cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Chill Out Festival İstanbul 2014’ün Ardından

chill out festival

28 Mayıs 2014 • DİĞER YEME & İÇME, MEKAN / GEZİ • Views: 1451

2006 yılından bu yana her sene beklenen festival haline gelen Chill Out Festival İstanbul için geçtiğimiz pazar günü  Sarıyer Life Park‘taydık. “Yeryüzündeki Cennet” tanımı ile yola çıkan Chill Out Festivall İstanbul 2014, Bridgestone sponsorluğunda ve tabii her zaman olduğu gibi lounge fm ve biletix ‘in iş birliği ile biz katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.

chill out festival 2014

Organizasyon için Hacıosman metro çıkışından Hacıosman ve Taksim dönüşlü servisler vardı. Bu anlamda festival alanına ulaşım gayet sorunsuzdu. Biz 14:00 gibi festival alanına ulaştık. O saatte dahi hamaklar, dev gazebonun altı, şemsiyeler ve salıncaklar kapılmış olduğu için gazebonun sol tarafında keyifli bir gölgeye konuşlandık. Hava çok sıcak olduğu için bir süre pek de sahne önüne gitmemeyi tercih ettik.

12 Saat Aralıksız Müzik…

4 sahne ve 20’den fazla müzisyen ve grubun ağırlandığı bir festivalde adeta müziğe doyduk! Bildiğiniz gibi ; “Her sene size en keyifli pazar gününü yaşatmak” bu festivalin bir sloganı artık. Küçük kusurları saymazsak gerçekten de öyle oldu diyebiliriz. İyi müzik, açık hava, renkli ortam, seçkin ve birbirinden tarz insanlar, rengarenk balonlar, harikulade bir dekorasyon ve etkinlik alanları ile güzel bir pazar olduğu şüphesiz.

chill out festival 2014 chill out festival 2014

Saat 17:00‘a doğru Da Lata‘nın sahneye çıkması ile müzik iyice kıvamına geldi. Müziğin yanına serpiştirdiğimiz alkol ile de artık herkes festival havasına tam olarak bürünmüştü.

Sessiz film yarışması ile iki kez 20,00 TL kazandık, dilek ağacına gerçekleşmesi kolay birkaç dilek yazdık (Bridgeston dikkate alacak umarım). Yüzlerce fotoğraf çektik, #chilloutfestival  hashtagleri ile çılgınlar gibi paylaşımlar yaptık ve sayısız like havada uşuştu.

Dönüşte servis biraz dertliydi ancak böylesine fazla katılımcının olduğu bir festivalde dönüşün sorun olmaması pek düşünülemezdi sanırım. Tabii ki tuvaletler… Yine inanılmaz kuyruk… Erkek olduğum için bir kez daha şanslı olduğumu hissettiğim an, kızlar tuvaletindeki sırayı gördüğüm andır.

Chill out istanbul 2014 Chill out istanbul 2014

Bu arada 4 sahne olmasına karşın biz sadece 3 sahneye ulaşabildik. Diğer bir sahne hakkında hiçbir fikrim yok 🙂 Bu anlamda Life Park ‘ın biraz sıkıntılı olduğunu söyleyebilirim. Yıllar önce yine Life Park’ın çimenlerinde Barışarock  festivali sırasında gezdiğimi anımsıyorum. Yine tepelerdeki bir sahne kaosu yaşamıştık. Bu kez de durum değişmemiş. Renault Captur araçlar ile yukarıdaki sahneye ulaşmak her ne kadar keyifli bir deneyim gibi gözükse de kalabalık arttıkça bu alandaki araç kuyruğu da arttığı için insanlar biraz söylenmeye başladılar. Biz bir Captur’a 8 kişi binerek kendimizce de güzel bir rekora imza atmış olduk.

chill-out festival istanbul 2014 chill-out festival istanbul 2014

chill-out festival istanbul 2014chill-out festival istanbul 2014

Beğendiklerim;

  • İyi müzik, iyi sahne
  • Kaliteli insanlar,
  • Renkli ortam,
  • Sınırsız eğlence,

Beğenmediklerim;

  • Yemek konusunda biraz daha seçenek olabilirdi,
  • WC yetersizdi,
  • Yukarıdaki sahneye Renault Capturlar ile ulaşmak keyifliydi ama bu kalabalığa yetmedi.
  • Dönüşteki servis kaosu

Ne olursa olsun yine hafızalara kazındı ve bir sonraki senenin iple çekileceği şimdiden belli oldu!


chill out festival istanbul 2014chill out festival istanbul 2014

a20140525_191944_1 aIMGP9853aIMGP0028

Tags: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir