cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

700 Yıl Öncesine Bir Serüven : Asitane

22 Nisan 2014 • ANADOLU / TÜRK, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 2881

Osmanlı Mutfağı denildiğinde aklınıza ilk gelen yer kuşkusuz Fatih’deki Asitane’dir. Biz de geçtiğimiz hafta 700 yıl öncesinden gelen gizli kalmış bu lezzetleri keşfetmek için bir grup blogger arkadaş ile Asitane’yi ziyaret ettik.

asitane

Mekanın sahibi/işletmecisi Batur Bey ‘in bizi karşılamasının ardından Asitane ve Osmanlı Mutfağı hakkında bizimle paylaştığı kapsamlı bilgiler ile son derece donanımlı bir giriş yapmış olduk.

Anlatılandan yola çıkarak, bu mutfağı masanıza getirmenin çok emek ve zahmet gerektiren bir iş olduğunu da hemen söylemek isterim. Asitane’nin 1991 yılından bu yana 700 yıl öncesinin gizli kalmış lezzetlerini masanıza taşırken Topkapı, Dolmabahçe ve Edirne Saray Mutfaklarının yemek, tatlı masraf kayıtlarının, önemli ziyafetlerin defterlerinin, yabancı devlet görevlileri ve çeşitli meslek gruplarının Osmanlı yaşam tarzına ilişkin kaleme aldığı kitapların kendilerine rehberlik ettiğini ifade ediyor bize Batur Bey. Unutulmuş Osmanlı lezzetlerini yaşatmak adına, yemekleri dönemindeki adlarıyla menüsünde bulunduran Asitane’nin en beğenilen ürünlerin oluşan, bizim için özel olarak hazırlanmış sunumuna geçiyoruz.

Çorba ve Soğuk Girişlerasitane

Anasonlu ve sütlü ekmek, damla sakızlı ve mahlepli ekmek geliyor masamıza. Öyle lezzetli iki ekmek ki bu, doymamak için fazla yemiyor olmak her birimiz için bir işkence haline geliyor.

Hemen peşinden, içinde nar taneleri ve badem kırıntılarının olduğu yoğun bir çorba olan Badem Çorbası (1539) ile giriş yapıyoruz.  Burada tadına baktığımız hiçbir şeyin benzer bir lezzeti ile bile daha önce hiç karşılaşmadığımızı da hemen belirtmek isterim.  Yani sunulan her şey yeni bir lezzet deneyimi hepimiz için.

asitane

Ardından üçleme bir soğuk giriş ile devam ediyoruz tadımımıza. Kestaneli Lahana Sarması (1844), Siyah ekşi erik asidesi ile servis edilen, sebze ve baharatlarla lezzetlendirilmiş beyinli kuzu gerdan sarması olan
Gerdaniyye
ve kuş üzümlü, tarçınlı nohut ezmesi olan Hums Lokması
(1469-1473)
‘nın tadına bakıyoruz. Bu üçlemeden her biri muhteşemdi ancak Hums Lokması, böylesine bir deneyimi daha önce hiç yaşamadığım kadar güzeldi.

Sıcak Girişler ve Ana Yemekler

Gömlek zarında, kişniş tohumu, kimyon, çam fıstığı ve nane ile tatlandırılmış, kuzu ve dana etinden fırınlanmış Gömlek Kebabı (1764) yerken bambaşka bir et yediğinizi hissediyorsunuz. Biraz yağlı gibi gözükse de hiç rahatsız etmeyecek bir tecrübe.

Gömlek Kebabı

kaz kebabı

Zırhla kıyılmış kuzu ve dana kıyması, pirinç, baharatlı bitkiler, kuş üzümlü Pekmezli Ayva Dolması (1539) ayvanın, pekmezin ve etin uyumunun sıra dışı bir örneğiydi bence. Herhalde evde oturup düşünsem bu üçünü bir araya getirmek pek de aklıma gelmezdi.
asitanepekmezli ayva dolması

 

 

Ağır ateşte fırınlanmış Çankırı kazı, kıtır yufka içerisinde ve bademli pilav yatağında Kaz Kebabı (1539) ise kendi kazlarını yetiştiren Asitane’nin bunu nasıl da güzel bir lezzete dönüştürdüğünün bir kanıtı gibi.

Tatlılar

Gül şerbetinde sakızlı su muhallebisi, badem, antep fıstığı, nar taneleri ve taze meyveler ile Helatiye inanılmaz bir final tatlısıydı.Misk Ceviz ve bademli bir tatlı olan Sembuse (1650) ise kızarmış ancak şerbetli değil, sıkı, lezzetli, künefevari bir tatlı gibi geldi bana.,

Chateau Kalpak

asitane

 

Fonda ise sohbeti asla baltalamayacak kıvamdaki Osmanlı ezgilerini bize sunan ud eşliğindeki canlı müzik ise sizi gerçekten dönemin sofralarına götürüyor gibiydi.

 

Özellikle yurt dışından misafirleriniz var ise, Osmanlı damak tadının keyfini sürmeleri için tercih edebileceğiniz, yediğiniz her lokmanın çok özel ve değerli olduğu son derece seçkin bir mekan olarak hafızalarımıza yer ediyor Asitane.

Tüm bu serüvene 2010 yapımı sınırlı üretim, çok özel bir kırmızı sek şarap olan Chateau Kalpak eşlik etti.

Bize bu ziyafet dolu serüven ile bizi Osmanlı Harikalar Diyarı ile tanıştırdığı için Tüm Asitane ekibi ve Batur Bey ‘e tüm blogger arkadaşlarım adına teşekkür etmek isterim.

Asitane’nin tüm kazancını yine kendi mutfağının kalitesi ve çeşitliliğini artırmak için kullanıyor olması da bu kalitenin hiçbir zaman çizgisini kaybetmeyeceği ve hep yukarılara doğru ilerleyeceği anlamına geliyor. Aynı zamanda 700 yıl öncesine demir atmış ve artık hep orada kalarak bu lezzetleri uzun yıllar boyunca bizlere sunacağa benziyor.

 

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir