cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Cihangir’de Biraz Geyiğe Bekleriz; Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar

8 Ağustos 2014 • GECE KULUBU / BAR, MEKAN / GEZİ • Views: 976

Cihangir’in ruhu dingindir. Sanat ve sanatçı kokar havası. Orada yedikleriniz, içtikleriniz ve hatta sohbetleriniz bile biraz daha kalburüstüdür. Kendinizi güzel hissedersiniz Cihangir’deyken. Şimdi ise kendinizi daha da güzel hissedebileceğiniz çok farklı bir mekanı da arasına katmış Cihangir; Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar

05geyikIMG_3225

Burası daha önce hiç karşılaşmadığınız bir konsept. Burada sadece üç şey var. Kokteyl, kahve ve sohbet. Modern değil, avam bir görüntü ile karşınıza çıkıyor kahve ve kokteyller. Öyle süslü sunumlara yer yok. İnternet de yok. Sırf sohbet edin diye. Sohbet etmeyi unuttuğunuzu düşünüyorsanız buyurun Geyik’e. Adı gibi geyik yapmak için burası aslında.Kapının önündeki 3-4 tabureyi saymazsak  içinde oturacak yer bir elin parmakları kadar. Onun için önü hep kalabalık.

Geyikten Bir Hikaye

Kahve tutkunu bir iç mimar Yağmur Engin ‘in Haziran 2014 açmış olduğu bir mekan burası. Yağmur‘un yurt dışından aldığı danışmanlık sayesinde, kahve ve  kokteyllerin birleşmesi ile ortaya çıkan bir konsept.

Bohem bir hava yaratmak istediklerini söylüyor iki ortak. Öylesine tutmuş ki bu konsept çok çok kısa sürede kocaman bir müdavim kitleye ulaşmış.

Geyik’te Kahve

03Untitled-1

Geyik’te bir kahve menüsü yok! Kahve içmek istiyorsanız personel ile sohbet etmek zorundasınız. Eğer kafanız karışıksa, Yağmur ya da personeli size önce ne tür kahvelerden hoşlandığınızı sorar. 01geyikIMG_3026Sıcak, soğuk, hafif, sert, aromalı, isli vb… Ona göre hoşunuza gidecek bir kahveye yönlendirir. Kahveler başka yerde bulamayacağınız cinsten. Standart bildiğiniz markalar burada yok! Serkan Etiyopya, El Salvador, Guetemala‘dan kahveyi kendisi seçiyor ve o dönem en iyi bulduğu kahveyi kendisi getiriyor. Kahveler haftalaık olarak kavrulur ve günlük değişir, her  O sebeple bir kahve menüsü yok.

Burada 15 çeşit kahve ve 17 çeşit kokteyli bir arada bulabilmenize rağmen türk kahvesi ve çay yok. Saat 11:00-23:00 arasında kahve içebilirsiniz.

Geyik’te Kokteyl

02geyikIMG_3123

04geyikIMG_3169Burada çok özel ve gerçekten vurucu kokteyller içeceğinizin garantisi veriliyor. Öyle şişeyi ters çevirip 10 tane bardağın üzerinde gezdirerek yapılan kokteyller yok burada. Her biri çok iddialı… Taze meyvelerin bol alkol ile birleştiği anlar.

Menüden birkaç öneride bulunayım.

Viski sevenler ve hatta “ben viski içemem” diyenler için Old Fashioned…

Lime tadını cin ile buluşturmak isteyenler için Gin Licky… 

Kırmızı meyveciler için için Blackberry Cobler…

Rakı sevenler için Her Zamankinden… Rakılı bir kokteyl. rakıdan sonrasını bende bilmiyorum Sürpriz…

Mojito sevenler için Mojito Fidel…

06geyikIMG_3227

Müzik Chil Out, Slow, Lounge, Jazz. Gecenin ilerleyen saatleri için ise biraz da yüksek sesli ama sokağa taşmayan cinsten. Buradaki asıl felsefe müziğin değil sohbetin ve geyiğin sokağa taşması. Müziğin değil

Faydalı Bilgiler;

Mekan pazartesi kapalı. Hafta içi ve sonu 11:00-03:00 arası açık, 02:00’de servis biter.

17:00‘den sonra bira servisi başlar. Daha erken gittiyseniz ısrar etmeyin 🙂

19:00‘dan sonra kokteyl içebilirsiniz. Erkenciyseniz ısrarcı olmayın 🙂

23:00‘ten sonra kahve servisi yok!

Emin olun her gittiğinizde kahve ve kokteyle dair pek çok şey öğreneceksiniz Geyik‘te. Gidin ve sohbet edin!

 

 

 

 

Tags: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir