cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Bir Kış Vakti Yedigöller Seyahati…

yedi göller rehberi

6 Ocak 2016 • GEZİ / REHBER, MEKAN / GEZİ, OTELLER • Views: 2225

Baştan söyleyeyim… Yanlış zamanlamaymış. Kasım ortası arkadaşım gittiğinde, çektiği fotoğrafı görüp hemen gaza geldim. Biliyordum, duyuyordum ama yol gözümde büyüdüğü için cesaret edemiyordum. Gaza geldim ya, hemen organize oldum. Ama ne organizasyon, takvim o kadar dolu ki, karar verdikten 3 hafta sonra ancak yola çıkabiliyoruz, çünkü hafta sonları önceden planlanmış ve iptal edemeyeceğimiz işler var. Neyse, gerekli aramaları yaptım, yerimizi ayarladım. Zamanın gelmesini beklemeye başladım.

Talihsizlik ile başlayan Seyahat

Önce, cumartesi sabah 05:00’te yola çıkalım diye düşündük. Sonra o kadar abartmaya gerek olmadığını anlayıp hareket saatini 07:00 yaptık. Teşvikiye’deki evden çıkıp, Şişli‘den arkadaşlarımızı alıp yola devam edeceğiz. Telefonumun her zamanki saatini 06:30’a kurdum içim rahat uyuyorum. Rüyamda gördüğüm şey ise saatin çalmadığı ve geç kaldığımız oluyor. Gözümü açıyorum, yataktan doğruluyorum ve kız arkadaşıma “Canım saat çalmamış, kalk çabuk geç kaldık” diyorum. Panikliyor. Ben pis pis gülüyorum. “Şaka şaka

Telefonu elime alıyorum saat 07:15 ve Şişli’den 15 dakika önce alacağımı vaat ettiğim arkadaşlarım 2 kere aramış ve onlarca Whatsapp mesajına boğmuşlar beni. Hafta içi uyanmak için kurduğum alarmın saatini değiştirince, hafta içi çalacak olan saat değişmiş oldu. Yani hafta sonu? Alarm falan yok… Neyse ki içgüdüsel olarak çok da geçmeden uyanmış oldum.

Mazda CX-5′imize atlayıp 50 dk gecikmeli de olsak koyulduk yola.

Kaza Yapmayan Otomobil Yapmışlar

mazda cx 5

Köprüde minik de olsa bir trafik var. 2 dakika sonra aşacağız. Elimde telefon, saçmalıyorum işte… Kazalar en çok düşük hızla ilerleyen trafikte olurmuş. Sebebini şimdi daha iyi anladım. Trafikte hemen herkesin elinde telefon… Ben de elimde telefon ile uğraşırken öndeki araba ile mesafeyi kaçırmışım. Bir ani fren, uyarı sesi ve otomobilin ekranında beliren kırmızı işaret ile kendime geldim. Meğer öndeki otomobile çarpacağını anlatan CX-5 kendi kendine fren yaparak kazayı önlemiş. Hepimiz şok… Ne olduğunu tam olarak anlayamadığım için müsait olduğum ilk anda hemen araştırdım. 30km/saat altında seyrederken çarpışma mesafesini kontrol ederek benim gibi telefon ile uğraşan akıllılar kaza yapmasın diye koyulmuş bir güvenlik sistemiymiş. Bayıldım.

Bolu tünelini geçtikten sonra ilk çıkıştan ayrılarak Yedi Göller‘e giden dağ yoluna sapıyoruz. Bu yol çok virajlı, karlı. Ancak yol kardan tamamen arındırılmış ve tuzlanmış. Yani güvenlik açısından bir tehlikesi bulunmuyor. Sadece çok virajlı olması sebebi ile araçtakilerin midesi bulanıyor.

Bolu’dan sonra durup fotoğraf çekmeler ile birlikte yaklaşık 1 saat sonra Yedigöller‘e varmış oluyoruz. Bir cumartesi günü öğlen gelmemize rağmen epey boş olması dikkat çekici. Görüntü ise ; her yer bembeyaz kar altında olsa süper, ya da her yer yapraklar ile dolu olsa yine süper. Ancak bizim şansımıza ne tam kar var, ne tam yaprak. Çünkü sezonu kaçırmışız. 30 Kasım’a kadarmış burası. Kasım ayı boyunca Yedigöller‘in girişindeki Nazlı Göl‘ün üzeri kıpkırmızı yapraklar ile sarılıyormuş. Bizde hak getire tabii.

yedigöller

Yedigöller‘in içinde yemek yiyebileceğiniz pek bir yer bulunmuyor. Biz aşağıdaki gibi 80’lerden kalma bir Toros’un gölgesinde tanesi 5 TL’ye çay içerek yanımıza getirdiğimiz bisküvi gibi atışmalıklar ile iade ettik. Eğer siz güveniyorsanız, çay servisi yapan amcanın mangalındaki nereden olduğu belli olmayan sucuk ve köfteyi ekmek arasına koyup devam edebilirsiniz. Öyle bir hizmet var yani.

20151212_131049

Konaklayacağımız Otel’e Doğru

Yedigöller Mili Parkı’nda yaklaşık 2 saat geçirdikten sonra Mengen‘de konaklayacağımız otele doğru yola çıkıyoruz. Yukarıdan Milli Park‘a giriş yapmıştık. Şimdi ise aşağıdan Mengen’e doğru ilerleyeceğiz. Gelirken rakımdan dolayı kar altında kalan yolların aksine, hiç karın olamadığı ve sadece yapraklardan ibaret bir  yoldan giderek yine yaklaşık 1 saat sonra Mengen’deki konaklama evimizi olan Lucky Deer‘a ulaşıyoruz.

yedigöller

Luck Deer Yedigöller

Konaklayacağımız yer işte burası. Nereden buldun derseniz, bizden 3 hafta önce giden arkadaşların referansı ile buldum. neyse ki önceden gelen arkadaşlarımızın deneyimlerinden yola çıktığımız için yaşayacağımız talihsizlikleri en aza indigediğimiz mutlu bir kaçış noktası oldu bizim için.

lucky deer

Burası ilginç bir yer. Yedigöller Milli Parkı‘na yaklaşık 1-1.5 saat uzaklıkta, en yakın yerleşim birimine 2 km uzakta, bir köyün tepesindeki otel görünümlü bir ev. Yolu biraz sıkıntılı. Biz telefonda görüşürken “Aracınız nedir?” diye bir soru geldiğinde şüphelenmiştim zaten. Ancak Mazda CX-5 ile seyahat edeceğimiz için tereddüt etmedim. Yani 4×4 ünüz yoksa çok dikkatli gitmeniz gerekir. Özellikle de Sonbahar ve kış aylarında.

mazda cx 5

Burası aslında bir otel değil. Bir dağ evi de değil. Lucky Deer‘ın işletmecisi Vedat Bey sizi evinizde hissettirmek için her şeyi yapıyor. Koca bir araziye kurulmuş, yüksek tavanlı eski tip bir evi. 8-10 adet odası var. Vedat Bey misafirlerini her zaman kapıda karşılıyor ve aynen kapıda uğurluyor. Gitmeden önce sürekli telefon ile irtibatta olduğumuz için geleceğimiz saati biliyor ve daha biz gelmeden kapıya çıkıp kocaman bir hoş geldin diyor. Ben bize özel sanmıştım, meğer herkese böyleymiş 🙂

Mekana adımımızı attığımız anda ben bir “Vaaaauuuv” diyorum. Yüksek tavan, ahşap, yeşillikler, büyük masalar, özel yapım dev gibi bir şömine ve mutfağın köşesindeki eski tip soba. Burası, odayı sadece uyumak için kullanacağınız tam bir kış evi…

Vedat Bey ve eşi burayı hem işletiyor, hem de servislerini veriyor. Yani çalışan bir personel yok. Yaptıkları işe gönül vermemiş olsalar, sevmemiş olsalar çekilecek çile değil gerçekte. Yiyeceklerin %70-80’i aşağıdaki köyden geliyor. Tereyağ, yumurta, domates, biber, zeytin, peynir ve dahası. Akşam yemekleri için 19:00’da servis başlarken kahvaltı için bir sınır yok burada. Ne zaman uyanırsanız, canınız ne zaman isterse. Sabah 8:00’de olur Öğlen 13:00’de…

Gelelim dikkat edilecek noktalara. Bu bölgede öyle 3-4-5 yıldızlı otel yok. Ancak böyle hoş sohbetli ve samimi yerler var. Tabii ki rahat etmeniz için her şey yapılıyor ancak yine de bir otel konforu beklentisi ile gidecek olanlar var ise beklediğiniz konforun çok altında çıkabilir, önceden söylemek gerek. Eğer buranın amacını, felsefesini anlar bu beklenti ile giderseniz bence gayet mutlu olursunuz.

Biz iki çift olarak keyifli vakit geçirdik, ancak diğer misafirler bizim kadar mutlu değillerdi. Odalar konusunda gitmeden önce mutlaka yukarıdaki odaların ne durumda olduğunu sormanızı tavsiye ederim. Alt kattaki odalarda ısınma problemi üşütecek cinsten olduğu hem önceden gelen arkadaşlarımız hem de biz oradayken konaklayan diğer misafirlerin ortak sorunuydu bu. Bizim kaldığımız odada ise çok fazla uğur böceği vardı. Bu da odanın rüzgara karşı konumundan kaynaklanıyor. Gece “bu vızıldayanlar ne böyle?” diye üç kez uyanmıştım. Uğur böceği olduğunu gördüğümde rahatladım. Yan odada kalan diğer arkadaşlarımızda ise böyle bir sorun yoktu.

Özetle ; Yedigöller‘e kış şartlarında gidiyorsanız bir 4×4 ile seyahat etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Eğer Lucky Deer‘da kalacaksanız yukarıda yazdıklarıma dikkat ederseniz keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

Adres : Ağalar Köyü Mengen / Bolu

Telefon : 0532 628 09 13 / 0532 253 14 50

İnternet Sitesi  : http://www.luckydeer.net/

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir