cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Üzülmek Yerine Zamanı Kaybetmeyi Seçer Miydiniz?

9 Mart 2014 • İLİŞKİ DURUMU, İLİŞKİLER, YAŞAM, YAŞAM • Views: 952

İnsanlar hayatları boyunca atlatması zor olan pek çok olay yaşar. Olaylar çeşitlilik ve farklılık gösterdiği gibi bunun etkisi ve atlatma süresi de olayın büyüklüğüne ve kişinin iradesine -ya da gücüne, ne derseniz deyin- bağlıdır. Kimilerinde bir hafta, kimilerinde bir ya da birkaç ay, kimilerinde yıl ve hatta yıllar…

Peki, ya zaman her şeyin ilacıdır dediğimiz geçirici etkiyi, tıpkı Matrix filminde olduğu gibi bir kapsül içinde hap şeklinde alabilseydiniz? Sabah uyandığınızda iyi olmanız için geçmesi gereken zamanı yaşamayarak arkanızda bırakmış ve huzurlu bir şekilde uyanmış olacağınız bir hap. Yani atlatma süreniz ne ise, aldığınız hap ile hayatınızdan da o kadar süreyi aslında çıkarmış ve yaşanmamış sayacaksınız. Zamanı yaşayamamanın size kazandırdığı şey de; yıkıcı duyguları yaşamamanız olacak haliyle. Peki… Size acıyı yaşatmayacak olan bu hapı içer miydiniz? Bence bunu biraz düşünün. Geçmişlerinde ciddi üzüntüler ya da  travmalar yaşamış insanlarla yaptığım konuşmalarda kimileri “Tüm bunları yaşamamak için, evet içerdim” diye yanıt verdi.

O hapı aldığınızda üzüntü hissetmemiş olacaksınız evet. Kötü anınız bile olmayacak belki, çünkü ömrünüz boyunca hiç yıkıcı bir şeyi yaşamamış ve hatta hissetmemiş olacaksınız bu hapı kullandığınız sürece. Sonra bağımlı hale geleceksiniz. İşte madde bağımlılığı da böyle değil midir zaten? Size keyif veren, ya da unutturan!

Peki bir de şöyle bakalım olaya? Bizi esas geliştiren şey zaman ve yaşadığımız deneyimler değil midir? Üzülmemek için, bazı şeyleri elimizin tersi ile itmek, üzüntü ile baş başa kalmamak için yapılan korkakça bir tercih olabilir mi? Gelişmek için değişmek şarttır deriz hep, değişmek için ise zamana ihtiyaç vardır ve zamanla değişirsiniz. Sonra bir de bakmışsınız ki arkada bıraktığınız siz, siz değilsiniz aslında. Arkaya baktığınızda bıraktığınız şey bir yılanın derisini değiştirdiğinde arkada bıraktığından farksız olur bazen. Daha yeni, daha diri, daha olgun, daha çevik ve en önemlisi daha güçlü olursunuz. O sebeple değil midir? “Büyüdük” deriz. Aslında acıyı üzerinize giyersiniz bir çelik yelek gibi kurşun geçirmesin diye.

hopeless_by_dobytek-d5igrid

Genellikle çok büyük yıkımlar yaşamış, orada takılıp kalmış, çıkamamış olanlar hapı tercih edecek olanlardır sanıyorum. Ancak bu kez her seferinde aynı yerden kırılacakları için daha güçlü olamama riskini içeren bir seçim yapmış olacaklardır şüphesiz. Zaman, her şeyin ilacı olmanın yanında, gerçekte elimizdeki en değerli şeydir de. Ancak kontrolü bizde değildir, akıp gider ve durduramazsınız. Tıpkı ölüm gibidir. Her geçen saniye ölmüştür ve artık gelmez. Dirilemez. İnsanlar kontrol edemedikleri şeylerden korkarlar ve hepimiz zamanı kontrol etmek için bazen acemice bazen de zavallıca çabalar harcarız.

Zamanın ilişkiler ya da duygular üzerinde olgunlaştırıcı bir etkisi olduğu yadsınılmazdır. Peki salt zaman bunun için yeterli mi? Kuşkusuz ki hayır. Siz iyileşeceğinize inanırsınız, gerisini zamana bırakırsınız ve o zamanı dört duvar arasında boşlukta değil, kendinizi güçlendirmek için bir şeylere harcarsınız. Eminim herkesin çok mutlu olduğu bir dünya olsaydı, bu kadar başarılı insan olmaz etrafımızda. Tıpkı Rush filminin incelemesinde bahsettiğim gibi. “Mutluluk aslında en büyük düşman. Çünkü başarma azmini baltalıyor

377823488_1373381340

Biz başarılarımızı, başarısızlıklar sonucu kazanmayı seviyoruz sanırım. Mutsuzluğun ardından her seferinde bir önce olduğumuz yerin üzerinde buluyoruz kendimizi. Bu bir tesadüf mü peki? Yanlışlar olmasa hiçbir şeyin doğru olduğunu anlayamazdık. Doğru denilen şey tek başına bir anlam ifade etmez yanına yanlış olanı koymadıkça. Onun doğrulunun kanıtıdır aslında yanlışlar. Bu tezatın gösterdiği; olumsuz her şey olumlu başka şeyleri tetikleyici özelliktedir bana göre. O sebeple olumsuz şeylerle karşılaştığında insanlar umutsuzluğa kapılıp dibe gitmektense ve dibe gitmemek için o hapı içmektense “buradan nasıl çıkarım?” ya da “bu durumu nasıl lehime çevirebilirim”i düşündüklerinde, ya da sonrasında nasıl bir fayda sağlayabileceklerini hayal ettiklerinde akıllarını kaybetmemek için kuvvet bulabilirler. Pursuit Of Happyness filmini hala izlemediyseniz, belki de bir kitlenin “ben olsam kafama sıkardım” diyebileceği durumların nasıl da başarıya ve mutluluğa dönüştüğünün en güzel örneklerinden birini görmemişsiniz demektir. Acı, keder, üzüntü… Eğer dayanabilirseniz, bu duygular sizi daha ileriye götürecektir.

Annesini ya da babasını kaybetmiş olan bir insan, bu acıyı yaşamayanların üzüldüğü pek çok şeye üzülmeyecektir. Çünkü size söyleyeceği şey çok nettir. “Ben acının dibini gördüm ve senin  üzülmek için daha geçerli sebeplerin olmalı“. Evet bunu söylemek belki çok gaddarca ama, çok güçlü olmak için çok acı çekmenin gerektiği durumlar vardır. O sebeple eliniz o hapa gitse de almayın, üzülmekten korkmayan insanlar üzüntünün etkisi geçtiğinde hep daha önce oldukları yerin üzerinde bulurlar kendilerini. Yukarıda “Bu bir tesadüf müdür?” diye sormuştum. Hayır değil!

Zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir. 

Adsız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir