cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Central Nişantaşı : Kadınların İstila Ettiği Mekan

Central Nişantaşı

17 Ocak 2016 • DÜNYA MUTFAĞI, DÜNYADAN, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 4148

Siz hiç müşterilerinin %80-90’ı kadınlardan oluşan bir restoranda yemek yediniz mi?

Central Nişantaşı 2 Ocak’ta açıldı! Önünden geçtim. Hınca hınç! Sonra gelirim dedim kendi kendime. Azıcık etrafı gözledim. Mim Kemal Öke Caddesi‘nden yürüyerek geçen insanların kafaları bu yöne dönüyor. “Neler oluyor orada?” diye soruyorlar. Otomobiller yavaşlıyor kalabalığı görünce. İçinden kafalar dönüyor bu tarafa… Kalabalık yani. Belli ki bir şey var… Orası Arda Türkmen‘in ortakları ile birlikte açtığı yeni mekanı; Central Nişantaşı.

Açıldıktan iki hafta sonra gidiyorum dinginlik çökmüştür belki diye. Dinginlik ne kelime. Oturacak yer yok. Her masanın dolu olduğu yetmezmiş gibi bekleme sırası da yoğun. Maşallah, hep böyle devam etsin diye geçiriyorum içimden. Rezervasyon ile çalışılmadığı için kapıdan dönenler çok. Neyse ki nispeten oturabileceğimiz bir saat. Kapıda güler yüzlü hoş bir karşılama. “Sizi bara alalım” diyor son derece kibar bir hanımefendi. Girer girmez sağ tarafta rahat koltuklardan oluşan bir bekleme alanı çarpıyor gözüme. Beklemek isteyenler için hoş bir bekleme alanı yaratılması güzel bir detay olmuş. Barda bir americano içtikten sonra geçiyorum masama.

Siparişimizi veriyoruz. Personelin bu kalabalığa rağmen hep gülümsüyor olması hemen dikkatimi çekiyor. Hepsi kibarlık konusunda özenli. Siparişimiz ile birlikte Arda Türkmen‘de oturuyor masamıza ve başlıyor uzunca bir sohbet. “Çok kadın var burada” diyorum. Etrafımıza bakıyoruz, ayakta duran erkek personeli saymazsak, aynı masada oturan Arda Türkmen ve benim dışımda erkek olmadığını görüyoruz mekanda.

central nişantaşı

“Kadınların gittiği mekanlarda,

çok başka bir kalite vardır”

Hep söylerim. Kadınlar bir yere grup halinde gidiyor, kendilerini güvende hissediyorsa, çok zor olan bir şeyi başarmışsınız demektir. Daha ilk anda bu zor işin başarıldığı gözüküyor. Kadınlar mekanlara kendileri ile birlikte kaliteyi de götürürler bana göre. O sebeple Arda Türkmen‘in de popülerliği sayesinde, kaliteli bir mekan, kadın misafirlerinin çokluğu sebebi ile ekstra kaliteli olarak yerini alıyor Nişantaşı sokaklarında. Bu kadar kadının aynı yerde bir arada olmasının tek kötü yanı; önlemez kahkahaları 🙂

Başlangıçlardan seçimim Domatesli Tarte Tatin

Milföy üzerine, pesto sos, keçi peyniri roka, zeytin ve yeşillikler ile gelen domatesli tarte tatin bitimi uzun bir domates şöleni bırakıyor damağımda. Domatesin yumuşak dokusuna milföyün kattığı çıtırlık, pesto sos ile birleşince ağızlarda bir karnaval havası. Bayıldım. Başlangıç için çok şiddetle önerebilirim.

central arda türkmen

Bebek havuçlar ve patates püresi ile sunulan, kendi suyunda 6 saat pişirilmiş kuzu incik‘ten bir lokma alıyorum. “oh be sonunda güzel bir et yedim” diye mırıldanıyorum. Kuzu incik, kemiğinden tutup salladığınızda etini kendisi bırakacak neredeyse. Öyle yumuşak. Ben inciğin tadına varırken bir personel sokuluyor yanıma, çok iyi bir seçim yaptınız diye veriyor gazı bana 🙂 Yemeğimden memnunumum. Keyfim yerinde. Ardından ikinci ana yemek tercihimize çeviriyorum çatalı…

central nişantaşı

Mürdüm eriği, arpacık soğan ile birlikte kendi suyunda pişen Dana Kaburga ile çatalı vurduğunuz anda lif lif ayrılıyor. Nasıl da itina ile pişirilmiş.

Limon kreması, mevsim meyveleri içeriğinin üzerine beze kaplı pavlovanın tepesine tepesine vuruyor Arda Türkmen. Pavlova parçalanınca içinden limon kremasına bulanmış mevsim meyveleri çıkıyor. Çay ile birbirini çok güzel tamamlayan müthiş bir final seçeneği olmuş.

central istanbul central nişantaşı

İçeride kalabalık gruplar halinde oturabileceğiniz üç adet masa var. Biri girişte, birisi arka tarafta ve en büyük olanı da Chefs Talk masası diye adlandırılan dipteki masa. Yani 10-12 kişi gidelim derseniz aynı masada yemek yeme şansınız oluyor.

central arda türkmen

Central Nişantaşı sabah kahvaltı ile kapılarını açıyor ve o kapılar gece yarısına kadar hep açık kalıyor. Ayrıca rezervasyonsuz çalıştıklarını hatırlatmakta fayda var. Hafta içi saat 12:00-14:30 arası ve 18:00 sonrası giderseniz yer bulmanız oldukça güç. Ama beklerim derseniz, konforlu bekleme alanında kahvenizi içip dergilere göz atabilirsiniz. Hafta sonu ise bir kıyamet 🙂 Maşallah diyelim.

Bu kadar kalabalık olmasına rahmen verilen hizmet, sunulan güler yüz ve lezzetli yemekler koca bir alkışı hak ediyor bence. Bana kalırsa Central Nişantaşı çok uzun süre konuşulacak gibi duruyor.

Adres : Harbiye Mahallesi, Mim Kemal Öke Caddesi, No 11/A, Şişli, İstanbul

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir