cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Aklınız Başka Yerdeyken Mutlu Olabilir Misiniz?

12 Ocak 2017 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 48

İnsanlar olarak hayattan pek çok şey isteriz. İstediğimiz her şey aslında “mutlu olmak” ile ilgilidir. Çokça beklentimiz var hepimizin. Güzel bir ev, iyi bir araba, itibarlı bir iş, güzel kıyafetler vb gibi. Bunların hepsinin bize getirmesini beklediğimiz tek bir şey var. Mutluluk!

Kendinizi sıklıkla şu halde buluyor musunuz? Örneğin bir gofret yediniz ve 5 dk sonra yediğinizin bile farkında değilsiniz. Kitap okuyorsunuz, sayfalarca okumuşsunuz ama hiç bir şey anlamamışsınız çünkü o sırada sevgiliniz ile aranızda olan sorunları düşünüyordunuz. İş yerinde toplantıdasınız ama öğle yemeğinde nereye gitsem diye düşünüyorsunuz. Yani fiziksel olarak bulunduğumuz bir yerdeyken aklımızın başka bir yerde olmasından bahsediyorum.

Zihnimizin başka bir yerde olması ile mutluluk arasında nasıl bir ilgi var?

Hemen şu anda size bir soru. Şu anda yaptığınız şeyden farklı bir şey düşünüyor musunuz? Yani bu yazıyı okurken odağınız burada mı yoksa başka bir yerde mi? Eğer başka yerde ise, araştırmalar der ki; bu yazıyı okumaya odaklansanız şu anda olduğunuzdan daha mutlu olacaktınız.

Keyifsiz bir konu üzerindeyken, aklımızın bu konudan, başka yerlere kaymasının bizi daha mutlu edeceğini sanırız. Yapılan araştırmalara göre İnsanlar ne yaparlarsa yapsınlar, akılları başka bir yerdeyken daha az mutlular.

Örneğin işe gidip gelmekten, trafikte kalmaktan çok hoşlanmıyoruz değil mi? Diyelim ki bu, sizin en az keyif aldığınız aktivitelerden biri. Ancak yine de sadece o an yaptığınız şeye yani yolculuğunuza odaklanırsanız, aklınızın başka bir yere kaydığı ana göre büyük ölçüde daha mutlu olursunuz. İşte anı yaşamak dedikleri tam da bu.

Şöyle ki, “keyifli” diye tarif ettikleri bir şeyi düşündüklerinde bile o an yaptıkları şeyi düşünüyor olmaktan önemli oranda daha az mutlu oluyorlar.

Zamanın %47’sinde, insanlar o an asıl yaptıkları şeyden başka bir şey düşünüyorlar.

Bu insanların ne yaptıklarına nasıl bağlı? Raporlara baktığımızda insanlar;

  • dişlerini fırçalarken %95,
  • duş alırken %65,
  • çalışırken %50,
  • spor yaparken %40,
  • cinsel ilişki sırasında %10 oranında

insanların aklı başka bir yere kayıyor. Cinsel ilişki, odağımızı en az kaybettiğimiz yer olması şaşırtıcı değil di mi?

Bu veriler, 650 binden fazla gerçek zamanlı rapor, 15 binden fazla insandan toplanan bir araştırmanın sonucu. 18 ila 80’lerinin sonlarında farklı yaş aralıklarında, farklı gelir ve eğitim düzeylerinde, evli, boşanmış, dul… çeşitli insanlar. Hep birlikte, 86 mesleki kategorinin her birini ve 80’den fazla ülkeyi temsil ediyorlar.

Sonuçta anlık mutsuzluğun asıl sebebi, günün %47’sinde aklımızın başka bir yerde olmasına bağlanıyor. Yaptığımız iş ne kadar sıkıcı olursa olsun, başka bri şey düşünmek yerine o ana odaklanırsak, o an dışında düşüneceğimiz en iyi şeyden bile daha mutlu oluyoruz. Kulağınıza küpe olsun.

Tags: , , , , , , ,

2 Responses to Aklınız Başka Yerdeyken Mutlu Olabilir Misiniz?

  1. Merve Demirel dedi ki:

    Aklım şu anda nerede ? sorgusunu yaşatan; ‘an’ a odaklayan bu harika yazı için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir