cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Brasserie Cognac & Serafina Akmerkez’de Açıldı!

10 Kasım 2014 • DİĞER YEME & İÇME, MEKAN / GEZİ • Views: 1292

İstanbul’un en zor bölgelerinden biri olan Nispetiye Caddesi‘ne süper hareket getirmesi beklenen tadilat neredeyse sona erdi. Akmerkez‘in artık caddeye daha da yakın hali ile birlikte çok özel iki restoran da hayatımıza Dinesty sayesinde girdi. “Konuklarının kokladığı, gördüğü, tattığı ve dokunduğu her şeyde mükemmeli yakalamak ve farklı mutfak deneyimleri sunmak gayesiyle yaratılan” Dinesty‘nin ilk girişimi olan Brasserie Cognac &  Serafina hepimizi çok mutlu etti. Biz de açılıştan bir gün önce verilen özel davet ile bu güzel iki mekanı deneyimlemek için oradaydık.

Kuruluş Hikayesi

Vittorio Assaf ve Fabio Granato markanın sahipleri İtalyan iki ortak, küçük bir yelkenlide denize açılırlar. denizde kaybolurlar. İliklerine işleyen soğukla, sert havayla ve açlıkla savaşan iki dost, mükemmel pizzayı yaratma hayalleri kurmaya başlar. Fabio’nun devrim yaratan bir fırın inşa eden mimari dehası ve Vittorio’nun mutfaktaki yeteneği ile restoran fikri ve mükemmel bir ortaklık doğar.

Brasserie Cognac &  Serafina

Akmerkez’in Nispetiye Caddesi tarafına bakan Serafina İtalyan, Brasserie Cognac Fransız mutfağının Broadway’den esintisi. Mekanlar yan yana. Girişleri farklı. Mutfak ortada, yani personel bir mekanın içinden diğer tarafa geçebiliyor.

Brasserie Cognac &  Serafina ‘ın dizaynından, tasarımı ise yine New York‘a eserleri ile renk katan Pato Paez. Tavan süslemelerinden, duvarlara ve hatta menünün arkasındaki motiflere kadar pek çok detay Pato Paez‘den.

0Brasserie Cognac_3

Açılışta Vittorio Assaf ve Fabio Granato da Bizimleydi!

Vittorio Assaf ve Fabio Granato da açılış davetinde bizimle birlikteydi. Böylesine keyifli, üst düzey bir markanın sahipleri, ama böylesine mütevazi ve neredeyse servisleri kendileri yapacak kadar sıcacık iki insan. Bayıldım, bayıldım, bayıldım.

IMG-20141110-WA0004

Masamıza kaç kez geldiler hatırlamıyorum bile ama gece boyunca kocaman ilgileri ve gülümsemeleri ile herkesin nabzını o kadar iyi tuttular ki tarif edemem. Metin Şen, Aslı Şen, Berna Sağlam da mekanlarını yalnız bırakmadılar o gece. Herkes için son derece önemli olan gecede tüm feedbackler çok değerliydi. Ancak her şey o kadar harikaydı ki kimse söyleyecek bir söz bulunamadı.

0Serafina_1

Brasserie Cognac‘a ilk adımımı attığımda, tam anlamı ile Fransız zarafeti ile karşılaştım. Her zamanki gibi mekana her zamanki gibi ilk gidenlerdendim. Son derece zarif ve ilgili bir karşılama sonrası barın tam karşısındaki masayı tercih ederek oturdum. Loş aydınlatma, hafif müzik, dinginlik hakimiyeti hemen gözüme çarptı. Ardından İtalyan Serafina‘da kısa bir tur attım. Brasserie Cognac‘a göre daha ferah bir aydınlatma, daha hareketli müzik. İtalyan tasarım. Serafina’ya geri dönerek masama tekrar yerleştim. Yavaş yavaş diğer arkadaşlarım da gelmeye başladı. Davetlilerin kimin misafiri olduğu bilinerek yanına kadar eşlik edilmesi güzel bir detaydı.

0Brasserie Cognac_1

5 tadımdan oluşan bir menü hazırlanmış bu özel gece için. Ben sevgili dostlarımı beklerken Italyan Mixologist Coconut Martini denememi önerdi. Güzel bir karışım. Hem lezzeti hem de görünümü ile. Masadaki herkesin ilk tercihi olmayı başardı. Gittiğinizde yemeğe başlamadan içmeniz gereken bir içki olarak aklınızda kalsın Coconut Martini. Ardından Vittorio Asaf‘ın önerisi ile Rasberry Champagne denedim. Şampanya sevenlerin kaçırmaması gerekir.

aaIMG_8572

Dostlarımız geldiğinde ise tadıma başladık.

“Gougeres” Peynirli Pataşular  yani peynirli hamur topları. Hamur topları denmesine aldanmayın. Hamur işi sevmeyen ben, ceviz büyüklüğünde ama pamuk gibi yumuşacık bu toplara bayıldım.

Keçi Peynirli ve Domatesli Tart ılık tart üzerine fırınlanmış domates, taze keçi peyniri, kekik ve sızma zeytinyağı.  Taze keçi peynirinin lezzeti, yumuşak ve ılıklık ile ağızda dağılıyor. İyi bir şarap ile birlikte tercih edilebilecek en güzel başlangıçlardan.

aaIMG_8577

Ton Balığı Tartar Ton Balığı kişniş, limon kabuğu, zencefil ve patates waffle. İşte bu kuşkusuz herkesin favorisi idi. Her şey öylesine ayarında ki. Hepsinin tadını ucundan alıyorsunuz. Ne az, ne fazla. Masadaki herkesin beğenisini kazandı. Diğer masalarla sohbetlerimizde ise yine Ton Balığı Tartar adı geçti ortak diyaloglarımızda.

aIMG_8587

Scallop Pumpkin  kırmızı kabak püreli deniz tarağı. Muhteşem. Muh-te-şem! Yoğun deniz tadının gırtlağımda bıraktığı o etki… Özlediğim lezzetlerden. Lokum gibi bir deniz tarağı…

aaaIMG_8592

Fileminyon Flambe  VS konyak ile flambe edilmiş fileminyon, yaban mantarı, patlıcan volovan, fırınlanmış domates ve arpacık soğan, bordölez sos. Bu zamana kadar pek çok yerde et yedim. Hemen hepsinde yaptığım yorum “eti benden güzel yapamadıkları” şeklindeydi. Ama bu Fransızda yediğim et fark yarattı. Tam bir Fransız usulu, Türklere göre ultra az pişmiş. Yani tam bana göre. Sadece 1 dakika mühürlenmiş bonfile dilimi. bordölez sos ile birleşince söylediğim şey “Aman Tanrım!”

Merakımı dizginleyemedim. “Bu kıvam standart mı olacak? Yoksa misafirlere “nasıl pişsin?” diye soracak mısınız?” şeklinde sordum. Başlarda kendileri de çok düşünmüş bunu. Fransız usulü et pek çok kişinin tercih edebileceği bir şey değil çünkü. Sonunda henüz net olmasa da “sanırım sormak zorunda kalacağız” şeklinde yanıt aldım.

aIMG_8602

Ile Flottante  karamel ve vanilya “creme anglaise” li mereng masaya geldiğin bendeki yorum “Allah kahretmesin bu ne yaaa?” şeklinde oldu.

aIle Flottante

Akmerkez’de açılan şubeler hem Dinesty‘nin ilk mekanları olması sebebi ile hem de Brasserie Cognac &  Serafina ‘nın Avrupa’daki ilk şube olduğu için herkes için ayrı bir önem taşıyordu. Öğle yemeklerinde dolup taşacağı ve akşamları ise bölgeye çok fazla hareket katacağını kesin.

Keyifli bir ekip ile keyifli bir restoran deneyimlemek gibisi yok. Bu güzel geceye daha da keyif veren dostlarıma da teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Mushaboom8, Batuhan, Tadında Seyahat, Denizin Şarkısı, Dilekita, Tatdedektifi

0IMG_4572

Gidin ve deneyimleyin…

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

One Response to Brasserie Cognac & Serafina Akmerkez’de Açıldı!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir