cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Arnavutköy’de İtalyan Görünümlü Bir Balık Restoranı: ZIPKIN

21 Mart 2014 • Genel • Views: 2071

Geçtiğimiz günlerde bir grup blogger arkadaş ile henüz yeni diyebileceğimiz 11 aylık işletme olan Arnavutköy’deki ZIPKIN’ı ziyaret ettik.

Hemen “Arnavutköy’de sıra sıra dizilmiş balıkçıların arasında yeni bir balıkçı olmak risk değil midir?” diye soruyoruz mekan sahibi ve işletmecisi Erhan Görücüoğlu’na. Erhan Bey de hangi alanlarda farklılık yarattıklarını ve diğer balıkçılardan nasıl sıyrıldıklarını anlatıyor bize.

Mekana girer girmez bence bu farkı hissedebiliyorsunuz. Sanki bir balıkçı değil, bir restoran ve küçük barı ile de bir pub gibi. Benim zaten hiç sevmediğim soğuk renkler ve beyaz florasan yok içeride. Sıcak renkler, sarı loş ışıklar hakim. Diğer balıkçı/meyhane kültüründe olduğu gibi masaya gelen meze tepsisine müthiş karşı işletmeci Erhan Bey. Egeliler bilir; kapıdan girer girmez dolaptan mezeleri seçersiniz. Erhan Bey de İzmirli olduğu için bu kültüre sadık kalmış ve mezeleri size daha mekana ilk girişte sunuyor. Balıklar ise denizden çekilen su ile taze tutulmaya çalışılıyor. Mezeler de diğer balıkçılardan farklı olarak onlarca çeşit değil. Kendi özel mezeleri ve hepsi günlük yapıldığı için bazı zamanlarda “üzgünüz ancak kalmadı” yanıtını alabilirsiniz. Erhan Bey balıkları da kendisi seçmeyi tercih ediyor. Bu sebeple ya  İzmir’den balık getirtiyor ya da gün doğmadan hale gidip kendisi balıkları seçerek mekanına getiriyor.

z12

Mezelerden en çok levrek, karides ve somondan oluşan sushi görünümlü Leverdin ‘i beğendim. Ahtapot tandır ve kalamar tam istediğim kıvamda. Ne yumuşak, ne sert. Zıpkın Lokum ise et dükkanlarının konseptinden yola çıkarak hazırlanmış dil balığına sarılı somon parçası, parmesan ve sebzeden oluşan harika bir uyum ile ılık bir şekilde önünüze geliyor.

zıpkın03

Yukarıda bahsettiğim gibi Zıpkın her ne kadar ilk bakışta bir balıkçı gibi gözükse de rakiplerinden bazı özellikleri ile sıyrılmayı başarıyor. Bir balık restoranında pek rastlayamayacağınız risotto ve fettucini konusunda da Zıpkın‘ın iddialı oluşu da bu farklardan sadece biri. Erhan Bey’in önerisi ile Türkiye’deki en iyi italyan restoranları ile yarışabilecek deniz ürünlerinin suyundan yapıldığı için buram buram deniz kokan bir risotto geliyor önümüze. Bu güzel risottonun servis süresi 30-40 dakikayı buluyor.  Aynı şekilde fettucini de yine İtalyan lezzetleri sunan pek çok yer ile boy ölçüşebilir nitelikte.

zıpkın02

Gelelim tatlılara. Karanfil, kabuk tarçın, karabiber ve şarap ile 5-6 saat kaynatılarak hazırlanan incir tatlısı çok ama çok güzel. Üzerinde gezdirilen tahinin çok yakıştığı kabak tatlısının kıvamı da tam olması gerektiği gibi. Balık yemekleri sonralarının vazgeçilmezi, yerken kendinize hakim olamayacağınız sıcak tahinli helva yine tadına doyamadıklarımızdan oldu. Sufle ise yine bir balık restoranında çok rastlayamayacağınız bir tatlı ve çok başarılı.

arnavutköy zıpkın

Tolga Atalay‘ın danışmanlık yaptığı, artık meyhaneleşmeye doğru giden günümüz balıkçılarının yanında Zıpkın, ambiyansı ile, menüsü ile, loş ortamı, sunumları, personeli ve popüler kültür müzikleri ile diğer balıkçılardan sıyrılmış diyebiliriz.

 

Bence burası bir balıkçı değil. Balık lokantası değil. Meyhane değil. Lokanta ve restoran tanımının ayrımına varabilirsek burası İtalyan ruhu taşıyan gerçek bir Balık Restoranı tanımlaması yapabilirim. Personelin 5 yıldızlı bir otel restoranındaymışız gibi hissetmemizi sağlayacak düzeyde seçilmesi de yine sıradan balık restoranlarında pek karşılaşmayacağınız unsurlardan. Bu arada hafta içi olmasına rağmen üst katın tam dolu oluşu ve alt katın da kısmen dolu olması Erhan Bey’in bu zorlu sürecin altından nasıl da iyi kalktığının bir göstergesi. Hedef kitlesini 30-45 yaş arasında olan Zıpkın’daki bayan müşteri yoğunluğu dikkatimizi çekti. Kalitenin olduğu yerde kadınlar vardır ya da kadınların fazlaca olduğu yerde kalite vardır diyerek Erhan Bey’i böylesine kaliteli bir mekanı bize kazandırdığı için tebrik ederiz.


Tags: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir