cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Bir Fransız : Paristanbul – La Torre & Le Meridien

26 Kasım 2014 • DİĞER YEME & İÇME, MEKAN / GEZİ • Views: 1053

Le Meridien’i hepiniz bilirsiniz. Avrupa yakasında 2. köprüye gelmeden hemen önce sağda mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Hani 34’ü katında BOAZ Bar’ının olduğu, 4. Katındaki La Torre’nin ise ödüllü şefler ile ağzımızı IMG_9162sulandırdığı bir mekan. Loş ışıkta üst düzey sunumlar, canlı keman eşliğinde birinci sınıf yemekler…

Özellikle de restoran haftası devam ederken, tadım menülerinin ilgi çekici olmaya başladığı bu günlerde hemen her mekan bu işe bir el atıyor. Bizler, her birimiz ayrı ayrı bir başlangıç, ana yemek ve tatlı almaktansa, zaten çoğunlukla farklı şeyleri little little into the middle şeklinde ortaya söyleyip tatmaya gayret ettiğimiz için, hepimiz açısından da güzel bir seçenek haline geliyor bu tadım menüleri. Le Meridien’in 4. Katındaki gösterişli La Torre’de bizi sevindiren bu hareket ile renklendirmiş menüsünü.

La Torre’nin uzun uzadıya Fransız tadım menü. Menünün adı Paristanbul. Başından sonuna çok ciddi bir iş. Menünün adından da anlaşılacağı gibi Şef Erol Sarıdoğan, kendi reçeteleri ile harmanladığı Fransız kültürü ile ağızda şölen yaratacak bir menü oluşturmuş.

IMG_9140

Bu şölende bize, meşe fıçılarda mayalandırılan Kayra Vintage Chardonnay 2011 eşlik etti. Özellikle deniz ürünleri ve beyaz etlerle iyi giden asiditesi yüksek fevkalade lezzetli.

La Torre ParisTanbul Tadım Menüsü

 Salad Niçoise & Hamsi Turşusu : Zeytin, patates, haşlanmış yumurta, Fransız fasülyesi ve karadeniz hamsi turşusu. 2 günde hazırlanan hamsi tuşusunun baskın tadı ve soslu yeşillikler ile çok doğru bir başlangıçtı.

IMG_9169

 Crepe & Sucuk : Közlenmiş patlıcan, sucuk ve peynirli krep, kırmızı biber veloute. Fransız mutfağının biraz bizlere uyarlanmış hali. Dışarıdan birinci sınıf bir sucuk ile servis ediliyor ancak kendi yaptıkları sucuk deneyimlemeyi daha çok isterdim. Kırmızı biber sosu ise bana hemen ıstakoz sosunu hatırlatıyor görünümü ile, bu krepin deniz ürünleri ve ıstakoz sosu ile buluştuğunu hayal ediyorum…

IMG_9179

Steak Tartare & Acılı Ezme : Dana tartar.IMG_9172 Acılı ezme, poşe edilmiş bıldırcın yumurtası, yoğurt, pancar turşusu ve çıtır ekmekler. Steak tartar etçi ve çoğunlukla da çiğ etçi olan benim için efsane. Tüm yan ürünler ile ucundan ucundan denedikten sonra fikrim; poşe edilmiş bıldırcın yumurtası ile çok çok iyi gittiği…

 

Bouillabaisse & Dolma : Bouillabaisse soslu levrek, kabak çiçeği dolması, bebek havuç, sote edilmiş deniz börülcesi ve taze nane köpüğü. Bouillabaisse  sosun Türkçesi yok. Marsilya tarafından gelen müthiş bir sos. Bu tabakta o kadar çok dengeli ve farklı lezzet var ki. Her birinin tadını sonuna kadar ayrı ayrı alıyorsunuz ve her biri yanındaki arkadaşını tamamlar nitelikte.

IMG_9184 IMG_9188

Boeuf Bourguignon & Mantı : Kısık ateşte pişmiş dana eti bourguignon, pastırmalı ve keçi peynirli mantı, kök sebzeler. Konu et olunca orada bir nefes alıyorum derinden. Dana eti muazzam.  Daha iyi bir görsel için biraz tiftik ediyorum. Mantı ise koca bir tabak yenilebilir. Harikulade gitmiş dana etinin yanında keçi peyniri ve pastırma.

IMG_9190

Fondant au Chocolat & Rakı, Beyaz Peynir, Kavun: Sıcak Çikolatalı kek, rakı sorbesi, beyaz peynir, kavun espuma… Geçtiğimiz yaz tüm mekanların top kokteyl listelerinde başı çeken rakı, artık tatlılarımıza da girdi. Rakı sorbesi tam bir efsane. Kavun Espumaya keki daldırdırıp bir parça da sorbeden aldınız mı  tamamdır. Sadece her biri ile tek tek denediğim ve bir türlü eşleştiremediğim beyaz peyniri tabakta aykırı bulduğumu söylemek isterim.

IMG_9202

Tarte Tatin & Cevizli Balbakağı Tatlısı: Cevizli balkabaklı tart, kaymaklı dondurma, tahin pekmez sos. Balkabağı ve tahin pekmez artık tatlılarda çok kullanılmaya başlayan iyi dostlar. Ceviz zaten bu ikilinin yanında olmazsa olmaz bir arkadaş. Benim için çok çok lezzetli bir tatlı bu. Her birin birbiri ile uyumu damakta çok çok iz bırakan üç lezzetli ürün. Kötü olması beklenemez…

IMG_9197

Bunca deneyimin ardından sunumlara da bakılınca aslında burasının bir Neo Mutfak olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatlara gelince

Bu tek kişilik tadım menüsü şarap hariç 155,00 TL. En beğendiğiniz ürünü doya doya yiyebilmeniz için, seçeneklerin her biri tek tek menüde de bulunuyor ve porsiyonları tadım menüsünden 2 ile 4 kat daha fazla. Fiyatları ise 22,00 TL’den 62,00 TL’ye kadar değişiyor.

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir