cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Bomontiada’nın En Eğlencelisi : Populist

14 Temmuz 2016 • DÜNYA MUTFAĞI, GECE KULUBU / BAR, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 28

Bomontiada‘nın kendi birasını kendisi yapan, menüsünü ise bana göre bira ile iyi gider şeklinde tasarlayan ve 6 farklı mekandan oluşan en özgün mekanı Populist. Ve bence Bomontiada‘nın en eğlenceli mabedi.

Barın arkasındaki cam duvar ile örtülmüş iki dev bira tankı, eski tip vosvos minibüse yerleşmiş DJ kabini, turkuaz renkli çinilerle işlenmiş dev bar tezgahı görünümlü masası, yukarıdaki ayrıştırılmış özel alanı ve terasının yanı sıra pek çok detay görmek mümkün.

Daha önce de yazmıştım, Populist Bomontiada‘ya çok renk kattı diye. Dj performansları ile Ada’nın sessizliğini müzikleri ile keyifli bir soğa dönüştüren Populist‘in menüsünde çok sayıda bira var ve hepsi Populist için özel üretiliyor.

 

Mevcut bira sayıları zaman zaman değişiklik gösteriyor burada. Çünkü biralar hazır alınmıyor. Bir gittiğimde 8, bir gittiğimde 11 bira vardı. Biralar 20cc ve 33cc olarak satılıyor fiyatları da 14-24 TL arasında değişiyor. Eğer çok sayıda bira tadımı yapayım derseniz 10-12cc lik bardaklarda seçeceğiniz 6 adet bira da 30 TL’ye deneyebilirsiniz.

populist bira

Populist‘in mutfağı Muhittin Kabasakal‘a emanet. Menüyü birayı düşünerek tasarlamış Şef Muhittin Kabasakal. Menü ;

  • Küçük Paylaşımlıklar,
  • Taş Fırın / Izgara,
  • Yeşillikler,
  • İki Dilim Arasında
  • Tatlılar

olarak 5’e ayrılıyor. Patates kızartması seviyorsanız Brisket et parçaları, peynir sos, süzme yoğurt, frenk soğanlı burgulu patatesi şiddetli bir şekilde yeri göğü inleterek önerebilirim. Biranın yanında muhteşem bir eşlikçi. Patates çeşitleri 14 – 27,5 TL arasında değişiyor.

Populist Patates

 

Tortilla cipsleri ile servis edilen Enginar ve Ispanaklı Dip denen bir şaheser var ki anlatmak ne mümkün. Çok çok çok ama çok iyi. Fiyatı 24 TL ve tadına doyamayacağınız bir eşlikçi. Populist‘te pizzalar yuvarlak değil, pide görünümlü. Yenilikçi bir yaklaşım ile ; kokoreç, sarımsak yağı, mozarella peyniri, biber turşusu, kekik ve pul biberli kokoreç pizetta yedim. Farklı bir deneyim isteyenler ve hamur severler için 24 TL.

ıspanak ve enginarlı dip

İnce Dilim Brisket

10 saat tütsülenerek pişirilmiş ince dilim dana eti (Brisket) Tütsüleme işlemi meşe odunu ile yapılırken dinlendirme işlemi talaş ile devam ediliyor. Eti yumuşacık, ağızda eriyor. Yanına da avokado salatası iliştiriliyor. Fiyatı 47 TL.

Dana Brisket

Biranın Dostu Cheeseburger ve Hamburger

Ben çift hamburger köftesi, cheddar peyniri, ev yapımı özel sos ve turşunun yanında patates kızartması ile birlikte sunulan cheeseburger yedim. Sevgili Muhittin Kabasakal tam bira yanına gidebilecek kıvamda, ağızda eriyen bir cheeseburger tasarlamış. Unutmayın! Burası bir burger dükkanı değil. O sebeple yediğiniz hamburger ve cheeseburgeri bira eşlikçisi olarak yorumlarsanız fevkalade memnun ayrılırsınız. Ha ben gerçek bir burger yemek istiyorum derseniz sizi burger dükkanlarına bir göz atabilirsiniz. Cheeseburher 27 hamburger 24 TL

cheeseburger

Tatlılar

Şimdilik menüde 3 adet tatlı var.

Funnel Cake : kızartılmış minik krep hamuru, tarçın ve vanilyalı dondurma. Lezzetli ve yurt dışında olmasına rağmen buralarda sunulmayan bir tat. Benim tek eleştirim dondurma oldu. Daha lezzetli bir dondurma ile lezzete tavan yaptırılabilir.

Çikolatalı Kurabiyeli Brownie : Vanilyalı dondurma ile gelen şaşırtıcı bir brownie

Rocky road Sundae : Çikolatalı dondurma, çikolatalı sos, karamel, damla çikolata, ceviz ve krema. Tam bir ölüm makinesi 🙂

funnel cake

Özetle Populist Bomonti, gayet özgün tasarımı ile craft biralar sunan tecrübe edilesi bir Gastropub olmuş. Kapıdan girdiniz andaki güler yüz ve karşılamanın servis sırasında ve mekan çıkışında dahi hiç eksilmemesi de atlanmaması gereken en önemli özelliklerinden bir diğeri.

Farklı fotoğraflar ile yazdığım diğer Populist yazımı da okumanızı öneririm.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir