cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Bir Restoran Nasıl Yönetilemez? Ajans Ne İşe Yarar?

25 Ocak 2016 • DİĞER YEME & İÇME, MEKAN / GEZİ • Views: 1832

Geçtiğimiz hafta Yeniköy’deki Circle restorana gidip başından sonuna kadar kötü bir deneyim yaşamıştık. Restoran içinde bir iki serzenişimiz normal karşılanıp sallanmayınca da hem Instagram’da, hem internet sitemde hem de Zomato’da bir yazı yazmıştım.

Dün benim Zomato’daki yazıma iki farklı kişiden yorum geldiğini fark ettim. Mekanın işletmecisi olduğunu sandığım ve kendine müşteri süsü veren zekasına ve hayal gücüne bayıldığım bir arkadaş yorum yazıyor. Kendisine müşteri süsü veren arkadaş yine ne tesadüftür ki benim bu yazıyı yazmamdan bir hafta sonra Zomato’ya üye olmuş. Hiçbir post atmamış. Üye olduğu gibi ilk yaptığı şey benim yazımın altına yorum yazarak (yorumun sahteliğine bakmanız gerek) benim objektif yazımı karalamaya çalışmış. Eleştirel yazımı okuduktan sonra yine de mekana gitmiş oturmuş. Tırnak içinde mükemmel hizmet alınca da içine sinmemiş, Zomato’ya girmiş bana yanıt vermiş. Kıyamam 🙂 Üstüne üstlük bu zeki arkadaş ve işletme sahibi ne tesadüftür ki aynı gün yazmışlar bu yorumları. Aralarında da güzel bir bağ kurulmuş yorum yazarken…

Şimdi bir restoran nasıl işletilemez, müşteri ilişkileri nedir, bir meka nasılbu kadar körlüğe bürünmüştür ki böylesine net hataların göz önüne serilmesine rağmen bir şeyler öğrenemez. “kusura bakmayın, kendimizi geliştirmek için feedbacklarinizden yararlanıyor olacağız” demek yerine, “Sufle’yi bile 30 dakikada yediniz.” Diye yanıt verir hep birlikte bakalım.

circle yeniköy

Ben bu kafayı, bu zihniyeti daha iyi anlayın diye noktasına virgülüne dokunmadan, gelişimden uzak son derece ucuz yorumları aynen ilettim. Komik oldukları kadar zeki olan bu arkadaşlara verdiğim yanıtları hemen aşağıya iliştiriyorum. Onu da okuyabilirsiniz.

Ajans Bunun Neresinde?

Peki şimdi ajans bunun neresinde? Hiçbir yerinde değil. Çünkü muhtemelen iletişim yeteneğinden son derece yoksun olan bu mekan tasarruf etmek için  bir ajans ile çalışmıyor. Çalışsaydı ne olurdu? Böyle olmazdı. Ajans bir kriz durumu oluştururdu belki, iletişim kurardı. Kusura bakmayın derdi. Mekan sahibine / işletmecisine de “bakın böyle böyle bir memnuniyetsizlik” var diye geri bildirimde bulunurdu. Sonra bu memnuniyetsizlikler her geldiğinde bunları raporlar ve “şu konularda hep şikayet alıyoruz, buralara dokunmak ve değişiklik yapmak gerekiyor” diye mekanı yönlendirirdi. Hatta Ajanstan bir kişi haftanın belli günleri mekanda vakit geçirip durumu bizzat yerinde gözlemler, geri bildirimlerini bu şekilde verirdi. Etkin bir iletişim sonrasında memnuniyetsiz olarak ayrılan müşteriler ile temas kurulur, bahsedilen sorunlar gün geçtikte giderilirdi. Ama bunlar oldu mu? Olamadı. Bunlar için ajans şart mı? Bu algıda olan bu işe dedike bir personeliniz olduğu sürece kısmen bir ajams şart değil diyebiliriz. Ama yoksa, işiniz biraz zor. O zaman olumsuz verilen yorumlara böyle saçma ve gülünç saldırılar ile tepki verirsiniz. PR yerine “piyar” yazarsınız. Anlaşılmayan cümleler kurarsınız. Yeni hesap açar ucuz bir şekilde mekanı pohpohlar ve eleştirileri karalarsınız. Sonra ne olur? Google’da Circle Yeniköy yazan herkes bu iki yazıyı da okur. Zomato‘nun study case yorumları arasında güzelce yerini alır.

Ben Kimim De Böyle Yazıyorum?

Yakınımdakiler bilir. Benim esas işim CRM ve Müşteri İlişkileri Deneyimi. Bu sebeple de  ben bu konulara herkesten daha farklı bakıyorum. Hobim gereği hem deneyimleyen bir blog yazarı gözüyle, işlemeciler ile yakınlığım sayesinde bir işletmeci gözüyle, esas işim sayesinde de bir müşteri beklentisi ve müşteri gözüyle bakarak bu üç noktayı birleştirerek yorum yapıyor ve eleştiriyorum. Katıldığım her toplantıda, her panelde, her davette sosyal medyayı hep bu gözden aktarıyorum. Amacım net; yeme – içme sektörünün gelişmesine katkıda bulunarak daha mutlu müşteriler ve tabii mutlu mekanların çoğalmasına destek olmak. Ama anlaşılan işin en kritik olan bu kısmını anlatmak için daha çok çalışmamız gerekecek.

Ha yukarıdaki şirin yorumlara karşı benim yanıtlarıma gelince; Gülme garantisi veriyorum 🙂

“Keşke yukarıda yazdığım yorumları okuyup sindirdikten sonra ve diğer olumsuz yorumları da okuyarak öz eleştirinizi yapabilecek olgunluğa eriştikten sonra hatanızı kavrayıp, farkına varıp “kusura bakmayın” diyebilmiş olsaydınız. Hemen yanıt vereyim. Fotoğrafları başka masada çektim. Ama gelin görün ki soğuk dediğim mantarlı bonfile fotoğrafta yok. Yani mantarlı bonfilenin soğukluğu benim fotoğraf çekmem ile ilgili değil. Kendi yediğim kuzu incik fotoğrafına da dikkatli bakarsanız risottonun tadına bakmışım. Dağılmış biraz ve tabağa bulaşmış. Çünkü neden? Yani soğuk olduğunu hissettikten sonra çekim yapmışım. Normalde yemek geldiği anda daha hiç dokunmadan çekim yaparken bu kez tadına bakıp, personele bilgi verip, iplenmeyince “burası ile bir şeyler yazarım belki” diye çektiğim bir fotoğraftı bu. Masamızı üç değil sadece bir kez değiştirdik. Çay falan da ikram etmediniz. Hepsi faturada mevcut ve fatura detayınız da var elimde. Yazdığınız diğer yanlış bilgileri de düzelteyim. Alkol yazmayalım diye öneriyi siz getirdiniz. Biz de hay hay nasıl isterseniz dedik. Finalde zaten beceremediniz ve alkol yazılı faturayı ilettiniz. Bizim için sorun oldu mu? Hayır? Neyi direttiğimizi anlayamadım. o Bahsettiğiniz 10 dakika sizin bize sunduğunuz ve beceremediğiniz öneriniz içindi. 2 senedir İstanbul’un en iyi restoranlarında en iyi şeflerin mutfağında yemek yiyen biri olarak bence yazdıklarıma kulak verin ki markanız ayakta kalsın. Şayet biz bi iki milyonluk bir restorandan değil, birkaç yüz milyon değerindeki bir markanın dinamikleri içinde olduğumuzdan ötürü, bu kadar amatör olamıyoruz. Sufle konusuna gelince, yazımda sufle ile ilgili bir şey söylemedim. Benim şikayet etmediğim bir şeyden siz yakınmışsınız o da ilginç olmuş. Finalde, Siz tatlıları bıraktıktan sonra yiyebilmemiz için kaşık getirmeyi de akıl edebilmiş olsaydınız keşke diyerek güzel temennilerimi iletiyorum.

Sevgili Musa Bey’ gelince. Musa Bey de ne tesadüf ise 2 gün önce zomato’ya üye olmuş ve üye olduktan sonraki ilk hareketi benim objektif tespitlerime karşı bir mücadele şeklinde olmuş. Ama siz çok komiksiniz. Keşke başka bir üyeye yazdırsaydınız bu yorumu. 🙂 Beyler… Peki ben sizin dediğiniz gibi kendimi kandırıyor olayım. Siz bu sorunları gidermedikçe burada yazan diğer yorumlar gibi pek çok memnuniyetsizlik ile karşılaşırsınız. Yapmanız gereken şeyin ne olduğunu da söyleyerek sizin için 3 dakikamı daha ayırayım. Bir müşteri memnuniyetsizliğini daha restoranınızın içinde belli ediyorsa, onu memnun etmek için yanına bir sokulup azıcık sohbet edin. Nerede nasıl bir sorun yaşadığını sorun ve telafi etmek için gayret ettiğinizi gösterin. Yemekler masaya gittikten sonra, ilk lokmanın ardından masaya gidin ve yemekleri nasıl bulduklarını sorun misafirlerinize. Bir olumsuzluk var ise, hemen orada çözebilmek için kendinize bir fırsat vermiş olursunuz. Hoş sizin sormanıza gerek kalmadan biz dile getirdik ama sallayan olmadı. Tatlılar ile birlikte kaşık getirmeyip bizim istememizi bekleyen bir hizmet anlayışında, sufleyi 30 dk sonra yediler diye komik bir yorum ile kendinizi daha da yerin dibine sokmayınız. 

Bu yazıya sebep olan yayınladığım ilk yazıyı da merak edenler buradan okuyabilir…

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

One Response to Bir Restoran Nasıl Yönetilemez? Ajans Ne İşe Yarar?

  1. Mehmet SOYLU dedi ki:

    Hay ağzın bal yesin Cem 🙂 Böyle kişileri gördükçe bildiğin sopaya acı biber sürerek dövmek istiyorum… Çok beğendim gayet dummies for kitapları tadında bir anlatımla teşhir etmişsin ve arkadaşlara hiciv yapmışsın… Takipteyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir