cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Çok Partili Bir Hafta Geride Kaldı.

8 Ekim 2014 • MEKAN / GEZİ, PARTİ - EVENT - FESTİVAL • Views: 1578

Mekanist 4. Büyük Gezgin Guru Buluşması

Bayramdan önceki hafta bir hayli yoğun ve güzeldi.

Mekanist‘in uzun bir aradan sonra tekrar tüm gezgin ve guruları bir araya getirdiği 4. Büyük Gezgin Guru Buluşması ile start verdik çok partili haftaya. Konsept olarak diğer buluşmalarımızdan farklıydı bu kez. Gece kaçamağı değil, pazar gün ortası için hazırlanmış. Buna rağmen kalabalık fena sayılmazdı.

 

Mekanımız ise Kahve denince ilk akla gelmesi gereken ancak gizli kalmayı seven çok özel bir yer. Gayrettepe’de Petra Roasting Co. Burası bir tuhaf. Çılgınca bir yer. Süper bir girişimcilik ve lezzetli kahveler…

Sıkı takipçiler bizim LaBottega eventlerini bilirler. LaBottega‘da doymamacasına içtiğimiz Barbare şarapları’nı Mekanist‘in buluşmasında da görmek beni çok mutlu etti. Şarapların tadını artık ezbere bildiğim için şaraplardan el çekip birkaç çeşit farklı bira tatma fırsatını verdim kendime. Kozel epey hoşuma gitti.

IMG_6351 IMG_6344 IMG_6340 IMG_6339 IMG_6331 IMG_6323

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu arada Erdilli Gourmet‘nin kanepe ve mini atıştırmalıkları da varmış ancak bana denk gelmedi. Cemilzade’nin 100 yıllık lokumları (100 yıl önce nasıl yapılıyorsa hala öyle yapılıyor)  ile tekrar karşılaşmak da güzeldi.

Mekanist buluşmaları sanırım yeme içmeyi seven en kalabalık kitlenin ağırlandığı buluşmalar oluyor. Hem uzun zamandır görmediğimiz arkadaşlarımız ile sohbet etme fırsatı bulurken hem de her sefeinde daha da yeni insanlarla tanıştığımız için bu eventler hepimiz için çok faydalı ve çok özel. O sebeple Mekanist ekibine tekrar tekrar teşekkürler…

Tükkan Karaköy Birinci Yılını Kutladı

Ardından hafta içi Tükkan’ın birinci yılını kutlamak üzere haftada neredeyse 2 gün uğradığım mekandaydık yine. Kalabalık hayli fazlacaydı. Tükkan’ın özel kokteylleri masa masa dolaştı. Tükkan’ın bana göre en güzel yanı; sokağa taşması. Partilerde de hep aynı şey olur. O sokak insan kalabalığından kapanır. Sokaktan geçenler ise meraklı gözlerle bakar neler olduğuna.

Tükkan Karaköy

Karaköy‘ün en keyifli mekanlarından biridir bana göre Tükkan. Sürekli gelişen mutfağı, inanılmaz ambiyansı, kitlesi ve müzikleri ile Karaköy gecelerinin başlangıcı olarak Tükkan ismi derin derin aklımıza kazındı. Tükkan’ı Tükkan yapan tabii ki en çok da canım dostum Melih Doğan. Alalade bir sokakta herkesin dikkatini çekmeyi başardı bu dükkan. Seviyoruz ve nice yıllara diye destek olmak için yanındaydık Melih Doğan‘ın. Çok da güzel bir kutlama oldu. Yıllar boyu aynı kalitede devam etmesi dileklerimiz ile…

tukkan 038 tukkan 042 tukkan 060_1 tukkan 068 tukkan 087 tukkan 089 tukkan 100 tukkan 106 tukkan 107

FAUCHON PARİS Açıldı.

Son olarak Bir dünya markası olan FAUCHON PARİS’in İstanbul şubesi FAUCHON İstanbul’un Akasya AVM’deki görkemlil açışındaydık. Detaylar için yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Fauchon Paris

 

*Tükkan fotoğrafları için Sosyalbilgiler’e teşekkürler…

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir