cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Beymen Brasserie – Nişantaşı

beymen brasserie

16 Aralık 2014 • DÜNYA MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ • Views: 1746

Beymen! durup önümüzü ilikleyeceğimiz markalardan. Nereye elini atsa görkemli, başarılı, üst düzey. Bir kelime ile anlatın deseniz ya kalite ya da prestij kelimelerini kullanırdım sanırım.

_IMG_9243Nişantaşı‘nda mağaza Beymen‘in bir üssü gibi. Giriş katındaki Brasserie ise neredeyse sembol. Şimdilerde ise menüsü değişti.  Mutfaktaki hareketlenmenin sebebi ; Şef Mert Burcay Seran‘ın yenilediği menüsü. Menü değişiyorsa deneyimlemek olmaz tabii. Evimden çıkıp 10 dakika yürüdükten sonra Esra Danişmend Abay karşılamasının ardından Nişantaşı‘nın en güzel köşesini mesken tutmuş Beymen‘in önüne geldim. Saat 19:00 DJ yerini almış bile. Bir içki söyleyip yerleştim ayrılan masamıza.

Beymen‘de yemek yiyecekseniz beklentiniz tabii çok yüksek oluyor. Meraklandırmadan başından söyleyeyim. Hemen hemen her şey enfesti!

Avokado & Yengeç Tostada ise aklımı başımdan almaya yetti. Deniz tutkunu olan ben zaten yengece bayılırken bir de kral yengecin o müthiş avokado sosu, meksika bireri, kişniş ve sriracha sosu ile beni bitirdi.

_IMG_9256

İçinde özenle seçilmiş baharatlardan ve soya fasulyesinden yapılan hoisin sos barındıran Ördekli Bun ve Domuz Bun fevkaladeydi. Ekmeği yumuşacık, pamuk gibi ve başlı başına lezzetli.

_IMG_9280 _IMG_9272

Tatlı acı sos ile sunulan Tatlı-Acı Karides : Yeşillikler ile renklendirilmiş bu karides sunumu ile de lezzeti ile de bir ödülü hak ediyor. Dana Yanaklı Rigatoni ise az domates sosu ile et ve makarna seven benim için bir şaheserdi. Rigatoni tam bir aldente. Dana yanak zaten lif lif, yumuşak ve leziz. Yemeye doyamadıklarımdan.

_IMG_9293

_IMG_9315 _IMG_9307

Osso Buco, Dana İlikli : İyi fotoğraf veren, tadı damaklarda kalan, iliklerimizi çeken bir şey bu. İçinde mantar, domates, kerevis sapı bulunuyor. Patates ve Porto şarap sosu ile sunuluyor.

_IMG_9322

Somon Tartar : Ekşi kreme, frenk soğanı ve kapari çiçeğinin yanında bir de yumurta sarısı ile sıkılaştırılan tartar beni  benden alanlardan. Steak Tartar ise trüflü, parmesanlı ve yanında patates kızartması ile geliyor.

_IMG_9337

Süt Kuzu Kokoreç : Beymen dedik. Bazılarınız şaşırmış olabilir. Ama evet gerçekten de süt kuzu kokoreç. Tırnak pide, domates ve yeşil biber ile… Baharatları da siz serpiştiriyorsunuz tabağın kenarından. Kuzu kokoreç neredeyse İstanbul’daki en iyi 5 içinde…

_IMG_9336

Tatlılar

Orman meyveli Milföy : Harika görünüyor değil mi? Çileğin ve böğürtlenin milföye sarılmış hali… Bir de taze nane ile.

_IMG_9360

Dondurmalı Profiterol : Bu, bu, bu inanılmaz bir tatlı. Çikolata sosu harikulade, dondurma fevkalade. Profiterol dolgusu müthiş lezzetli. O soğuk hissiyat ile birlikte lezzet doruklara çıkıyor. Bence Beymen’in en iyi tatlısı! Net!

_IMG_9381

Karamelli Cheesecake : Çok iyi cheesecakeler yedim. İstanbul’daki en iyilerini belki. o sebeple beğenmem pek kolay olmuyor. Güzel bir cheesecake, görünüşü ile de iştah açıcı. Ama daha iyisini yedim. Nerede derseniz Maria’s Cheesecake

_IMG_9385

Özetle ; Zaten çok üst düzey bir mutfağa sahip olan Beymen Brasserie yeni lezzetleri ile de damaklarda iz bırakacak çok belli.

Adres : Harbiye Mh., Abdi İpekçi Caddesi No:23/1, 34367 Şişli
Telefon: 0 212 343 0443

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir