cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

90’lardan Bir Ses; Parliament Sinema Kulübü Pazar Gecesi Sinemasını Sunar

20 Nisan 2014 • Genel • Views: 2168

 

80’lerin başında ve öncesinde doğanlar bilir. Bir pazar gecesi sinema kuşağımız vardı Karla Bonoff ‘un sesinden All My Life ile kulaklarımıza kazınan… Pazar Gecesi Sineması ; Parliament Sinema Kulübü!

Her hafta pazar gecesi saat 9’da Star 1 televizyonunda ilk kez yayınlanan film gösterimlerinin yapıldığı bir sinema kuşağı… 1990-1994 yılları arasında 8-12 yaşlarıma damgasını vuran, belki de aynı jenerasyondan pek çok çocuğun vizyonunun gelişmesine, sanata ve sinemaya bağlı bir karakter olmasına yardımcı olan bir etkendi bu sinema kuşağı. Yaşımız itibariyle ingilizce ile daha hiç tanışmadığımız ve Türkçe dublajlı yabancı filmlerin altın değerinde olduğu öyle bir dönemdi 90’lar bizim için.

Hatırlarım ilkokul ve ortaokul dönemimden… Bundan neredeyse çeyrek asır öncesine uzanan, duş almak diye pratik bir tanımın evlerimize henüz daha uğramadığı bir dönem…  Haftada ancak bir iki kez banyo yapabildiğimiz bu banyo günlerinden biri de istinasız pazar akşamlarıydı bizim için. Kombi ve kalorifer tanımlarının sadece zenginliği ifade ettiği ve salondaki tek bir sobanın tüm evi ısıtma çabası ile geçirmeye çalıştığımız pazar akşamları… Sıcacık bir banyodan sonra odamda yatağıma uzanmış ve battaniyeye sarılmış bir şekilde,  37 ekran uzaktan kumandalı Sony televizyonun karşısına geçip heyecanla Parliament Sinema Kulübü’nün başlamasını beklediğimi hatırlarım. Ertesi gün erkenden kalkıp okula gidilecek bir pazar gecesi sendromunu unutturup bunu bir keyfe dönüştüren, anne ve babaların ise “haydi artık uyuman gerek” sözlerinin film repliklerine eşlik ettiği bir dönem… Tüm sofistike duygulardan sıyrılmış, minicik bedenlerimiz ve gelişime son derece açık zekamız ile hayal gücümüzü sonuna kadar tetikleyecek bir filmi izlemek o dönemlerde hayallerin üzerinde bir mutluluktu benim için.

Öyle bir dönem ki; her pazartesi günü okula gittiğimizde tüm tenefüsler, bir önceki gece filmi izlemiş olanların film hakkındaki diyalogları ile geçerdi. Uyumak zorunda kalan ve seyredemeyenlerin de nasıl iştahla sohbetlerimizi izlediğini ve zaman zaman benim de seyredemeyip yüzü asık bir  şekilde dinleyen kitle içerisinde olduğumu hatırlarım. Bir keresinde Elm Sokağı Kabusu deneyimimin ardından tüm gece kabuslar gördüğümü ve okula geciktiğimi ve ardından ceza aldığımı da hatırlıyorum.

Bize kaliteli gibi gözüken, fark yarattığını düşündüğümüz Teleon, Kanal 6, HBB gibi kanalların da aynı dönemde ortaya çıktığı ancak hiçbirinin gayretinin Parliament Sinema Kulübü’nün yerini tutamadığı bir dönem…

Bizim jenerasyonumuzun kulağında hala vardır o duygusal olarak bağlandığımız, hafızalarımızdan hiç silinmeyecek olan ve her duyduğumuzda bize nostaljiyi yaşatacak o müthiş jenerik müziği.

Şimdi sizi aşağıdaki video ve şarkıya ait sözlerle ile biraz eskiye götürerek bu nostaljiye bir ara verelim;

 

ALL MY LIFE

Am I really here in your arms
This is just like I dreamed it would be
I feel like we’re frozen in time
And you’re the only one I can see
And hey
I’ve looked all my life for you
Now you’re here
And hey
I’ll spend all my life with you
All my life

Tags: , , , , , , ,

3 Responses to 90’lardan Bir Ses; Parliament Sinema Kulübü Pazar Gecesi Sinemasını Sunar

  1. Cem köksal dedi ki:

    Çok tuhaf bir duygu çoğu insanımızın aynı duyguları yaşaması 1984 doğumluyum ozamanlar sinemanın bir duygusu vardı ama bunu şimdi göremiyorum herşey çok değişti o küçücük duyguyu düşündüğmüzde içimizi anlatılması güç bir burukluk sarıyor ve bu jenerasyon beni tam bir sinema tutkusu yaptı paylaştığın o yazı için size teşekürlerimi sunuyorum o dönemi bilmeyenlere anlatmış olduğun güzel bir düşünce olmuş sağlıcakla kal bu arada evde izlediğim nerdeyse her filmin başına bu jeneriği başlatıyorum o zamanki saf temiz duygularım tekrar canlansın diye :)…..

  2. Mehmet Türkel dedi ki:

    Parliement Cinema kulübünde All my life’ı uzun yıllardır Linda Ronstadt söylemiş diye biliyordum. Şimdi sen paylaşınca Karla Bonoff olduğunu anlamış oldum. Sağol.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir