cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Chill Out Festival 2015’in Ardından

chill out festival

27 Mayıs 2015 • MÜZİK - KONSER, SANAT • Views: 68

Chill Out Festival açıklandığı anda kimin geldiğine bakmaksızın takvimimde hemen yerini ayırırım. Nasıl bir etki yarattığını anlayın diye söylüyorum. Zaten sloganı “Yeryüzündeki Cennet” olan bir festival ne kadar kötü olabilir ki değil mi?

chill out festival

Bu sene yine geçen sene olduğu gibi yılın en keyifli pazar gününü geçirmek üzere Life Park‘taydık. Chill Out‘un 10. senesi olması sebebi ile 23-24 Mayıs günleri iki gün olarak gerçekleşen festivalde iki günde de yerimi aldım. Bir de 23 Mayıs’ta Soundgarden‘ın denk gelmese daha güzel olabilirdi tabii. İki festivalin birbirinden haberi mi yoktu, yoksa vardı da bilerek mi yaptılar? Neyse ben Soundgarden‘a da gidebilecekken iki gün için de hakkımı Chill Out Festival‘den yana kullandım.

chill out festival chill out festival chill out festival

İstanbul’un En Tarz İnsanları Bu Festivalde

Bu festival pahalı. 180 TL kombine fiyatı. İçeride bira 15-20 TL. Yemekler de aynen öyle. İki gün geldiğinizi düşünün, mütevazi şekilde toplamda 10 bira için ve birer noodle yiyin. Size bu festivalin maliyeti 400 TL olur. Bir hafta sonu için. O sebeple bunu gerçekten yaşamak isteyen insanların geldiği bir yer burası. Hal böyle olunca da içerisi kalite dolu. Güzel insan dolu.

chill out festival

Arkadaşlar ile aramızda konuşuyoruz. Yahu bu insanlar nerede diye? Şehrin neresinde yaşıyorlar? Nerede takılıyorlar. Herkes o kadar şık, zarif ve tarz ki. Dekolte konusu zaten son nokta. Kadınların en cesur takıldığı Festival sanırım bu. İstanbul’un en tarz insanları nerede diye sorarsanız, Chill Out Festival‘e bir uğrayın derim.

Bridgestone Çadırı Yine Cıvıl Cıvıl

Yine Bridgestone’un renkli çadırının altına konuşlandık. Uzandık, yayıldık, dans ettik ve yüzlerce fotoğraf çektik. Bu kez çadırın altında Entertainment grubuna ait bir de vosvos vardı.  Üzerlerini değiştirsinler, yorulunca gidip dinlensinler diye. Bize de yine fotoğraflarını çekmek kaldı. Bizler de elimize alıp birşeyleri çevirmeyi denedik ama nafile. Uzaktan seyrederken çok kolay gibi gözüken şeyler, denemeye kalktığınızda ne kadar da zor olduğunu anlıyorsunuz. Kafama gözüme çarpa çarpa da olsa, arkadaşların desteği ile bir şeyler yaptık.

chill out festival

IMG_7125 IMG_7180

Other Stage & Next Stage

Ana sahneden bir türlü kopamadık ki diğer sahnelere gidelim. Neyse bir ara kıçımızı kaldırabildik, Other Stage‘e doğru yol aldık. Ağaçların arasında, neredeyse güneş geçirmeyen, güneş yerine lazerler ile aydınlatılan bir sahne alanı. Müzik Deep House. Kopmak isteyen buraya lütfen. Ot kokusu her yerde.

Next Stage ise ana sahnenin küçük bir replikası gibiydi. Yine yayılacak alanlar, yukarıdan gelen rengarenk sarkıtlar ve çiçekli sahne önündeki dans etmeye teşvik eden platform… Geçen sene olduğu gibi Renault otomobiller ile çıkılan bir yukarı sahne olmadığı için sevindik gibi…

chill out festival

Özet

Festival her alanı, her anı ile eğlence doluydu. Bana gelen bilgiye göre 15.000 adet bilet satıldı. Geçen sene de bu civarda bir katılım olduğunu hatırlıyorum. Yine jeton sistemi ile ön ödemeli alışveriş tarafında hiç kuyruk görmedim. Bira stantları aynı şekilde kuyruk yoktu. Tek sorun yemek tarafındaydı gibi geliyor bana. Hem çeşit azdı, hem ürünler lezzetsizdi, hem pahalıydı hem de çabuk tükendi. Biraz daha alternatif olabilirdi diye düşünüyorum bu kısım için.

chill out festival

Bu festival bence yılda iki kez yapılmalı. Hem yaza merhaba hem de elveda diye. Türkiye’nin en güzel festivalini yarattığı için de Can Tanca‘ya teşekkür etmeden olmaz. Seneye görüşürüz. Ha geçen seneki yazıyı merak edenler de buradan okuyabilirler… Ben sizi biraz da fotoğraflarla baş başa bırakayım. Onlar anlatsın festivali…

chill out festival chill out festival chill out festival chill out festival chill out festival chill out festival chill out festival chill out festival chill out festival 2015-05-24 14.08.05 chill out festival

 

 

chill out festival

Tags: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir