cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Alaçatı’da 2015’te Neler Oldu? 2016’da Neler Olacak?

8 Mart 2016 • GEZİ / REHBER, MEKAN / GEZİ • Views: 3505

2015’te  Alaçatı‘ya doymadık. Bir kez yetmedi, keyifli bir ekiple ikinci kez ziyaret ettik. İlk gidişimiz çok koşturmalıyken ikinci gidişimizde biraz daha keyfini sürelim istedik.

Bu uzuuuuuun yolculukta bizi yalnız bırakmayan şeyler arasında, sırt çantam, fotoğraf makinem, cep telefonum ve yedek şarj ünitesinin yanı sıra Mazda CX-5 vardı… Tam 1500 km’lik bir road trip yaptık. Şimdi bu iki geziyi birleştirip faydalı bir sunuma dönüştürme vakti geldi.

2016 alaçatı rehberi

Otellerden kahvaltı mekanlarına, plajlardan gece hayatına kadar pek çok mekan ile ilgili bilgiler ile 2015’te Alaçatı’da neler oldu ve 2016’da bizi neler bekliyor, neler olacak biraz fikir vererek işinize çok yarayacak bir Alaçatı Rehberi oluşturdum.

Ala Otel Alaçatı

ala otel alaçatı

Ala Otel Alaçatı’nın en keyifli otellerinden. ‘de konakladık. Otel çarşının sonunda Madame Coco tarafında. Pıt diye çarşının sonuna çıkıyorsunuz. Neredeyse asırlık binası, tarihi doku bozulmadan tekrar restore edilmiş. En güzel yanlarından biri de içinde minik bir havuzu da bulunan kendine has avlusu… Alaçatı‘ya gitmeden önce Ala Otel‘i bir yoklamanızı öneririm.

Viento Otel Alaçatı

viento alaçatı

Viento Otel Alaçatı‘ya giden herkesin mutlaka bahçesini şöyle bir soluması, soğuk bir şeyler içip soluklanması gereken bir otel. 2014 senesinde açılan Viento enerji dolu bir çift tarafından yönetiliyor. Öyle keyifli bir mekan hazırlamışlar ki, reklam yapmaya gerek kalmamış. Organik olarak duyan gelmiş, çekmiş, paylaşmış, anlatmış. Alaçatı Ot Festivali‘nde başı çekenViento‘nun mutfağı sebze ağırlıklı. Ama öyle böyle değil. Ben böyle sebze yemedim… Sevgili Figen Hanım‘ın eli çok lezzetli. Sohbeti ise saatlerce sizi o masanın başına kilitleyebilir cinsten. Alaçatı’ya giderseniz buraya adım atmadan tatili tamamlamayın. Benden söylemesi.

Roka Otel

roka otel alaçatı

Kaldığımız süre boyunca memnuniyetimizin tavan olduğu bir yer. Önceliğin para kazanma derdi olmadığı o kadar belli ki. Burada amaç; mutlu ağırlayabilmek. Güzel dostluklar kurularak tekrar ziyaret edilmesini sağlamak. Roka Otel aslında sahibi Burak Kaplan’ın ve ailesinin yaşadığı koca bir villaydı. Ama orada tek başlarına yaşamaktan vazgeçip herkesi bu güzel evin içine katmak istemişler ki burik bir otele çevirmişler.

Konum : Şahane. Alancha‘nın bulunduğu tepenin hemen altında. Aşağıdan bakınca Alancha‘yı görebiliyorsunuz. Otelden çıkıp düz gideseniz 5-7 dk yürüme mesafesinde Alaçatı Çarşı’dasınız. Otelden çıkıp sola dönerseniz 3 dakika yürüme sonrasında Hacımemiş‘in başında buluyorsunuz kendinizi.

Roka Bahçe Alaçatı

roka bahçe

Çarşının dibindeyken Alaçatı‘nın en eski restoranlarından biri olan Roka Bahçe‘ye gitmemek olmazdı. Bana göre mutfağında lezzetsiz bir şeyin bulunmadığı bir mekan Roka Bahçe. Ayrıca Alaçatı‘ya gidemeyenler için geçtiğimiz sene Beyoğlu Pera‘da Roka Pera isimli İstanbul restoranını açarak Alaçatı lezzetlerini İstanbul’a da taşımıştı. Ekim’den itibaren Alaçatı sezonu açılana kadar Roka Bahçe Roka Pera’ya taşınacak.

Langaza Alaçatı

langaza alaçatı

2015 yazında açılan Langaza‘yı Mübadil Mutfağı diye tanımlayabiliriz. Langaza aslında Selanik’te bir kasabanın ismi. Yemeklere de haliyle Girit mutfağı diyebiliriz. Mezeler İstanbul’da çok kolay bulamayacağınız kadar iyi. Bu senenin en trend mekanlarından biri burası. 2015’te gidemediyseniz 2016’da Langaza yine aynı yerinde olacak.

Köyün Delisi

köyün delisi

Burası 2014 ‘ün Unter’i. Bu sene ise Köyün Delisi oldu. Mutfak ise Mutfak Ajansı‘nın sahibi dostumÖmer Bozyap‘a ait. Ömer işe el attığına göre gözüm kapalı tavsiye edebilirim mekanı. Ama merak etmeyin, tavsiye etmeden önce menüyü deneyimledim :)

Köyün Delisi‘nde yemek servisi 20:00’de başlıyor. 23:00 sonrasında ise yemek bitiyor ve bildiğimiz, Karaköy Unter kafasına dönüyor. İçerisi sosyete dolu. Mekanın sahibi Survivor’dan tanınan Bozok. Dolayısı ile tutmaması imkansız. Arka taraftaki rengarenk kapılar ise gündüz gittiğiniz vakit mutlaka fotoğraf çekilesi…

Tek Masa

tek masa

Çok yazıldı çizildi… Tek Masa! Evet gerçekten 20 kişinin aynı anda tek bir masada yemek yiyebildiği tek masaydı burası. Mutfakta yine Köyün Delisi‘nin mutfağını yapan sevgili dostum Ömer Bozyap var. Burası limon ağacının dibindeki koca bir masada otururken bir yandan da plak seçip pikaptan çalabildiğiniz, 60’lardan kalma bir buzdolabından seçeceğiniz şaraplar ile keyfinize keyif katabileceğiniz bir yer Tek Masa 2016’da devam edecek…

Tuval Restoran

tuval alaçatı

Alaçatı’nın en eski restoranlarından biri de Tuval. Gerek hizmeti, gerek mavi beyaz dekorasyonu ile oturması son derece keyfili bir mekan. Tam geçiş noktası bir köşede olduğu için biraz da piyasa haliyle. O sebeple yer bulmak bir sorun. Yediklerimiz ile ilgili aklımda hiç olumsuz bir şey kalmadı.

Kırmızı Ardıç Kuşu

kırmızı ardıç kuşu

Mekanın dışı da içi de fotoğraflık. Önünden geçerken fark etmemeniz mümkün değil. O mis gibi pizza kokusu sarıyor tüm sokağı. İçi ayrı renk, masalar ayrı fotoğraflık… Pizzaları ise İstanbul’da pek de bulamayacağınız kadar orijinal. Kopanisti peyniri, mozarella, domates sos, fesleğen ve kabak çiçeği ile Kabak çiçekli pizza önerebilirim mesela.

Kapari Bahçe

kapari bahçe

Alaçatı’nın ilk akla gelenlerinden. Pek çok insan otele yerleştikten sonra soluğu Kapari Bahçe’de alıyor. Çakış taşlarının üzerinden doğru kat kat yükselen kot farkı ile geniş bir görüş açısı sunarken, etrafı saran çiçekler stres alan bir meditasyona tabi tutuyor sizi

Alancha Alaçatı

alancha alaçatı

Deneysel ama çok üst düzey ve çok başka bir Türk Mutfağı deneyimlemek istiyorsanız Alancha’ya buyurunuz lütfen… Alancha’da yemeklerin yanı sıra kokteyllerde de pek bir yerde bulamayacağınız kadar dengeli, lezzetli ve sizi kokteyl içmeye teşvik edecek infüzyonlar bulabilirsiniz.

Alarga

Alarga, Alaçatı’nın gece hayatının başladığı yer. 22:00 gibi dolmaya başlayan Alarga, yemek sonrası herkesin uğrak mekanı. Önerim ; Alaçatı kuralları gereği 00:00’da müziğin kısılmasına kadar eğlenebileceğiniz kadar eğlenin. Kokteyller, müzik ve ziyaret eden kitle konusunda son derece tatmin edici bir mekan olduğunu söyleyebilirim. 2016 Ocak ayında Atiye Sokak‘ta açılan WANDA İSTANBUL‘un başında bulunan Erhan Seven‘in işletmesini yaptığı bir mekan olduğunu da hatırlatayım.

Alavya

alavya alaçatı

Söylenenlere göre Rus bir iş adamının keyif için açtığı bir mekan. Ön tarafından resepsiyon ve restoran bölümünden girdikten sonra sizi kocaman bir bahçe karşılıyor arka tarafta. Ardından keyifli bir havuza çıkıyorsunuz. Duyduklarıma göre mekanın sahibi iş adamı Türkiye’nin önde gelenleri ağırlayıp, rahat edecekleri bir yer yaratmak ve iyi ilişkiler kurabilmek adına keyif için açmış burayı.

Traktör Alaçatı

traktör alaçatı

Alaçatı‘ya gitmeden önce Alancha‘nın yaratıcı Alaçatı’lı dostum Kemal Demirasal‘a “nerelere gidelim?” diye sormuştum. Bana söyledikleri arasındaydı Traktör Alaçatı. Burada Sevdiklerim : Müzikleri, sevgi dolu personeli, kokteylleri ve arka bahçesi… Son derece dikkat çekici bu özellikleri ile vaktiniz yoksa bile en azından oturup bir kahve ya da kokteyl için lütfen.

Söğüşçüm – Söğüşçü Ersin

söğüşçüm

Siz sakatat sever misiniz bilmem. Ama ben bayılıyorum. Alaçatı‘lı olan ve Alaçatı‘da nereye gideyim diye fikir aldığım birkaç dostum var. Hepsi birden “BURAYA MUTLAKA GİTMELİSİN” diye ısrarla söyledi. E hal böyle olunca beklentiyi yükselterek hemen gittik. Yaşadığım deneyim çok çılgıncaydı. Lavaşa sarılı değil de Ersin Abi‘nin ellerinden özel sunumu ile yediğimiz için tadı çok daha üst düzeydeydi. Alaçatı‘ya giden herkesin MUTLAKA gitmesi gereken bir sakatatçı. 13:00 gibi açılıyor, sabaha kadar devam ediyor. Esas yeri Ilıca‘da ancak Alaçatı çarşıda da ikinci dükkanı bulunuyor.

Köşe Kahve

köşe kahve

Alaçatı’nın en meşhur mekanlarından biri Köşe Kahve. Dediler ki Limonlu Meringue Cheesecake efsane. Bir de espresso ve strawberry milkshake ile burada küçük bir mola vermek Alaçatı seyahatinin olmazsa olmazlarından…

Fly Inn Beach Bej

bej fly inn

İstanbul’dan sevdiğimiz markalar, mekanlar artık Alaçatı‘ya da el atıyor. Fly Inn Beach bu sene çok konuşuluyor. Biz de yine İstanbul’dan sevdiğimi Bej‘in plajına geldik. Fly Inn‘e girdiğinizde Bej Beachsol tarafta kalıyor. Müzikten nispeten uzak. Ben sakinliği sevdiğim için bana göre burası. Ama dans etmek isterseniz gerekli platformlar da var burada. Tektekçi de aynı şekilde İstanbul’daymışsınız gibi size destek veriyor. Manzara harikulade. Kum plaj harika. Beyaz kumun üzerindeki mavi denizin birleşmesi harikulade. Bej’de olduğumuz için yemekler ve kokteyller de haliyle Bej kalitesinde. Yani çok iyi. Son derece keyifle vakit geçireceğiniz, tatilinize renk katacak bir beach.

Babylon Çeşme

babylon aya yorgi

Babylon, İstanbul’un en köklü gece mekanlarından. Alaçatı’ya el atması da harika oldu. Ilıca’da olduğu için suyu ılık. Güzel bir körfez. Karşınızda Sole & Mare, Paparazzi, MarrakechSole Mare vePaparazzi‘ye topuklu ayakkabısız ve makyajsız girilmezken Babylon‘da insanlar daha doğal. Sizden, bizden… Alaçatı‘da en rahat edeceğiniz mekanlardan biri Babylon Çeşme bence. 2000 kişi kapasiteli olmasına karşın çoğunlukla 1000 kişilerde tutulan plajda dip dibe oturma gibi bir durum olmayacak şekilde düzenlenmiş her şey. Rahat minderler, şezlonglarda harikulade bir deniz manzarası. Başınızda sizinle ilgilenen hızlı bir personel… Akşama kadar huzur dolu bir plaj. Müzikler hafifi, kısık sesli, gün içinde belirli saatlere göre farklı müzikler eşlik ediyor ancak rahatsız edici bir ses ile değil. Arkadan ruhunuzu okşasın diye. Gösterişten uzak, insanlar rahat etsin diye düşünülmüş her şey.

Zio Beach

zio beach alaçatı

Alaçatı’nın 2015’te en çok konuşulan plajı burası. Zio Beach! 850 kişi kapasiteli plajına giriş bir içki dahil 40 TL. Hafta sonu DJ partileri ile de dikkat çeken plaj İtalyan mutfağı ile de öne çıkıyor. Bir plajda bulabileklerinizden fazlası var Zio Beach’in mutfağında.

Madeo Beach

madeo beach

Sevgili arkadaşım Erhan Seven 2015 yazında Alarga‘yı en konuşulan mekanlar arasına sokup, 2016’da dönemi ise Atiye Sokak‘ta Wanda İstanbul ile sokağın rengini değiştirmişti. Şimdi ise o güler yüzü, pozitif enerjisi ve misafirperverliği ile Madeo Beach‘e fark katıyor.

Fun Beach

fun beach

Fun Beach‘te bu sene mutfak sevgili arkadaşım Gabriel Sponza‘ya, müzikler ise Aslı Köse‘ye emanet. Gündüzleri Gabriel’in mutfağında parmaklarınızı yerken gece ise Aslı’nın şarkıları ile eğleneceksiniz. 27-28 Ağustos’ta ise Chill Out Festival ile Fun Beach bu sene çok havalı olacak.

Noni’s House

nonis house

Kahvaltı Kaçamağı… Noni’s House İtalya’nın Toscana bölgesindeki evler gibi bir yer. Ovacık‘ta bulunan mekan aslında Selin ve eşinin yaşadığı bir ev. Evin ön bahçesi kahvatı verdikleri bir yer, arka taraf ise üzüm bağı. Selin kahvaltıdaki her şeye son derece özen gösteriyor ancak mekan öylesine güzel bir bahçede öyle güzel renklerle sizi karşılıyor ki kahvaltının çok daha önüne geçiyor bence. Noni’s House yaz kış aynı yerde aynı güzellikte kahvaltıyı veriyor. 2015’te Limitsiz çaylı kişi başı 30 TL olan kahvaltı son derece keyifli. 2016’da da Selin yine evinde ağırlıyor olacak misafirlerini.

Bazlama Kahvaltı

bazlama kahvaltı

Bazlama Kahvaltı da bize “Mutlaka Gidin” diye önerilen yerlerden biriydi.  1992 yılından beri Çeşme Dalyanköy‘de hizmet veren Bazlama Kahvaltı başında çok sevgili Sinem Tuncer ‘in olduğu bir aile işletmesi. Onlar da kahvaltıda doymadan bırakmayanlardan. Sevimli bir bahçede, açık mutfak ve gözünüzün önünde yapılan bazlama ve gözlemeler ile inanılmaz sunumlar geliyor karşınıza. Müşterilerin hemen hepsi Instagram üzerinden bulup geldiğini söylüyormuş. Bu da mekanın sosyal medyayı ne kadar iyi kullandıklarını gösterir. Mekan genellikle full oluyor ve ne yazık ki kapıdan dönmek zorunda kalanlar da mevcut. O sebeple rezervasyon yaptırmadan sakın gitmeyin.  2015’te Sınırsız çaylı kahvaltı menüsü kişi başı 30 TL ve doymak garantili… Bazlama kahvaltı Alaçatı sezonu başlayana kadar Teşvikiye‘de aynı hizmeti veriyor. Detaylar için Bazlama Kahvaltı Teşvikiye‘de yazımı okuyabilirsiniz. 

İmren Pastanesi

imren pastanesi

Alaçatı denince akla ilk gelen isimlerden biri İmren. Alaçatı‘da 4-5 tane İmren var sanırım. Her yer imrenmiş gibi duruyor 🙂 Dondurması ve pastaları çok ünlü.

Asma Yaprağı

asma yaprağı

Asma Yaprağı Alaçatı’nın eskilerinden. Ben vakitsizlikten hiçbir zaman yemeğini yiyemedim ancak en azından tatlısını yemeden geçmeyelim diyerek kısa bir mola verdiğim, pahalı bulsam da lezzet olarak beğendiğim bir mekan. Hem öğle servisi hem akşam servisi olan Asma Yaprağı‘nın bir pastacısının olması beni sevindirdi. Hem göze hem damağa dokunur tatlılar ile konumlandırmış kendini.

Dondurmacı Veli Usta

dondurmacı veli usta

Dondurma denince de akla hemen İmren geliyor Alaçatı‘da. Veli Usta o kadar bilinmiyor ancak Alaçatı‘lı dostlarımızdan duyup denediğimiz üzere pek bir güzel. Fiyat olarak da İmren’den %40 daha uygun. Önündeki kuyruğu kalitenin simgesi olarak değerlendirebilirsiniz.

Turşu Suyu

alaçatı turşucusu

Alaçatı‘nın vazgeçilmezi gibi gözükse de ben İstanbul’da çok daha iyilerini içiyorum. O sebeple içmek yerine fotoğrafını çekmenizi önerebilirim 🙂

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir