cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Circle Yeniköy : En Keyifsiz Boğaz Restoranı

circle yeniköy

18 Ocak 2016 • DÜNYA MUTFAĞI, DÜNYADAN, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 1747

İşletmelere müşteri ilişkilerini bir türlü öğretemedik! Ben normalde pek eleştirel yorum yapmam. Çünkü eleştirim var ise daha mekandayken söylerim. Bunu gizli müşteri kıvamında sosyal medyaya taşımak benim hoşlandığım bir tarz değil. Ne zaman ki hataları söylememe rağmen “iplenmez” işte o zaman biraz daha fazla kitleye anlatmayı arzularım.

Ofisten tüm marketing ekibi olarak 7 kişilik uzun bir yemek ile birlikte toplantı yapmak için Yeniköy civarında yer bakındım geçen hafta. Mekanın sakin ve boş olması bizim için önemli olduğu için yaptığım telefon görüşmesi sonrasında telefondaki kibar hanımefendi öğlenleri çok sakin oluyoruz, hem yemeğinizi yer bir yandan da toplantınızı yaparsınız diye bilgi vermesi Circle Yeniköy ‘ü seçmemize sebepti. Mekana 13:00’te geldik. Gerçekten boş. Mekan için kötü bizim için güzel bir şey. Ama neden bu kadar boş olduğunu gün sonunda bizzat deneyimleyerek anlamış olduk tabii.

Mekanda tek masada 7 kişi oturuyoruz ve başka kimse bulunmuyor. 4 kişi aynı (Şef’in işini kolaylaştıran bir unsur) 3 kişi farklı yemek seçiyoruz. Siparişlerden farklı olanlardan biri Mantarlı Bonfile. Bir yarısının soğuk, diğer yarısının sıcak oluşu ilk dakikada şaşırtıyor bizi. Geri gönderiyoruz. Menüde “patlıcanlı risotto yatağında kuzu incik” çarptığı için  patlıcanlı risotto iyi bir deneyim olabilir düşüncesiyle tercih ediyorum. Kuzu incik hakkında bilgi istiyorum, nasıl pişiyor, nerede kaç saat pişiyor, kendi suyuna pişiyor gibi… Pek bilgim yok diyor personel. Hay hay. Olabilir deyip geçiyorum. Sonra yemeğim geliyor. Patlıcanlı risotto yerine safranlı risotto yatağında geliyor bizim kuzu. Ben mi yanlış anladım acaba diyorum. Arkamda duran menüye uzanıp tekrar bakıyorum. Vallahi de patlıcanlı risotto yazıyor. Personele soruyorum bir yanlışlık oldu herhalde diye. “Patlıcan kalmamış o sebeple safranlı yapmış şefimiz” diyor. Safran! Daha orijinal bir şey bulunamadı mı acaba? Safran ki ben nefret ederim! Ucundan alıyorum azıcık. Zaten risotto soğuk. Biraz lapa gelmesi gereken risotto fotoğraftan da anlaşılacağı üzere gayet pilav gibi. Tane tane… Neyse diyorum, sadece kuzu inciği yiyerek daha az kalori alırım diye teselli ediyorum kendimi. Zaten personel de değiştirelim mi diye sormuyor. Herkes hayatından memnun.

circle yeniköy

Ha bu arada Birkaç gün önce sevgili Arda Türkmen‘in Central Nişantaşı‘nda yediğim kuzu incik (52 TL) ile Circle’daki kuzu inciği (54 TL) hem lezzet hem görsel açısından yan yana dahi koyamazsınız. Onu da belirtmem de fayda var. Peki hal böyle olunca çok daha lezzetli bir yemeğin alternatifinden neden daha fazlas bir bedele sahip burası diye düşünüyorum. Sadece deniz kenarında duran iki masadan ötürü mü yoksa?

Tatlılara geçiyoruz. Tatlılar ayrı vak’a. Servisler eksik, çay istiyoruz gelmiyor, kahveler eksik geliyor, tabak yok önümüzde, söylemesek tatlıları elimizle yememiz bekleniyor.

Kötü bir yemek için en fazla ne kadar ödersiniz? Hesap 616 TL

527 TL + 89 TL servis ücreti. Sadece masalarımıza yemekleri getirdikleri içindi bu 89 TL. 85 TL ise 2 adet su + 6 adet çay + 5 adet kahvenin bedeli. Bu kadar yıkımdan sonra “kusura bakmayın içecekler ikramımız olsun, tekrar başka zaman bekleriz” kafasından da uzak bir hesap. Sonra düşünüyorum. Biz bu kadar parayı ne için ödüyoruz diye? Sebep bulamıyorum.

circle yeniköy

Elindekinin Kıymetini Bilememek

Ne kadar güzel bir yer oysa ki Circle. Hoş bir yalı. Denize sıfır, nezih. Keyifli. Benim böyle bir mekanım olsa memnuniyetsiz kimsenin ayrılmaması için elimden geleni yaparım. İ

İşletmelere, mekanlara bir türlü öğretemedik. Oysa müşteriyi memnun etmek çok kolay. Yeter ki memnun etmek isteyin. Memnuniyetsiz olduğunu anlatmaya çalışan müşteriyi daha kapıdan çıkmadan yakalayın ki, kimseye bu deneyimi anlatmadan bir daha gelsinler. Uğurlamada iz bırakın bari ki akıllarda bu kalsın. Hiçbir şeyden memnun olmama eğilimindeki ters insanlar denk gelmediği sürece mekan işletmek dünyanın en kolay işi. Azıcık detay bilmek lazım. Çıktığım her konuşmada, panelde örneklerle bunu vurguluyorum ama daha çok işimiz var anlaşılan.

Adres : Köybaşı Caddesi Daire Sokak Mualla Hanım Yalısı No:5/A Yeniköy / İSTANBUL

Telefon : 0212 262 84 55

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

One Response to Circle Yeniköy : En Keyifsiz Boğaz Restoranı

  1. Mörfi Menahem dedi ki:

    Tek söyliyebileceğim şey, bu kadar güzel bir yere YAZIK.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir