cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Alancha Nişantaşı : Tadım Menüsünün Zirvesi

alancha istanbul

4 Haziran 2015 • ANADOLU / TÜRK, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 3964

Alancha‘yı duymayanınız kaldı mı? Kalmadı sanırım. Gitmeyeniniz var mı? Eminim fazlaca… Size manyakça birkaç şeyden bahsedeceğim Alancha ve yaratıcısı Kemal Demirasal hakkında.

Çok da sıcak olmayan bir pazar günü Teşvikiye Grandma ‘da oturuyorum. Grandma‘nın müthiş menemenini yemiş keyif yapıyorum. Yanıma ahşap gözlükleri ile salaş ama tarz bir adam oturdu. “Sen Kemal değil misin?” dedim. “Evet” dedi ve başladık sohbet etmeye. Bir süre sonra “Haydi gel mekana gidelim bir gör” diye tuttu kolumdan. Bir pazar öğleden önce Alancha‘ya adımımı atacağımı düşünmemiştim hiç. Neyse öykü böyle başlıyor.

alancha istanbul

2 sene kadar önce Alaçatı‘da açıldığında yeme içme dünyasını sallayacağını belki de hiç tahmin etmemiş Alancha‘nın yaratıcısı Kemal Demirasal. Şimdilerde herkes onu konuşuyor. Kemal‘in hikayesi pek çoğunuza göre garip. O’na göre normal, sıradan. Seviyorum böyle çılgın adamları.

Kemal Demirasal ve Alancha Hikayesi

Ben Kemal için “Yeme İçme Sektörünün Tesla‘sı” gibi kocaman bir tanım yapıyorum. Onunla tanışmadan anlayamazsınız bu tanımı ama ben yine de anlatmaya çalışayım.

Kemal Demirasal aslında profesyonel sörfçü. İlk Alancha‘nın neden Alaçatı‘da açıldığını şimdi anladınız mı? 6 tane de Türkiye şampiyonluğu var sörfte. Sonra sıkılıyor. Yeme içmeye meraklı. Basıyor yurt dışına gidiyor. Yanlış hatırlamıyorsam 19 tane farklı restoran geziyor sadece tasting menü veren. En iyilerini ziyaret ediyor. Tadıyor, izliyor, gözlemliyor… Sonra çalışmaya başlıyor. Alaçatı‘daki ilk girişimini Barbun ile yapıyor. Sonra Alancha‘yı yaratıyor ve Barbun‘dan çekiyor elini. Barbun hala aktif, Kemal pek karışmıyor ama O’nun ruhu oralarda geziyor zaten. Sadece tasting veren Alancha öyle çok konuşuluyor ki 2 sene gibi çok kısa bir zaman sonra Alancha İstanbul Nişantaşı‘na geliyor.

Alancha Nişantaşı’nda tam 40 personel var. Kaç kişi için biliyor musunuz? 70 oturma kapasitesi için! Şaka gibi değil mi? 70 kişi için 40 personel… Hayran hayran seyrediyorum. Bu kalitenin ve ilginin bedeli tabii ki sıradan olmayacak.

Bar ve Kokteyller

alancha istanbul

Kokteylleri de açıldığı günden bu yana ok yazılıp çizildi Alancha‘nın. Giriş katı Beets, burada kokteyl içebilir ya da Alacarte menüden dilediklerinizi seçebilirsiniz. Oturma kapasitesi yaklaşık 30-40 kişi, Her cuma ve cumartesi çok seveceğiniz DJ’ler eşlik ediyor ve güzel bir parti havasına bürünüyor Alancha‘nın girişi.

alancha istanbul

Mutfakta kullanılan teknikler ile daha fazla texture’e sahip kokteyller yaratmak amaçlanmış. Moleküler değiller. Kendi ürünlerini kendileri yaratmaya hevesliler. İncir suyunda bekletilmiş viskiler, sebzeler, çeşit çeşit baharatlar, kendi hazırladıkları şuruplar ve dahası. Bu kısım İstanbul’da içebileceğiniz en lezzetli kokteylleri sunuyor size.

alancha istanbul

Mutfak ve Tasting

Mutfakta kullanılan her şey yerel, sezonluk ve basitlik üzerine kurulu, spontanelik var yani. Hiçbir tabağın orasından bir şey geçsin gibi şekilci bir fransız ekolünden ilerlenmiyor. Kesinlikle füzyon değil.

alancha istanbul

Asansör ile yukarı çıktıktan sonra mutfağın içinden geçiyorsunuz. Harika bir şey bu! Sizi mutfağa sokma cesaretini gösterebilecek kadar iddialı. Aynı şekilde oturduğunuz yerden de mutfağı seyredebiliyorsunuz. Bu tür detaylar bana keyif veriyor gerçekten. Alancha‘nın şu anki tasting menüsünün ismi Büyük Göç Menüsü. 18 Course’dan oluşuyor. Şarap eşleştirmeli olarak da tercih edebileceğiniz bu menü ortalama 2.5-3 saat sürüyor. Sadece tasting için ayrılmış üst katta 10 masa var. Masalardan biri dikdörtgen ve büyük. Diğer masalar yuvarlar ve 4-5 kişilik. Üst katta müzik yok. Sadece yemek var. Minik minik tadıyorsunuz. 18 course bittikten sonra rahatsız etmeyen keyifli bir doygunluk ile kalkıyorsunuz masadan.

alancha istanbul

Şimdi bakalım bu menüde neler var?

Büyük Göç Menüsü

1- Fermente edilmiş mantar çorbası. Limonotu yağı ile sıcak servis ediliyor. Başlangıç için yumuşacık bir esinti bırakıyor ağzınızda.

2 – Limon suyuna marine edilmiş Karaburun midyesi. Dolmalık fıstık, daha texture bir yapı elde etmek için pirinç patlağı. Üzerinde sardalyadan yapılan garum sos. Kişniş yağı. Benim favorilerimden biri buydu. Bence asla menüden çıkmaması gerekir. Hatta kişi başı 2 tane servis edilmeli. Damakta iz bırakan, bitimi uzun, lezzeti tavan…

alancha nişantaşı

3- Dana bonfile. Ceviz ve nar ekşisi. İsot ve çıtır ekmek ile.

4- Humus tabağı. Kurutulmuş asma yaprağı içinde humus, yer fıstığı ile… Zeytinyağlı dolma gibi duruyor değil mi? Elinize aldığınızda yumuşak olacağını sanıyorsunuz, ancak çıtır çıtır.

alancha nişantaşı alancha nişantaşı

5- Çerkez tavuğununun bambaşka bir yorumu. Biraz daha likit hale getirip yuvarlanmış hali. Isırırken dikkat. Patlayabilir! Yine favorilerimden.

alancha istanbul

6-  Enginar : Zeytinyağlı enginarın pirinç patlağı üzerine farklı yorumlanışı. Net olarak ifade edeyim. Hayatımda yediğim en iyi enginar. O kadar!

alancha nişantaşı

7- Marul kalbi. Salata suyunda marine edilen yedikule marulları. Sebze tohumları. Kişniş. Tohumların altında ise brown butter sos var.

8- Tereyağlı ekmek. Keçi peyniri ve tam 3 senelik bir ezine ile. 

alancha nişantaşı

alancha nişantaşı

9- Buğday aşı tabağı. Fümelenmiş buğday ve nohut, üzerine ekşi yoğurt ve taze baharatlardan yapılan akışkan bir sos. Daha fazla texture verebilmek için buğday patlağı, mercimek filizi, nane yağı ve yoğurt sosu.  Soğuk servis edilen bir seçenek. Dolayısıyla en iyi sunum nedir derseniz, buzdan kaseler… Harikulade bir fikir… Yine favorilerimden.

alancha nişantaşı

10- Fıstık kreması üzerine ceviz badem. Limon kekiği. Limon rendesi ezmesi üzeri

11- Çiğ tatlar tabağı. Marine edilmiş kabak karides ve su teresi. Roka yağı. Taze soğan sos.

12- Yunan salata tabağı. Izgara çeri domates, salatalık, arpacık soğan, peynir kreması, kekik yağı, kurutulmuş zeytin otu. “Domatese ne yaptınız?” diye soruyorum. “Sadece kızarttık” diyorlar.

alancha nişantaşı

13- Izgara deniz levreği. Garum sos. Tarhun yağı. Kaya kavuğu turşusu. Fenikeliler’in her şeyini denizden çıkarıp, tuzu bütün işleri için kullanması dikkate alınmış bu tabak hazırlanırken. Dolayısıyla tuzda balıktan yola çıkarak yapılan bir tabak. Deniz lezreğinin ağızda patlayan lezzetini hissetmeniz için ayarlanmış her şey.

alancha nişantaşı

14- Kuzu yanak ve dil. Beyumus sosu kuzunun beyninden yapılıyor. Maydonoz yağı limon otu tozu ve kıtır ile servis.

15- Kuzu dashi, kuzu suyu içinde kombu yosunu denen özel bir yosun, kurutulmuş domates ile marine edilerek hazırlanan bir sos. Tereyağında kızartılmış pide üzerine  üzerine karamelize soğan kreması

Tatlılar

16- Yoğurt mus. Ben ki mus sevmem. Aslında bu ilk başta bir ceviz tanesi kadar hazırlanıyormuş. Maruz kaldığı yöntemler sonrasında o ceviz tanesi karşınıza baya büyük bir tatlı olarak çıkıyor. Altında tuzlu karamel ve pancar var. Dehidre ediliyor bunlar. Patlamış buğday ile birleşip, mus sevmem diyenlerin önüne çıkıyor ısrarla.

alancha nişantaşı

17- Tahin pekmez tabağı. Tahin kreması nar pekmezi ve süt kıtırı. Ekşi maya suyu döküyor üzerine.

18- Çöven Köpüğü. Mersin ve hataylılar iyi bilir. Tahin helvasının içinde bulunan bir madde çöven köpüğü. Yanınızda hazırlanıyor. Metal bir kapta sanki büyü yapar gibi dumanlar altında bu hale geliyor. Servis edildikten sonra hemen yemeniz gerekiyor. Ağzınıza attığınız anda ne olduğunu anlamadan kaybolup gidiyor. Çok farklı bir deneyim.

alancha nişantaşı

19 – Baklava ve Cezerye. Kuru baklava. Şekli yuvarlak. Tekerlek gibi geliyor. İçinde panna cotta ve bolca fıstık var. Yanında cezerye ile.

alancha nişantaşı

 

Son notlar:

Göbeğimiz kocaman olacak şekilde doyalım diyorsanız Alancha‘ya gelmeyin. İngilizlerin bir sözü vardır “Worth its salt” diye. Ücretini hak etmek denir. Sizin ne beklediğinize göre değişir. Lezzetli koca bir tabak risotto ile de çılgınca doyabilirsiniz. Daha önce hiç deneyimlemediğiniz 18-19 farklı şeyi tek seferde yiyerek de doyabilirsiniz. Tercih sizin.

O sebeple Alancha için tam anlamı ile Worth Its Salt diyebiliriz.

Kemal ve ekibi çok ciddi bir çalışma ile bu menüleri ortaya çıkarıyor. Mekan 3 katlı. Size sadce iki katından bahsettim. Çünkü -1 bir laboratuvar. Baya, bildiğiniz üniversite labarotuvarları gibi. Ekip aylarca çalışıyor ve bu menüye her mevsim yeni bir şekil veriyor. Yani demem o ki; yılda 4 farklı menü deneyimleyebilirsiniz Alancha’da. Bu menü de kısa bir süre sonra kaybolacak. Yeni lezzetler için hazır olun.

Alancha’da tasting kişi başı alkollü ve alkolsüz olmak üzere 220-450 arasında değişiyor.

Adres : Maçka Kempinski Residence, Vişnezade Mahallesi, Hüsrev Gerede Caddesi, Şehit Mehmet Sokak, No 9, Beşiktaş, İstanbul

Telefon : 0212 261 35 35

Haritada Gör

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir