cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

360 Derece Boğaz Manzarası; 360 Suada Club

17 Temmuz 2014 • DÜNYA MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ • Views: 1588

Geçtiğimiz hafta 360 İstanbul‘un fix menüsünü deneyimlemek için Suada’daki 5. senesini dolduran  aIMG_0046360 Suada Club‘taydım. Suada’yı bilirsiniz. 4 tarafınızda dünyanın en güzel boğazının olduğu, 360 derece açı ile her yeri görebileceğiniz bir yer.

Her şeyden önce Suada‘nın kendisine has çok özel bir ambiyansı var. Girişinden, karşılamasına, servisinden, manzarasına kadar büyüleyici. Masaların düzeninden, loş aydınlatmasına, iyi müzikten, havuz ya da boğaz manzarasına kadar rüya gibi bir ortam. Boğaza sırtınızı dönmeniz mümkün değil. Her yerden denizi görebilirsiniz. Yetmiyorsa, havuzu da alabilirsiniz karşınıza.

Başlangıçlar & Mezeler

Masaya ilk önce tuzlu beyaz peynir dondurması ve kavun küplerinden oluşan kuplar
geldi. Zıt lezzetlerin bir arada sunulmasını hep severim zaten. Kavunun tatlı kıvamı ile peynir dondurmasının ekşiliği ağızlarda alışılmadık bir tat bırakıyor. Bu güzel başlangıç masaya gelecek diğer ürünler için heyecanlandırıyor beni.

aIMG_0072aIMG_0079

Mezelerden mantar krokan, taze soğan, trüf yağı ve soya ile servis edilen Taze Kuşkonmaz, kuşkonmazı biraz geç keşfetmişe ben için baş döndürücüydü.

Nar, sumak ekşisi, ceviz ve zahter Antakya Usulü Zeytin Salata evde de pratikçe yapabileceğim güzel bir tat olarak aklıma kazındı. Tatlı ekşi sos ile servis edilen çıtır tuzlu kalamarın daha iyisi olabilirdi. Füme Peynirli Paçanga Böreği, hamur işine pek yanaşmayan bana göre içi çıkarılıp ayrıca yendiğinde çok lezzetli. İçinde 1. sınıf pastırma bulunuyor.

Tabii bir de son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan Kabak Çiçeği Dolması! Elma, pancar ve naneli yoğur ile servis edilen kabak çiçeği dolması lokum gibi gittiği için ana yemek niyetine dahi tercih edilebilir 🙂

aIMG_0078

Ana Yemekler

Ispanak kökü, istiridye mantarı ve yakitori ile servis edilen Susam Giydirilmiş Kaya Levreğine ba-yıl-dım… Harikulade. Tereyağlı pide, domates fondü, tahinli üç fasülye piyazı ile aynı tabakta getirilen şişlere geçirilmiş bonfile dilimleri de az pişmiş, kıvamlı, sulu ve oldukça lezzetliydi. Ancak et ve balık arasında kalacaksam göndüm biraz daha kaya levreğini tercih ederdi.

aIMG_0108

aIMG_0118Tatlıların Defilesi

Bu terim sizi şaşırtmsın. Gerçekten de tatlıların bir defilesiydi… Bir anda masa o kadar çok tatlı ile doldu ki neyin ne olduğunu anlamakta güçlük çektim. Yine zıt lezzetlerden oluşan acılı tatlılardan, sıcak karamel şelalesi altında eritilen çikolatalardan, dondurma kuplarına, hafif pastalara, muhallebi ve pişmaniyeli özel tatlılara ve tabii güllaca kadar her tatlının değişik figürlerini görmüş olduk bu sayede.

aIMG_0123aIMG_0127aIMG_0139

 

 

 

 

 

 Blog Yazmak Kolay İş Değil

Değerli bloggerlarımızın en iyi fotoğrafı yakalama çabası tabii görülmeye değen diğer karelerdendi bence. Ortamı yansıtacak en güzel açı, en iyi ışık, en iyi kadraj. Hatta ışığın olmadığı yerlerde yardıma gelen ikinci telefon ile sosyal medyayı keyiflendirme çabası için her birine teşekkür ederiz.

aIMG_0048aIMG_0138

 

 

 

 

 

aDSC_0784aIMG_0087Bu harika geceyi daha da güzel yapan tüm arkadaşlarla birlikte gecenin olmazsa olmazlarından, grup selfie’sinin kamera arkası da pek keyifli oldu bizim için.

Beyoğlu’ndan sonra Suada ve Moda’da birer mekan açan 360’ın tüm mekanlarında aynı çizgi, kalite ve memnun müşterileri bulmanız mümkün. Adından da anlaşıldığı üzere tüm 360’larda 360 derece İstanbul manzarası sizi bekliyor. Kaliteli bir akşam geçirmek isteyenler için.

 

Tags: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir