cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Biraz Demlenmeye Geldik; Dem KARAKÖY

10 Temmuz 2014 • KAHVE, KAFE, PATISSERIE, MEKAN / GEZİ • Views: 2372

Son aylarda Karaköy’de öyle çok zaman geçiriyorum ki, her gittiğimde de neredeyse başka bir mekan keşfediyor ve güzel hikayelerini dinleme fırsatı ediniyorum. Bunlardan biri de bölgenin konseptine uygun ancak hiç de alışık olunmayan bir seçenek. Dem Karaköy!

Dem, adından da anlaşıldığı ve pek tabii hepinizin bildiği üzere bir çay evi. Butik bir çay kafesi.  Dem Karaköy pek çok ürünü bir arada sunan sıradan cafelerin arasından sıyrılıp bir çay uzmanı olarak çıkıyor karşımıza Karaköy‘ün dingin sokaklarında.

 Dem’de Ne Var?

Çay olduğunu söylemeye gerek yok tabii… Çayın bir sembolü olan hoş sohbet var. Çünkü size çay anlatılıyor Dem‘de… Çayın bilmediğimiz yönleri ve bir çay kültürü var. Mesela beyaz çay… Hiç fermente edilmemiş, işlenmemiş bir çay. Mesela menüdeki en sexy çay olarak bilinen Rooibos (kırmızı çay).

IMGP0443

Çin, Hindistan, Japonya, Fas, Güney Afrika gibi dünyanın pek çok ülkesinden toplamda 60 adet çaydan bahsediyoruz burada. Bu 60 farklı çayın arasında,  Türk Çayı, beyaz çay, yeşil çay, oolong, tütsülenmiş çay, pu-erh çayı, kırmızı çay ve bitki çayları gibi çaylar yer alıyor. Sanki menüden şarap seçermiş gibi çay seçiyorsunuz. Menü, işlem görmemiş çaylardan (beyaz çaylar), en çok işlem gören çaylara (siyah çaylar) doğru gidiyor.  Sonra da çay diye nitelendiremeyeceğimiz kırmızı çaylar… 3 tane de Türk çayı mevcut Dem’in menüsünde. Siz geldiğinizde önce nasıl çaylardan hoşlandığınızı sorarak size uygun olabileceğini düşündükleri çayları koklatarak seçim yapmanızı kolaylaştırıyorlar. Sonrasında tabii ki kendi önerileri ile. Çayınızı ister tek fincan isterseniz de demlik ile alabiliyorsunuz. Çayların sunum sıcaklıkları, çayın cinsine göre 65 dereceden 100 dereceye kadar değişiyor. Ayrıca her çayın kendi ülkesinin, yöresinin kültüründeki bir demlik ya da bardakla masanıza geliyor olması çok güzel.

dem-buzlucaylar06a dem-buzlucaylar09a

Yaz döneminde de buzlu çaylara geçmişler. Tirebolu çayının ananas parçacıklarıyla ifadesi olan “Anastasia”, yaban mersinli Japon yeşil çayının taze şeftali dilimleriyle harmanlandığı “Beryl” ve Güney Afrika’nın ünlü Rooibos çayının çilek parçacıklarıyla beraber demlenmesiyle oluşan “Scarlet” bol kalorili serinleticilerin yerine güzel alternatifler.

dem-buzlucaylar07a

Dem Karaköy’ün Hikayesi

Dem’in yaratıcılarından Ömer, 2010 yılında marketing masterı için gittiği ingiltere’den butik çay evi fikri ile döndü ve Eylül 2013’de kuzeni Eylül ile birlikte Dem Karaköy‘ü açtı. İngiltere Tea House‘da çalışarak ortaya çıkan parlak bir fikir sorasında oluştu Dem.

Karaköy’de 2. derece tarihi eser bir binada, binanın pencerelerinin, dokusunun dem’in ruhuna ne kadar uygun olduğunu hemen fark edebiliyorsunuz.  Kahvaltılıklar, atıştırmalık, tatlılar, sıcak çaylar soğuk çaylar. Ömer ve Eylül artık çay konusunda birer uzman diyebiliriz. Ahmet Hakan ve Haşmet Babaoğlu gibi köşe yazarlarının da müdavimi olduğu Dem Karaköy, açılalı henüz bir sene dahi olmamasına rağmen franchise teklifleri almaya başlamış bile. 60 tane çayı sıradan denemeye başlayan çay tutkunu müşterileri bile mevcut Dem‘in.

Çaylar ve Tatlılar

Koklarken zaten kendimizden geçtiğimiz 7-9-13-18 numaralı çayların tadına baktım Ömer’in önerisi ile. Özellikle 18 numaralı HUCKLEBERRY FRIEND Japon usulü fermantasyonu durdurulmuş Sencha ile yaban mersinlerinin hafif ekşilği, limon otundan gelen ferahlık ile biraraya geliyor ve muazzam bir lezzeti var. Dem’de aynı zamanda çay yanına gidebilecek hafif tatlılar da sunuluyor. Pişmaniyeli armut tatlısı benim için tabağı sıyırmalık bir lezzetti. Dem usulü krep, sufle ve damla sakızlı kek de çok çok iddialı seçenekler.

IMGP0499 IMGP0504 2014-07-05 17.14.22

Dem Karaköy, belki de satması çok zor diyebileceğimiz “çay kültürünü” başarıyla sunuyor müşterilerine. Mekanın yeni olmasına rağmen dolup taşmasından da ne kadar doğru bir iş yapıldığı anlaşılıyor. Ömer ve Eylül sorduğunuz her soruya yanıt alabileceğiniz tam bir çay uzmanı ve süper hoş sohbet insanlar. Çayın sohbet vurgusunu da yapmadan olmaz. Bu sebeple olsa ki tüm çalışanlar tüm müşterilere, sohbet eder gibi servis yapıyor. Yolunuz Karaköy’e düşerse siz de bir uğrayın ve 60 çeşit çay menüsü ile biraz deneyim yaşayın. Hatta yolunuz düşme de düşürün ve uğrayın.

Dem Karaköy

Tags: , , , , , , , , , , ,

One Response to Biraz Demlenmeye Geldik; Dem KARAKÖY

  1. […] Karaköy‘ü bilmeyen kalmadı zaten. İlgili yazı için buyurunuz. İki güzel insan Eylül Görmüş ve Ömer Çağatay‘ın takdir edilesi girişimi. Henüz […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir