cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Büyüleyici Manzarası ile Chef Mezze Gümüşsuyu

26 Haziran 2016 • ANADOLU / TÜRK, BALIK RESTORANLARI, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 2288

Biraz iddialı olacak sanki ama açık konuşayım. Bu kadar yer geziyorum, ne manzaralar gördüm. Ama çok net, böylesini görmedim!

Gazi & Bilal Ateş kardeşler Chef Mezze için ilk olarak 2014 ‘te Sortie‘de kolları sıvamıştı. Ta o zamandan damağıma kazınmıştı hünerleri ve bu lezzet şöleni İstanbul’a mola verince üzülmüştüm. Lezzetli sunumların yanı sıra, kapıdan girdiğiniz anda sizinle ilgilenen mekan sahiplerinin aynı zamanda mutfakta olması, hatta servis yapacak kadar mütevazi olması en etkilendiğim tarafları olmuştu o dönem. Aradan tam iki sene geçti ve özlem bitti. Artık Chef Mezze markası yine İstanbul’da.

Chef Mezze Gümüşsuyu’nda Büyüleyici Bir Manzara

Asansörden indiğinizde sol tarafta rengarenk meyve ve sebzeler, az ileride sağda ise mezeler karşılıyor sizi. İlerisi sürpriz. Bu paravanı geçtikten sonra karşınızda İstanbul’un en iyi manzaralarından biri. Arzu ettiğiniz bir yere oturun lütfen.

Chef Mezze Gümüşsuyu

Anlaşılan o ki, deniz görmek olmazsa olmaz onlar için. “Biz denizin kıyısına gidemiyorsak, denizi oturduğunuz yere getiririz” dercesine öyle güzel bir lokasyon bulmuşlar ki, bulur bulmaz 10 senelik sözleşme yapmışlar. Masanızda otururken gördüğünüz manzara öyle müthiş ki… Eminim İstanbul’u bu açıda görebileceğiniz bir yer daha bulmakta zorlanırsınız. Siz masanızda oturuyorsunuz ama önünüzde gördüğünüz şey neredeyse 180 derece boğaz manzarası. Bir uçta Boğaz Köprüsü, diğer uçta kız kulesi, tarihi yarım adanın burnu ve adalar…

 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • chef mezze gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • chef mezze gümüşsuyu

Saat 18:00’de gün daha aydınlıkken oturdum masaya. Kalktığımda saat 22:00’ydi. Havanın kararması ile İstanbul’un ışıklarının yanmasının her anını seyrettim, fotoğrafladım. Akıl alır şey değil. Büyüleyici. Ben manzarayı seyrederken öyle güzel bir meltem geçiyor ki omuzlarımı sıyırıp, kalkmak istemiyorum yerimden.

Chef Mezze Gümüşsuyu

Yemekler

Mezelerin bir kısmı tanıdık, 2 sene öncesinden kalan esintiler var. Benim tadına baktığım favorilerim;

 • Kişnişli, hardallı, soğanlı levrek,
 • Mücver,
 • Çerkez tavuğu,
 • Karidesli guakamole
 • Ahtapot, kıvamı mükemmel. Tam sevdiğim gibi dişe gelir.
 • Paella

Menüde bu kez sadece balık değil et de var, makarna da. Yani balıkçı kafasından çok uzaklaşmadan rakı içip manzaranın tadını çıkarırken tüketeceğiniz seçenekler artmış. Risottoya, paellaya, bonfileye, köfteye kadar genişlemiş menü. Benim en çok dikkatimi çeken Istakozlu Linguine (2 kişilik) 85 TL ve Deniz Ürünleri Paella (2 Kişilik) 65 TL oldu.

Fiyat / performans olarak ne kadar yukarılarda bir yerden bahsettiğimi daha iyi anlayabilirsiniz sanırım.

 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu
 • Chef Mezze Gümüşsuyu

Manzaraya karşı yemeklerimi yedikten sonra sıra geldi tatlıya. Menüye katmer var mı diye baktım. Ama yok. Ben “ah bir katmer olsaydı” dedim. Gazi AteşKatmer mi istiyorsun?” diye gülümsedi. 10 dk sonra masamızda sıcacık katmer. Meğer menüde yazmıyormuş ama varmış. Ama ne katmer! İstanbul Boğaz manzarasına karşı kendimi Gaziantep’te gibi hissettim.

İstanbul Katmer

Servis özenli, tüm personel özenle seçilmiş, pırıl pırıl. Bu manzaraya karşı dinlediğiniz müzikler de aynı şekilde özenli. Burayı klasik bir meyhaneden çok modern bir meyhane gibi algılatan şarkılar eşlik ediyor yemeğinize. Sezen Aksu, Erol Evgin, Tanju Okan’ın yanı sıra İspanyol klasikleri de giriyor ara ara. Kendinizi çok kaptırmadan eşlik ediyorsunuz. Servis güzel, yemekler güzel, müzik güzel, lokasyon güzel. Sizi İstanbul‘a tekrar tekrar aşık edecek bir manzara var burada. O manzara ki, oturduğunuzda zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığınız bir güzellik. Daha ne olsun.

Merak edenler 2014 sezonunda Sortie‘de açılan Chef Mezze yazımı da okuyabilirler.

Adres : Opera Hotel, Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Caddesi, No 26, Beyoğlu, İstanbul

Telefon : 0212 372 45 00 / 0530 067 50 40

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

One Response to Büyüleyici Manzarası ile Chef Mezze Gümüşsuyu

 1. Ülkü dedi ki:

  Günaydın Cuma akşamı yabancı misafirlerime geldik hesabı yurtdışı kartla misafirlerim ödemek istedi ve yabancılar diye100/10 fazla almak istediler benim ısrarımla almadınız , bu ne terbiyesizlik ve ayırımcılık bu nasıl bir şey birde turist gelmiyor dersiniz yazıklar olsun size hiç yakıştıramadım ve utandım:((((((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir