cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Adana Rehberi : Adana’da Ne Yenir, Ne İçilir, Nereye Gidilir?

14 Nisan 2015 • GEZİ / REHBER, YAŞAM • Views: 1039

Aşağıda anlatacaklarımı bir çeşit Adana Rehberi olarak düşünebilirsiniz. “Adana’da ne yenir, ne içilir, Adana’da nereye gidilir?” sorularınızı biraz yanıtlayacak bir yazı.

Biz yeme içmeye düşkün bir grup kendini bilmez dayanamadık, sabah ilk uçak ile Adana’ya gidip, konaklamadan son uçak ile geri döndük. Biraz daha hareketli bir hafta sonu olsun diye. Maksat belli; çılgınca yiyeceğiz. İstanbul’da kesmişiz yemeyi içmeyi iki gün önce, buraya saklamışız her şeyi.

Adana bu, gez gez bitmiyor kebapçıları. Hepsinin ayrı ünü var. O sebeple bir günde bitiremedik biz buraları. Bir kez daha gideceğiz. İlk seyahat notlarını ileteyim size.

Gitmeden önce epey araştırma yaptık haliyle. Sevgili Sezen  zaten Adana‘lı. O cuma gününden gitti. Bizi cumartesi sabah karşılamak için. Havaalanına yakın olduğu için ilk rotamız Birbiçer! Sevgili Sezen bizi havaalanından aldığı gibi doğru Birbiçer‘in önüne çekti. Saatlerimiz 08:00 bile olmamıştı. Birbiçer‘de mangal yanıyor, ciğerlerin suyu akıyor.Herkes bilir, Adana’da kahvaltı ciğer ile yapılır. Neredeyse rakı sofraları kurulmuş sabahın sekizinde.

Birbiçer

birbiçer

Bir tepsi getiriyorlar önümüze. İçinde sade yağ. Gözümüzün önünde Abuzer Usta ve Mehmet Usta 15 tane yumurta kırıyor mangal üzerindeki tepsiye. Kahvaltı edecekler. Biz durur muyuz? Ortak olduk hemen. Bu yağı İstanbul’da bulmak zor. Yumurtayı da öyle. Ciğerciye gidip ekmek bana bana yumurta yedik. Şahane değil mi?

 

birbiçer birbiçerBirbiçer’de günde 300 kg ciğer gidiyormuş. Boşuna ünlü olmamış burası. Sezen Adanalı ya, ailesi de bölgede tanınan insanlar. En özel ilgi bizim üzerimizde. Ayı Payı denen bir şey var burada. Son olarak o geliyor. Ayı Payı hayvanın sırt ve butundan karışık hazırlanmış yağsız bir et. Lokum gibi. Soslu gibi tadı var ancak sos yok. Etin kendisi öyle. Çok az çıkıyor bu et. Bir hayvandan sadece birkaç porsiyon. Onu’da Ayı Payı diye en özel misafire veriyorlar. Bu sefer Ayı Payı‘nı biz kapıyoruz Sezen’in sayesinde. Kebaplar 14 TL burada. İçecekler de 1-2 TL arası.

Kuru Köprü Şalgam ve Vişnecisi

kuruköprükuruköprü

Sonraki durağımız Kazım olacaktı. Kazım’ın meşhur muzlu sütü. Dediler ki Kazım’ın ağabeyi var. O da sütçü. Önce ona bir gidin. Kazım Ünlü, yeri işlek caddede. Kardeşi ise daha az işlek bir yerde. Bir muzlu süt diyorsunuz bir blender ile yapılıyor ve iki kişilik çıkıyor. Sezencik bildiği için  yönlendiriyor bizi. Biz sallamıyoruz ve 4 mutlu süt istiyoruz yavruları ile birlikte sanırım 3 litreye yakın muzlu süt geliyor. Muz ithal.  Sıradan yani. İşin sırrı sütte. Keçi sütü. Sütü soğuk muhafaza ediyorlar. Buz kullanmıyorlar. Biraz şeker ilavesi ile çekiyorlar blenderdan. Orada cam bardakta içebileceğiniz gibi plastik şişelere koyup yolluk diye de veriyorlar. Bir muzlu süt 5 TL ama bence bu iki kişilik.

Sıkma

adana sıkmaadana sıkma

Sonraki rotamız Yeşil Kapı. Yürürken yol kenarında bir teyze görüyoruz. Yakmış ocağını bir şeyler yapıyor. Nedir bu diye soruyoruz. Sıkmaymış adı. Adana’nın yöresel lezzetlerinden. Yol üzerinde, minibüslerin içinde, ağaç altına kurulan minicik yerlerde yöre halkının kendi kendine yaptığı bir şey. Gözlemeye benziyor biraz. İçi peynir, soğan ve baharattan oluşuyor.

Yeşil Kapı

 

yeşilkapı

Burası biraz saçma bir yer. Saçmalıktan kastım, Adanalıların bile bir kısmının bilmediği ancak bilenlerin de yere göre sığdıramadığı bir kebapçı. Öylesine pis ki, “Burası değildir herhalde” diye önünden geçtik gittik. Tabela yok. Hijyen falan hak getire. Tavsiye üzerine gitmesek hayatta içeri adım atmayız. Berbat. İçeri bir giriyoruz 20 kişi harıl harıl çalışıyor. Biri soğan doğruyor, biri patates soyuyor, biri etleri şişe geçiriyor. Herkesin görevi belli. Bir karışık kebap söylüyoruz hepsinin tadına bakalım diye. Masa hemen mezeler ile donatılıyor. Mezeden yer kalmıyor neredeyse. Etler baya baya iyi. Pisliği ve anti hijyeni umursamayıp yediğinize odaklanırsanız kendinizden geçebilirsiniz.

yeşil kapı adana

Personelin söylediğine göre bu temiz haliymiş. “Asıl bir de eski dükkanımızı görseydiniz” diyorlar. Burası da dünya ucuzu bir yer. 10-15 TL arasında değişiyor kebaplar. Biz külbastı, tavuk, ciğer, adana yedik. Her birini birbirinden lezzetli.

Burası aslında 20 senelik bir mekan. PAtron Zeki Uludağ. Mekanın normalde ismi yok. Tabela da o sebeple yokmuş. Daha önceki dükkanlarında önünde yeşil bir kapı varmış, halk kendisi koymuş Yeşil Kapı ismini.

Kazım’ın Muzlu Sütü

kazım'ın muzlu sütü

Yeşil Kapı’daki muhteşem deneyimden sonra bir de gerçek Kazım’a gidelim bakalım nasılmış diye merak ediyoruz. Kazım’ın yeri çok işlek bir caddede. Bizim Bağdat caddesi diye konumlandırabiliriz. Önünde kuyruk var bu süt için. Bize “Ağabeyininki daha iyi” deseler de bence tatları aynı. Kazım daha popüler ve dükkanı daha iyi bir yerde sadece. Atom diye yeni bir şey yapmış. İçine çikolata, fındık, ceviz, bal, badem atıyorlar. Aman… Çok şekerli  geldi bana. Ben evde çok daha iyisini yapıorum atomun. Siz muzlu sütten şaşmayın.

Meşhur Kaburgacı Yaşar Usta

 

 

IMG_1103

Burası Hilton Oteli‘nin hemen arkasında, otoparkın yanında, sanayinin içinde 15 senelik bir yer. Uzmanlık alanı kuzu kaburga. Kaburgayı kemiğinden sıyırıp şişe geçirerek şişler ile masaya servis yapıyorlar. Biz masada 3 kişi elimizi yaktık sıcak şişlerden. Aman dikkat! Şalgamı kendileri yapmıyorlar ama buraya özel yapılıyor.

kaburgacı yaşar usta

Gezmeye Devam…

Çarşıya atıyoruz kendimiz. Biraz cezerye, tatlı, cevizli sucuk bakıyoruz. Burası tatlısı ile ün yapmış bir yer değil. Ben istediğim lezzeti bulamıyorum.

adana rehberiadana rehberi

IMG_1129adana rehberiSokakta bir kerhane tatlıcısı amca. Tanımadığımız için bozuluyor biraz. Ünlüymüş meğer. Filmlerde, dizilerde oynamış. Tatlı arabası ile birlikte rol almış. Adana’nın da bildiği bir isim ama ben tatlısını sevmedim. TV izlemediğim için de kendisini tanıyamadım 🙂

Cik Cik Ali

 

cikcik alicikcik aliCik Cik Ali 40 seneden fazla süredir kebapçı. 9 senedir Adana’da. Daha önce Dubai ve Arabistan’da kebapçılık yapmış. Sonra tekrar memleketine dönmüş. Kanarya hastası olması sebebi ile Cik Cik lakabı takılmış kendisine. Sucuğu kendisi yapıyor. Bildiğiniz el yapımı sucuk. Kıymanın ise %60–70 satır ile çekiliyor. “Yoksa şişte durmaz” diyor Cik Cik Ali. Salatalar kütür kütür, capcanlı. Kebabının yanında daha önce hiçbir mekanın sunmadığı mantar salatasını da meze olarak ikramlık veriyormuş. Mantar salatası başlı başına bir lezzet.

cikcik ali

cik cik aliCik Cik Ali’nin kebabı kuzu etinden ve kuyruk yağından. Çok çok iyi. Sohbeti ayrı güzel, kebabı ayrı güzel. Konu konuyu açıyor, Cik Cik Ali içini döküyor. “O istanbul’da metrelik kebap yapıyorlar, o kebaı karbonat kullanmadan nasıl bir metre şişte tutuyorlar merak ediyorum” diye kulaklara su kaçırıyor.

cikcik ali

 

Biraz dertli. “Aht etmişim” diyor. “Beni mütevazi dükkanımla yadırgamasınlar, benim silahım kebabım, lezzetim. Ben lezzetli kebabım ile dövüşüürüm. Dükkanım değil, işim ile değerlendirin beni” diye mesaj veriyor.

Kebapçı Mesut

kebapçı mesut adana

Şimdi iddialı bir laf etsem mi diye düşünüyorum. Aklımdan şöyle bir şey geçiyor. Bundan önce yazdıklarımı unutun! Kebap burada! Espri yapıyorum tabii. Her biri ayrı bir güzellikte olan bu kebapların damağımda en iz bırakanıydı Mesut. Cik Cik Ali Mesut için “Kebabı yaratan üstatlar onlar” demişti. Mesut tam 94 senedir, evet yanlış duymadınız tam 94 senedir Kocavezir’de aynı binada. Burası Adana’da kebap’ın en pahalı olduğu yerlerden biri. Pahalı dediğime bakmayın. 15 TL 🙂 Has Adana kebabı. Parmaklarınızı yersiniz.

Şırdan

 

Adana‘da hava kararınca sokaklar kerhane tatlısı ve şırdancılar ile doluyor. Öyle ki insanlar mısır arabası gibi şırdan arabasının etrafına doluşup tanesi 5 TL’ye midye gibi şırdan yiyorlar.

şırdan

Özetle; İstanbul’da Etiler’deki lüx restoranlarda ya da il sınırlarında 40 TL verip bu lezzetin yanına bile yaklaşamıyor olmak gerçekten anlaşılır gibi değil. Burası tam bir yeme içme şehri. Öylesine lezzetli ki tüm kebaplar. Tekrar gelme sebebi… Çünkü daha gidemediğimiz çok yer var. İkinci turu şimdiden planlamak gerek.

Bu arada son bir tavsiye. Bizim gibi sabah gibip gece dönecekseniz mutlaka iradenize hakim olmalısınız. Gittiğimiz her yerde bir porsiyon karışık söyledik ve 5 kişi yedik. Yedik denemez aslında, tadına baktık sadece. salatalr, mezeler zaten havada uçuşuyor. Lezzet tavan… O sebeple, eğer kendinize hakim olamazsanız, daha ilk restorandan doyarak kalkıp sokaklarda yuvarlanmaya başlarsınız. Burası iradenin sınandığı bir şehir. Lezzetli geziler…

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 Responses to Adana Rehberi : Adana’da Ne Yenir, Ne İçilir, Nereye Gidilir?

  1. elinize sağlık süper bir arşiv olmuş 😉

  2. Adana’da ne yenir ile ilgili gördüğüm en güzel liste diyebilirim.Paylaşımınız için teşekkürler.

  3. volkan dedi ki:

    gökçeli kafe yi unutmuşsunuz
    adananın ilk dönercisi

  4. HAsan Yılmaz dedi ki:

    Paylaşımlar ve fotolar için teşekkür ederiz. Yakında Adanayı ziyaret edip tavsiyelerinizi deneyeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir