bu sunum tabii yemeklere de yansıyor. Masalarda bildiğimiz anne masa örtüleri var mesela. Ben fotoğraf çekerken örtüyü ittiriyorum azıcık. Arzu hemen kızıyor. Neredeyse elime bir şaplak atıyor, “örtü de fotoğrafta olmalı” diyor 🙂

Dai PEra Dai Pera

Butiklik diyeceğim olacak sanırım. E hal böyle olunca şaraplarda da butik üreticileri seçiyor. Burası, benim çok sevdiğim bir şişe şaraba servet ödemeyeceğiniz mekanlardan.

Mutfak

İki tane kadayıf sarması geliyor önüme. Parmak kadar. Ne var bunun içinde? Lanet olası iki adet karides. Ucundan ısırıyorum. Okey. Kadayıfa ne sarsak güzel olur zaten. Sevgili Arzu, karidesi bir de yanında getirdiği sosa batırıp denememi istiyor. Hay hay! Aman tanrım o da ne? Karidesin o buram buram karides tadı ağzımda patlıyor. Şaka değil. Bal, elma sirkesi, soya sos ve kavrulmuş kırmızı acı biberden oluşan sos karidesin tadını zirveye taşıyor. Menüdeki ismi Kadayıfta Karides.

dai pera

Izgarada Kıymalı Muska Böreği. Ev yapımı cheddar ve salsa sos ile ikram ediliyor. Ilık geliyor önünüze. Gerçekten parmakları yedirecek cinsten.

dai pera

Zeytin diye tutturuyor Arzu. E haydi bir de zeytine bakalım. Ayvalık kırma zeytin mezesi geliyor. Ayvalık’ta yazlığımız olduğu için yılın belli dönemleri oradayız. Bilirim yöreye has mahsullerin lezzetini. Ama Arzu bu zeytine ne yapıyorsa kaşık kaşık yedim. dai peraBöyle bir şey yok! Zaten menünün en tepesinde duruyor. Zirvede olduğu belli. Aman gözünüzden kaçmasın!

Mücvere geçiyoruz sonra. Mücver yine özel bir sos ile geliyor. Arzu Hanım en basit yiyecekte bile dokunuşlarıyla harikalar yaratıyor.

Mürdüm Eriği Soslu Kuzu İncik, porsiyonu öyle büyük ki, tek başınıza yemeniz  mümkün değil. Bence menüde yanında iki kişilik yazmalı. Et ürünlerinin hazırlanması tabii çok pratik olmuyor. O sebeple hazırlandıktan sonra dondurulan incik, sunuma hazır hale geliyor ve masanıza o şekilde servis ediliyor.

Diğerleri;

Sağlıklı Bir Şarküteri Tabağı ; 3 çeşit peynir ve daha çok yemiş ağırlıklı. Bunun dışında Füme Hamsi’den,, Girit Ezme’ye, Peynirli Sufle’den Ahtapot Yahni’ye, Nohutlu İşkembe’ye, Dil Balığı Sote’ye kadar çok farklı ve geniş bir menüsü olan Dai Pera‘da mutlaka ilginizi çekecek bir şeyler bulacaksınız.

dai pera

Kokteyller

Burada kokteyller de bir başka, özellikle Dai Pera specialleri deneyebilirsiniz. Demirhindi Rom‘dan Dai Pera Mesirli tarçınlı kokteyle, Koruk Margarita‘dan Pancar Rom‘a, İstanbul’un eski adından esinlenilen Konstantinople Mule‘dan Ottoman Mystery‘ye  kadar çok farklı seçenek var.

Özetle ; Dai Pera gerçekten çok lezzetli, butik, retro, modern duruşunun ardında  anne yapımı turistik yemekler yerken, iyi bir şaraba servet ödemeyeceğiniz çok özel bir mekan. Bu zamana kadar gözünüzden kaçmışsa, bir ara geçerken uğrayın, Arzu Hanım ile mutlaka tanışın ve bu zaman kadar neden fark etmediğinizi kendi içinizde sorgulayın. İnternet sitesinde menünün güncel hali fiyatları ile birlikte yer alıyor. Gitmeden önce bir incelemenizde fayda var.

Kokteyl2 Kokteyl1 2015-01-15 18.56.54 Muska_boregi Mucver Meze1

Adres: Tomtom Mh., Yeni Çarşı Caddesi No:54, 34433 İstanbul
—————————————————————————————————-

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir