cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Bomontiada Delimonti ile Yerel Güzeldir

delimonti bomontiada

5 Nisan 2016 • ANADOLU / TÜRK, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 733

Bomontiada’nın içinde güneş görmeyen bir mekanı nasıl hınca hınç doldurabilirsiniz? Öğrenmek istiyorsanız Delimonti’ye bir göz atın isterim.

Delimonti Bomontiada’da Babylon’un girişine en yakın mahzen görünümlü yüksek tavanlı bir şarküteri ya da bakkal dükkanı. Bunun yanında özgün bir Anadolu mutfağı. Hem geleneksel lezzetlerin modern bir sunumu olarak karşınıza çıkarken hem de Babylon‘a yakın olması sebebi ile bir buluşma mekanı.

Mekan gece gündüz loş, çünkü girişte tam karşıdaki küçük pencereler dışında gün ışığı alabilecek bir yeri bulunmuyor. Şarap menüsü zengin, özgün tatlar hedeflenmiş. Şarküteri kısmında tereyağı, peynir, zeytin ve et çeşitlerinden sipariş verebilirken aynı zamanda da eve götürmek için paket olarak da satın alabiliyorsunuz. Delimonti, Kiva‘nın da sahiplerinden Adnan Şahin‘in mekanlarından biri. Delimonti‘nin “Deli“si bildiğimiz deli… Delice bir işe kalkıştıkları için oradan geliyor olmalı. “Monti” ise Bomonti‘den. Montajladığınızda ortaya çıkan Delimonti oluyor.

Menüden Kısa Kısa

Menü evet gerçekten de kısa ve net.

 1. Kahvaltı,
 2. Odun Fırınından,
 3. Şarküteri Tabakları,
 4. Salatalar ve Soğuk Mezeler ve Sıcak Mezeler

şeklinde… Kahvaltısını henüz deneyimlemedim ancak tek kişilik 25 TL çift kişilik 45 TL olan serpme kahvaltısı bir hayli merak uyandırdı. Şarküteri tabaklarından ise 26/50 TL olan peynir tabağını ya da 23/35 TL olan soğuk et tabağını deneyebilirsiniz.

 • yağ somunu delimonti
  yağ somunu delimonti
 • odun fırınından karışık delimonti
  odun fırınından karışık delimonti
 • delimonti
  delimonti
 • delimonti
  delimonti
 • delimonti
  delimonti
 • humus delimonti
  humus delimonti
 • peynir tabağı delimonti
  peynir tabağı delimonti
 • yağ somunu delimonti
  yağ somunu delimonti
 • kelle söğüş delimonti
  kelle söğüş delimonti
 • keşkek delimonti
  keşkek delimonti

Odun Fırınından kısmı ise en keyifli olan bölüm. İçinde bir efsane var ki dillere destan. Adı Konya’nın ünlü Yağ Somunu! Önceden mayalanmış hamur el ile genişletilerek odun fırınına veriliyor, sonra balon gibi şişen hamur fırından çıkarılıyor ve arası açılarak önce zemine tereyağı sürülüyor. Ardından konya küflü peyniri, tulum peyniri ve kaşar peyniri karışımı sürülüyor. Sonra pied gibi kapatılarak üzerine tekrar terayağı ve susam ilavesi ile fırına tekrar veriliyor. Ortaya çıkan sonuç MUAZZAM! incecik bir hamurun içinde 3 çeşit peynir ve Konya tereyağının mis kokusu… Rıza Usta ile konuştuğum kadarı ile özellikle menünün Odun Fırınından kısmı kendilerinin de beklemedikleri kadar bir ilgi görüyor. Haftada 1000’e yakın sipariş sırf bu kategoriden geliyor. İlginin nasıl olduğunu siz düşünün

Humus, Keşkek, Kelle Söğüş Bir Arada…

Evet, bildiğimiz İzmir Kelle Söğüş de var Delimonti‘de… Konser öncesi için soğansız tercih ederseniz bir anlamı kalmayacağından, konser sonrasına saklamanızı öneririm. Keşkek ise yedikçe daha çok yemek isteyeceğiniz bir kıvamda esir alıyor sizi…

Özetle Delimonti daha önce pek sık rastlamadığınız bir konsept ile yerel, özgün bir Anadolu Şarküterisi diye değerlendirebiliriz. Fiyat/Performans oranını çok yüksek bulduğum Delimonti konser öncesinde özlenen yerel lezzetler denemek isteyenler için çok güzel bir seçenek.

Adres : Bomontiada-Tarihi Bomonti Bira Fabrikası; Birahane Sokak No: 1 Şişli, İstanbul 34384

Tel : 0212 296 29 29

delimonti

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir