cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Bir Kriz Anı Yönetim Dersi : Margin Call

11 Mayıs 2014 • Genel • Views: 581

Kime sorsam “izlemedim” yanıtını aldığım ve belli ki araya bir yere sıkışmış bir film Margin Call. Özellikle şirket sahipleri ve yöneticilerinin ilgisini çekecek olan film tam bir kriz anı yönetimini anlatıyor. Bu anlamda benim için ve sanıyorum izleyen hemen herkes için öğretici yönü çok yüksek olan, gergin bir film diye tanımlayabilirim kendisini.

margin call margin call

 

 

 

 

 

Amerika Birleşik Devletleri ‘nin 2008 krizi konu alan, belki pek çoğumuzun anlayamayacağı mesleki analiz ve terimlerin olduğu bir film olsa da bence başından kalmama garantisi veriyor size Margin Call. Oyuncular saymakla bitmez.  Jeremy Irons, Kevin Spacey, Demi Moore, Paul Bettany,Zachary Quinto, Simon Baker… Özellikle  Jeremy Irons herkesin dizlerini titrettiği  güçlü  ve etkileyici üslupla sizi ekrana kilitliyor.

Dahiler geceleri çalışır” gibi bir cümle aklıma gelmişti bu filmi izlerken. Tüm şehir uyurken genius diyebileceğimiz roket bilimci bir genç tarafından fark edilen kriz durumu… Bunu fark etmek de öyle kolay değil. Bir çeşit “A Beautiful Mind” filmindeki Professor John Nash kafasında olmak gerek. Bu fark etmenin ardından tüm üst yönetim yatağından kaldırılır, takım elbiseler giyilir ve her nerede olursan olsun ofise gelinir. Hatta öyle ki; helikopterle bile… Sabah kalktığınızda kahvaltı sofranızın bile tepetaklak olacağı bir krizdir bu. Bunun içinden çıkmak için ise en tepedeki insanların arasına girip insanın kendini tanıtmasının bile zor olduğu bir toplantının içinde bulur kendini daha toy dediğimiz iki genç. Uykusuz saatlerin ardından çok sert konuşmaların geçtiği toplantıda çok önemli kararlar almanız gerekir.

margin call margin call

 

Kriz gelmeden önce sizi yıkamayacak bir duvar örmeniz için çok iyi bir plana ihtiyacınız vardır ancak bu planı hazırlamak için ne yazık ki fazla vaktiniz de yoktur ve günün sonunda birilerinin ipleri çekilecektir belki de. Ya kocaman bir şirketin sabah olduğunda iflasını vereceksiniz, ya da bu krizi ilk öğrenen kişiler olmanın avantajını kullanıp ayakta kalacaksınız. Ama bunu yaparken de insanları aldatmanız gerekebilir. Filmin içine girmeyi deneyin. Bakalım siz neler yapacaksınız?


Aklıma takılan replikler;

O büyük krize çözüm bulunacak toplantı odasının önünde:

– İçeri girmeden önce herkese bir nasihat. İçeride işler bir hayli çirkinleşebilir. Ne yaparsanız yapın, doğruyu söyleyin. Asla yalan yok! Lafı dolandırmayın. Burada kimse bunu yapabilecek akıllıkta değil zaten. Buna roket bilimci de dahil.

Toplantı odasında:

– Bu işte ayakta kalmanın 3 yolu vardır.. ilk ol, akıllı ol, ya da hile yap! hile yapmadığıma ve burada benim kadar akıllı pek çok insan olduğuna göre ilk olmak çocuk oyuncağı olmalı !

– Bu durum aslında haftalar öncesinden tespit edilip bildirilmesi gerekiyormuş ancak bir şekilde halının altına süpürülmüş.

– Lütfen bana  burada ne olduğunu anlatabilir misiniz? Ancak bir çocuğa ya da “golden retriever”e anlatıyormuş gibi konuşun. beni buraya getiren beyin değildi. Buna emin olabilirsiniz.

margin margin call

Tags: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir