cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Bana Instagram’ını Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim!

1 Haziran 2014 • SOSYOMEDYA • Views: 1745

Bir vitrindir aslında Instagram. Hayatımızın bir vitrini. Vitrinde kötü şeyler olmaz tabii. Hep en güzel olanlar sunulur öyle değil mi?

Sosyalleşmenin en kolay ve efektif şekli gibi gözüküyor sosyal medya araçları. Gerçekten de öyle mi? Okumayı sevmeyen bir toplum olduğumuzu da düşününce hemen bir ışık parlayıverdi oradan; Instagram!

Böylesine okumayan bir toplumda görsel dili ile hemen öne çıkıyor tabi ki bu uygulama. İnsanlar artık kocaman makaleleri, yazıları, paylaşımları okumaktansa daha kısa zamanda çok daha fazla şeyi taramak istiyor. Bir de okumayan topluma bu uygulamayı monte ettiğinizde tadından yenmiyor tabii. Bu sebeple olsa gerek, Türk gençleri instagram‘ı daha da sık  kullanmaya başlıyor. Bu durum herkesin pek bir işine geldi sanki. Instagram ile birlikte ilişkiler de farklı bir boyut kazandı!

Daha önce birisini tanımak, hakkında bilgi sahibi olmak için belki saatlerce sohbet etmek gerekirken, sonrasında Facebook hayat kurtarıcı oldu. Kişinin özeli haline gelen Facebook‘a nazaran daha ulaşılabilir ve içine dalınabilir bir uygulama olması da Instagram‘ı öne çıkardı bana kalırsa. Çünkü Instagram, Facebook kadar özel olmayan ve herkesin görmesini istediğiniz şeylerin bir çeşit sunumu! Saatlerce konuşarak edinebileceğiniz bilgileri size 3 dakikada sunuyor!

Artık biriyle tanışmadan önce ya da tanıştıktan sonra kim olduğunu daha iyi anlamak için uzun uzun sohbetlere girmektense, “Bu kişi kimdir?” sorusunun cevabını kişinin Instagram‘ına bakarak anlayabiliyoruz.

 • Nereye gider? Nerelerde takılır?
 • Ne yer? Ne içer?
 • Seyahat etmeyi sever mi?
 • Hobileri nelerdir? Nelerden hoşlanır?
 • Evcil hayvanı var mı? Hayvan sever mi?
 • Sosyal biri mi? Sosyal çevresi ile arası nasıl?
 • Alkol, sigara kullanır mı?
 • Gece hayatı nasıl?
 • Tarzı nedir? Nasıl giyinir?

Hatta dinlediği müziği, sanata olan ilgisine kadar… Öylesine kısa bir sürede öyle fazla bilgi sahibi olabiliyorsunuz ki…

Bundan sonra “bana instagramını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” ya da “bana instagramı ver seni biraz tanıyayım” gibi algıların oluşması çok muhtemel. Çünkü, kısa zamanda çok şey hakkında bilgi sahibi olmanın en zahmetsiz yoludur fotoğraf. Fotoğraf sanatçısı aile dostumuz Çetin Korkmaz‘ın bana fotoğrafçılığı öğretirken söylediği bir sözü hatırlarım; “Bir fotoğraf üzerine bir saat konuşabilmelisin!” derdi. Bu aynı zamanda şu demektir; “Bir fotoğraf öyle çok şey anlatır ki…

Ancak kolayca elde edilen bu bilgilerin tamamının görsel olduğu akıllardan çıkmamalı. Vitrindir aslında hepsi. Vitrine en iyi ürünler konulur her zaman ve salt ruhu yansıtamaz! Paylaşmayı ve keyifli yanlarını öne çıkarmayı çok sevdiğimiz hayatımızın bir de arka tarafında kalan grilikleri vardır haliyle. Bunu ise hiçbir sosyal medya aracının anlatmaya şimdilik gücü yok sanırım. Burası, en iyi taraflarını gösterdiğiniz ancak duyguları dışarıda bıraktığınız bir dünya!

Bir de sanki artık gerçekliği de yansıtmıyor gibi geliyor bana. Gerçekten de biz bu muyuz? Ya da o kadar güzel ve renkli mi hayatlarınız, hayatlarımız? .

Peki. Şimdi ben kim miyim? Buyurunuz;

instagram : c_karakus 

Tags: , , , , , ,

One Response to Bana Instagram’ını Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim!

 1. Seçkin dedi ki:

  Merhaba cem bey,
  Alibektas2016 kullanıcı adıyla bir hesap beni ve kız arkadaşımı rahatsız ediyor. Bir türlü bulamıyorum kim olduğunu bana yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

  Adım seçkin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir