cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Beyoğlu’nda Alaçatı Esintileri : Roka Pera

5 Aralık 2014 • ANADOLU / TÜRK, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 1065

Yazın İstanbul’un yarısı Alaçatı‘da. Alaçatı‘nın ünlülerinden Roka! O bildiğiniz ve çok sevdiğiniz Roka artık Pera‘da. Roka Bahçe değil de Roka Pera. Ambiyans farklı olsa da lezzetler ve ürünler aynı. Roka‘nın olayı ege otları ve tazelik. Tire’den gelir esas sırrı. Gökhan Safkan‘ın ellerinden çıkma her şey. Tıpkı Alaçatı‘da olduğu gibi.

Tazelik önemli. Salı pazarından gelen ürünler çarşamba ya da en geç perşembe günü buraya ulaşıyor. Tüm ürünlerde çok hafif sarımsak bulunuyor baştan söyleyeyim.

IMG_0011

Mezelerden Başlayalım

Tahinli patlıcan ezmesi ; taze nane, yoğurt ve patlıcandan. Zeytinyağlı yaprak sarma vişneli ; Evet yanlış duymadınız vişneli! Hazirandan sonra Amasra’dan 2. ve 3. mahsulden geliyor vişne. Börülce İzmir’den, üzerine kırmızı pancar ve ceviz. Kıtır enginar denilen çiğ enginar ;  görünüşü ile levrek marine gibi… Bu ürün 4 mevsim de Roka’da var. Özellikle bazı dönemlerde maliyeti çok yüksek olsa da göze alınmış. İnce bulgur ile tekirli maydanoz salatası ; zeytinyağı, kereviz yaprağı ve limon var içinde. Tabule gibi ama değil.

IMG_9991 IMG_9992 IMG_9996 IMG_9998

Fava ise sakız baklası yani alaçatı baklası ile sunuluyor. Levrekli deniz mahsulleri pilavı ; içinde ne olduğunu tahmin edersiniz. Çılgınca bir şey. Asma yaprağında sarılı sardalya ; bence gecenin yıldızı olmaya aday. Sardalya bir gün önce marine edilir. Sonra asma yaprağına sarılıp yakmadan ızgara. Mücver ege otları ile. Turp otu var içinde. Hardal otu, çok az kabak, rezene, taze lor peyniri ile azıcık zeytinyağı ile tavada yapılıyor  yanda limon kabuğu rendelenilerek hazırlanan limonlu sos ve zeytinyağlı şevketi bostan.

IMG_0059 IMG_0074 IMG_0008 IMG_0006

Lor peynirli ve ege otu dolgulu kalamar dolmasında kalamarın tadını pek alamadım. Otlar ve lor baskındı sanırım. Boşnak sucuğu denen bir şey var ki akıllara zarar. Abaza peyniri denilen eritme peyniri ile servis ediliyor. Çok sexy bir çift olmuş bu ikili.

Dereotu maydonoz fesleğen kalamar karidesili fener balığı. İçinde bu kadar deniz ürünü olunca lezzetsiz olması pek mümkün olmuyor zaten. Ancak ne olduğunu bilemediğim baskın bir sos o güzelim deniz ürünlerinin önüne geçmiş.

IMG_0093

IMG_0020 IMG_0023 IMG_0038

 

 

 

 

İsli eti sanırsınız pastırma. Ama değil. Acaip lezzetli. Herkesin favorisi.

Ana Yemekler

Biz tam doymaya başladık ama derken bir bir geldi ana yemekler. Şevketi bostanlı pazı yaprağında oğlak kapama. Oğlak eti, şevketi bostan ve asma yaprağı ile pişiriliyor. Boşnak köftesi. Daha önce Balkan restoranlarında deneyimlediğim kaymak ile servis edilen çok başarılı köfte. O bölgelerde özellikle köftelerde asla baharat kullanılmazmış. Baharat kullanmak etin ayıbını örtmek sayıırmış. O sebeple ete güvenmeyenler zten köfte yapmazmış. Nasıl bir köfte yediğimizi tahmin edin diye söylüyorum 🙂

Tatlılar

Üzerine tahin ve ceviz serpiştirilmiş, şerbeti kıvamlı incecik dilimlenmiş çıtır kabak tatlısı. Kabak carpaccio mu dersiniz, kabak sashimi mi bilemedim? Benim için lezzeti orgazmik. Onca yemeğin üzerine doyamadım.  Limonlu taze lor kreması ve nane ile karadut reçeli tatlısı da tam tabağı sıyırmalıktı. Tatlıları ile de Roka Pera tam not aldı.

IMG_0134 IMG_0143

Özetle, Alaçatı’ya gidemiyorsanız, alaçatı ayağınıza geldi bunu bilin. Bulabileceğiniz en taze ve lezzetli mezelerden oluşan, kocaman bir menüsü var. Fiyatları da yorucu değil. Yediğimiz hemen her şey çok lezizdi. Biraz farklılık yapayım istiyorsanız, Şişhane tarafına gittiğinizde güzel bir gece geçirmek için Roka Pera‘ya uğrayabilirsiniz.

Hatta size bir de güzellik yapayım. Menüsü için de buyurunuz;

IMG_0075 IMG_0077

Adres : Meşrutiyet Caddesi No:130 Ansen Aparts, Tepebaşı İstanbul (Pera Thai yanı)

Telefon : 0 212 245 88 17

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir