cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

101 Lezzet Festivali 2016’nın Ardından

101 lezzet festivali 2016

26 Nisan 2016 • MEKAN / GEZİ, PARTİ - EVENT - FESTİVAL • Views: 858

Bu sene dördüncüsü düzenlenen ve benim 4 senedir hiç aksatmadan katıldığım 101 Lezzet Festivali  ‘ni 24 Nisan 2016 Pazar günü geride bıraktık.

Time Out İstanbul 101 Lezzet Festivali geçtiğimiz sene Sait Halim Paşa Yalısı ‘ndaki deneyiminden sonra bu kez Esma Sultan Yalısı‘nda yine akıllara kazınan bir festival olmayı başardı.

190 TL‘lik Festival bilet fiyatı “yüksek” diye eleştirilmişti. Ama gelin görün ki o “yüksek fiyatlı” denen biletler bile günler öncesinden tükendi. Çünkü hep söylediğim gibi; bu işin bir alıcısı var, çünkü bu sektöre meraklı insanlar var.

Yeme içme dediniz mi bizde akan sular duruyor. Hayvansal içgüdüler ile bir şekilde savaş başlıyor sanki. Rakı içerken yanında bir de Guiness götürenler, bir yerde sushi’yi denerken öteki tarafta gözleri ile burgerları kesenler, bir elinde şarap bir elinde rakı ile deniz kenarına çökmüş dostlar, tatlının üzerine rakı döküp yiyenler… Ne ararsanız var 🙂

101 lezzet festivali 2016

101 Lezzet Festivali 2016 Hakkında Kısa Kısa

Kalabalık, rahatsız etmeyecek kadar yeterli düzeydeydi. Karmaşa, sıra bekleme, itiş kakış yoktu. Deneyimi baltalamayacak bir sayıda ziyaretçi için festival biletleri basılmış olduğundan ve diğer festivallerde olmadığı gibi firmalara eşe, dosta yüzlerce hatta binlerce davetiye dağıtılmadığından memnun edici seviyede bir deneyim yaşadık. Yani özünde, bilet fiyatları çok da ulaşılabilir olmadığı için gerçek anlamda ilgisi olan yeme içme tutkunlarının bir arada olduğu bir festival oldu bu sene. Eğer bilet fiyatları eleştirildiği gibi yine 125 TL’lerde olsaydı, biletler daha erken tükenecekti şüphesiz. Ama bu kez belki hem daha fazla sayıda bilet basılacaktı hem de içeride aslında yeme içmeye bu kadar ilgisi olmayan bir kitle olacaktı.

 • Finn Karaköy
 • Refika Birgül
 • Portakal Çiçeği Suyu
 • Rocca
 • Develi
 • Baba Söğüş
 • tamirane
 • tamirane
 • coffee sapiens
 • any istanbul

Akılda Kalanlar

Bu sene 4.sü düzenlenen festivalde ilk kez bir viski markası vardı. Jameson bir ilk olarak festivale viski verdi. 101 lezzet festivalinde en uzun kuyruk her zaman burgerların önünde olurken, bu kez bir de Jameson kuyruğumuz vardı.

Rocca‘nın vejeteryan kuskuslu somon konfit ‘ine bayıldım. Ayrıca Rocca ‘nın festivale gelen ziyaretçiler için kendi restoranlarında %20 hediye çeki de veriyor olmasını çok sempatik buldum.

Misina : Anadolu Yakası’nın en iyi balık restoranlarından biri olan Misina Balık ile Hüseyin Şef yine döktürmüştü.

Redbull‘un 3 tane yeni ürünü varmış. Turna yemişli, misket limonlu ve yaban mersinli üç yeni ürününü burda tatmış oldum.

Any İstanbul burgerları ile uzun kuyruklar yarattı ve ben ne yazık ki deneyemedim 🙂

Refika‘nın kendisinin çıkarttığı Portakal Çiçeği Suyu,

Şiraz ve Finn Karaköy festivalin en çok konuşulan markalarıydı sanırım. Sevgili dostum Koray @keyif_adami_ Şiraz’ın şefi Tuncay’ın hünerleri ile Glenfiddich ‘in 12, 15, 18 ‘lik viskilerini eşleştirerek ilginç bir “viski yemek eşleşmesi” ne imza attı. Mini workshoplar halinde geçen yemek şarap ve yemek viski eşleşmeli tadımlar meraklıları tatmin ederek damaklarda hoş bir iz bıraktı.

Baba Söğüş ilk kez böyle kalabalık bir halka açılmıştı. Gördüğüm kadarı ile müşteriler de marka da çok memnun kaldı.

Alishiro : Sevgili Ali ekmeklerinin yanına çok güzel organik ürünler de getirmiş. Bu sayede müthiş keçi peynirlerini müthiş ekşi mayalı ekmekler ile denemiş olduk.

MOC ve Coffee Sapiens kahveleri ile alkolü fazla kaçıranları ayıltmaya çalıştı 🙂

Şemsa Denizsel‘in workshopuna katılan dostlara sorduğumda çok çok iyi bir deneyim yaşadıklarını öğrendiğimde workshopu son anda kaçırdığım için çok üzüldüm.

şemsa denizel

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tuborg : Tuborg markasına gerçekten büyük sempati duyuyorum. Soğuk biradan asla ödün vermiyorlar. Nereye gidersek gidelim, ne kadar kalabalık olursak olalım, nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama hep buz gibi bira veriyorlar.

Allen Hulsey : Sahnede yüksek enerjisi ile kızların hayran olduğu Allen Hulsey içkilerini yudumlayanlara daha da keyifli anlar yaşattı.

allen hulsey

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Özet : Geçtiğimiz sene akıllara kazınan o olumsuz deneyimi yerle bir eden bir festival yaşadık. İçeride herkes mutlu, herkes memnun… Kimse bilet fiyatının yüksekliğinden bahsetmiyor. Çünkü sunulan deneyim zaten ücretinin hakkını veriyor.

Bu güzel deneyime destek veren, katılan tüm markaları ve festivali organize eden ekibi alkışlıyorum.

Ha bu arada, bilinirliğimin ne durumda olduğunu anlamak adına da benim için ayrı bir güzelliği daha oluyor bu festivallerin. İçeride işletmelerin dışında onlarca takipçim de kolumdan çevirip

Siz Cem Karakuş değil misiniz?

diye kolumdan tutması benim için keyifli bir deneyim oldu. Hatta öyle ki bazı takipçilerimin ve festivale katılım gösteren firmaların dahi festivale katılıp katılmama kararlarını benim yazılarımı okuduktan sonra netleştirdiklerini söylemeleri çok hoşuma giden bir davranış oldu benim için.

Bu güzelliklerden sonra, 101 Lezzet 2017‘yi sabırsızlıkla bekliyoruz artık 🙂

 • Glenfiddich
 • Keyif Adamı Glenfiddich tadım
 • alishiro
 • Jameson
 • Şiraz
 • Any İstanbul
 • Finn Karaköy
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir