cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Aşkı Öldüren Evlilik Mi? Tutsaklık Mı?

5 Kasım 2014 • İLİŞKİ DURUMU, İLİŞKİLER, KADINLAR • Views: 1154

Evlenmek aşkı öldürür mü?” sorusu  pek çok muhabbete konu olmuştur! Kimisi öldürdüğüne inanırken kimileri ise aşkın zaten bir ömrünün olduğu tezini savunur.

Ben şimdi dikkatinizi bir davranış şekline çekerek konuya biraz daha farklı bakacağım. Bir şeye sahip olana kadar duyulan arzunun ona sahip olduktan sonra ortadan kaybolması bilinen bir davranış şekli değil midir? Buna isterseniz alışmak deyin, isterseniz insanın doğasından gelen doyumsuzluk. Sadece ilişki olarak düşünmenize gerek de yok. Çok severek aldığınız bir kıyafeti zaman sonra cam bezi ya da yer bezi olarak kullanmışsınızdır elbet. Ya da bir cep telefonu, otomobil… Hiçbir zaman ilk aldığınızdaki özeni göstermezsiniz değil mi? Konu tam da bununla ilgili işte.

Çok yakın aile dostlarımızla oturduğumuz rakı masasının konusuydu. Hemfikir olduğumuz ise, imzaya gerek olmadığıydı. O dönemde çok uzun bir ilişkim vardı. Aynı fikirdeydik. Anlaşabilen ve birlikte yaşayabilmeyi başarmış bir çift iseniz, karakteriniz ya da bakış açınız ailesel değerlerin önünde durabilecek kadar güçlüyse eğer, imzaya gerek yok! Bu kadar net!

Gerçekte Ne İçin İmza Atılıyor?

Aslında evlilik demek -o atılan imzadan bahsediyorum- çiftlerin evlenmesi değil, ailelerin evlenmesi demek. O imzayı attığınız zaman sevdiğiniz kişiye olan sorumluluklarınızın çok ötesinde, onun ailesine karşı sorumluluklarınız ortaya çıkmaya başlar. Zaten evlilik yoluna giren çiftlerin nikah masasına oturmadan ayrılıyor olmasının temel nedenlerinden biri de bu değil midir?

Sahip Olma Duygusu ve Kaybetme Güdüsü

En başa dönelim. Sahip olma duygusu ve kaybetme güdüsü. İmza attığınız anda bir anlaşma yapıyorsunuz ve bu anlaşma yasalar ile korunuyor. Bu anlaşmayı yaptıktan sonra o evi terk etmeniz biraz güç. İlişkiyi bitirmek ve boşanmak oldukça zor bir süreç hele ki bir tarafın istediği diğer tarafın istemediği durumlarda… Tam bir işkence! Evliyseniz, direnmenin sözünü vererek atıyorsunuz o imzayı. Ne olursa olsun zaten bir yere gitmeyecektir, siz de öyle! Boşanmak, ailelere anlatmak, nafaka vb dertleri kimse çekmek istemeyeceği için kavga et – barış – kavga et – barış gibi yıpratıcı bir döngüde bulursunuz kendinizi. Boşanmanın getirdiği sürecin güçlüğü karşısında karşısındakinin gitmeyecek olduğunu bilmek, zamanla çiftleri birbirine daha da saygısızlaştırır. Saygı ki en önemli şeydir. Hatta bazen sevgiden bile… Sonra bir de bakmışsınız, saçma bir evliliğin içinde yıllarınızı kaybetmişsiniz. Bir çeşit tutsaklık

Dominating woman and handsome men

En Önemli Nokta!!!

Şimdi bir de şöyle düşünün;

Aynı evde yaşıyorsunuz. İmza atmadınız ama evli gibisiniz. Karşınızdaki kadın/erkek size kötü davranmaya başladığı anda ceketinizi alıp gitseniz, sizi kim durdurabilir? Kim? İmza atılmadığında o kişiyi kaybetme ihtimalinin kolaylığı, ilişkiye daha da sahip çıkmanız anlamına gelir aslında.O sebeple ki, o imzayı atmadığınızda ilişkinize daha sahip çıkarsınız eğer gerçekten seviyorsanız. Çünkü bilirsiniz ki, ona kötü davrandığınızda, en ufak bir şeyde çekip gidebilir ve bunu engelleyemeyebilirsiniz.

Özetle;

İmza olmazsa, aileler her şeyin dışındadır, gereksiz adetlere bulaşma konusunda kolaylıkla direnç gösterebilirsiniz.

İmza olmazsa, elinizde tuttuğunuz ve sizin için çok değerli olan bir şeyin, aynı zamanda kaybedilmesi de çok kolay bir şey olma ihtimali sizi daha mutlu bir çift yapacaktır.

Tabii yaşadığımız ülke geleneklerine bakacak olursak, kaç çiftin evlenmeden önce birlikte yaşayabilme şansı elde etmiştir acaba? Esas sorulması gereken soru bu sanırım. Bu hallederseniz, imzaya takılmayın 😉

 

Tags: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir