cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Blog Yazmak Mı Yoksa Instagram Mı?

cem karakuş

4 Mayıs 2015 • SOSYOMEDYA • Views: 2509

Son zamanların en popüler sosyal paylaşım platformu instagram ve bloglar savaşsa, kim kazanır dersiniz?

Okumayı pek sevmeyen bir millet olduğumuzu söylememe gerek yok herhalde. Hal böyle olunca yazmayı da beceremiyoruz tabi. Bunun sonucunda ise o kocaman bloglar yerini micro blogginge bırakıyor. Önce Twitter, sonrasında Instagram

Zaman değerli, hap gibi bilgiler gerekli herkese. Fazlaca emek isteyen uzun uzun inceleme yazılarını yazmak yerine  haydi bir fotoğraf paylaşalım…

cem karakuş

 

Instagram işte tüm bu bilginin uzun haline kısa sürede ulaşabildiğiniz bir platform. Ya sonra? Daha ne kadar böyle devam edecek dersiniz? Bir fotoğraf koyup altına kısa bir info ve ilgili hashtagler ile yüzlerce kişiye ulaşmak çok kolay. Çünkü bir fotoğraf altında yazan bilgiden daha çok şey anlatır. O halde ne gerek var bloglara?

Facebook ve Twitter’a Ne Oldu?

Artık hayatımızda Facebook sadece belli noktalarda var. Onun dışında hayatımızdan çıktı denebilir. Twitter ise neredeyse sadece politik bir paylaşım platformuna döndü. Hacmini doldurdu, fenomenlerini yarattı ve yavaşça uzaklaştı. Peki Instagram?

Bir paylaşım yaparsın, etkisi sadece birkaç saat. Hareket; baş parmağın 3-5 kere aşağıdan yukarı gitmesi kadar. O sebeple 10 binlerce takipçiniz olsa da ulaşabildiğiniz kitle pek az. Etkileşim ise daha da az. Güzel tarafı; blog yazmak kadar vakit almadığından daha sık paylaşım yapabilme özgürlüğün vardır burada. Bu da anlık olarak daha geniş kitlelere ulaşmayı sağlar. Kötü tarafı paylaşırsınız, bir süre içinde gören görür, sonrasında aşağılarda kaybolur ve gömülür… Arayıp bulmak mı? Neredeyse imkansız. Her hashtagte milyonlarca fotoğraf… Neyi nasıl arayabilirsin?

Peki Ya Bloglar?

Bloglara bir bakalım. Yazdığınız yazı Google‘da indexlenir ve sonsuza kadar orada kalır. Buradaki paylaşımınız daha detaylıdır çünkü tam anlamı ile detaylı ve daha da önemlisi her an ulaşılabilir bir bilgidir. O sebeple bir konu başlığı ile ilgili aradığınız şeyi instagramda değil, bloglarda ve diğer platformlarda bulabilirsiniz. Bu bir mekan, bir yemek ya da herhangi bir konu ile ilgili olabilir. Ama blog yazmak instagramda paylaşmak kadar kolay değildir. İyi bir yazıyı çıkarmak 2 saat kadar sürerken Instagram‘da bir post paylaşmak 5 dakikayı geçmez. Dolayısıyla yazı yazmaya mecali olmayan herkes bir fotoğraf ile kısa sürede çok şey anlatmayı tercih eder. Ancak bir benzetme yaparsak;

Instagram Paylaşımları Sperm Gibidir

Benzetmek gerekirse, Instagram paylaşımlarımız sperm gibidir. Doğar ve çok kısa sürede ölür, kaybolur. Blog yazıları ise gelişmekte olan bir bebek gibidir. Giderek büyür, gelişir ve daha akıllı olur. Hareket kabiliyeti artar ve daha ulaşılabilir bir hal alır.

Popüler kültürün etinden sütünden faydalanmak için blogların yanında Instagram olmazsa olmaz…  O sebeple blogunuz var ise, instagram hesabınızın da olması çok önemli. Ancak sadece instagram kullanıcısı iseniz, ömrünüzün her an tamamlanabileceğini unutmayın. Instagram da tıpkı Twitter gibi kendi ünlülerini, fenomenlerini yaratacak ve sonra yavaş yavaş geri çekilecek. Çünkü, yerine daha popüler bir şey gelecek. Şimlilik bunun ne olduğunu kestirmek pek mümkün değil. Periscope mu? Olabilir… Ama bence olmama ihtimali daha yüksek.

Bloglar, Instagram’ın büyüsüne kapılıp ihmal edilmeyecek kadar değerlidir. Sizler bloglarınızı ancak diğer sosyal paylaşım platformlarına entegre bir şekilde sürdürebilirseniz daha önde olursunuz. Aksi, halde bir tarafınız hep eksik kalacaktır.

https://instagram.com/c_karakus/

 

Tags: , , , , , , , ,

5 Responses to Blog Yazmak Mı Yoksa Instagram Mı?

 1. O yüzden “Her Şeyin Başı Blog” diyoruz 🙂

 2. noni dedi ki:

  Ahhh ne güzel yazmışsınız kaleminize sağlık, ups yoksa klavyenize mi demeliydim 🙂 Ben de 10 yıldır blog tutuyorum, ilk başladığım yıllarda insanlara blogum var dediğimde o ne ki diye yüzüme boş boş bakıyorlardı 🙂 Facebook, Instagram, Periscope vesaire… Hep bir şeyler çıkacak ve daha popüler olacak, ama bence belli bir hashtage, kelime sınırlamasına bağlı kalmadan insanın kafasına estiği gibi yazmasının tadı bambaşka, söz uçar yazı kalır diyenlerdenim ben de, ve yazılarımın/anılarımın yaşlı bir nineye dönene kadar blogumda kalmasını umuyorum 🙂
  Sevgiler…

  Noni

 3. Hülya Meral dedi ki:

  Aynen öyle. Her şeyin başı blog ve her zaman sürdürülebilir bloglara sahip olmak

 4. Çok güzel bir yazı olmuş. Ben Zomato 2015 Summit’te de böyle bir konuşma yaptığınızı hatırlıyorum, ellerinize sağlık.

 5. Özge Çelik dedi ki:

  Instagram kesinlikle önemli bir mecra ve çok fırsat da açtı birçok kişiye, ancak gel gör ki, her sosyal medya mecrası gibi, o da aslında kalıcı içeriklerin (blogların) destekleyicisi bir araç bence. Halen daha ‘instablogger’ olmak deyimini kabul edemiyorum ve tuhaf buluyorum. Çok yaşlı da değilim ama eski kafalı mıyım neyim bilmiyorum 🙂
  Yazı her zaman güzeldir, kalıcıdır, değerlidir ve fayda yaratır. Herşeyin başı blog diyorum ben de 🙂

  Güzel bir yazı her zamanki gibi, eline sağlık!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir