cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

10 Karaköy İstanbul

11 Kasım 2015 • MEKAN / GEZİ, OTELLER • Views: 2307

Karaköy’ün tarihi dokusunu seviyorum. O tarihi dokunun arasında gezmek, sokaklarında yürümek, binalarına girip çıkmak ve hatta konaklamak pek güzel hissettiren bir deneyim.

A Morgans Original’den 10 Karaköy de işte tam o havayı size solutmak için orada sanki. Belki defalarca önünden geçtiğiniz ama fark etmediniz. Çünkü diğer beş yıldızlı oteller gibi dev bir görünümü yok. Dikkatinizi çekebilecek bir işareti de yok. Bilenlerin gitmesi için konumlandırılmış gibi.

cem karakuş

Bina tarihi olduğu için pek değiştirilemeden renove edilmiş. Bu küçücük binada 71 oda olduğunu duyunca kulaklarıma inanamadım. Binaya dışarıdan bakıyorsunuz. Etrafını dönüyorsunuz. 71 odayı aklınızda bir türlü konumlandıramıyorsunuz. Odalar küçük ancak o küçük boyutu hissetmemeniz için özenle ve sadelikle dekore edilmiş.

10 karakoy

Otele adımınızı attığınız anda A Morgan Original’in marka kokusu geliyor burnunuza. Ama ne koku. Bir süre sonra bağımlılık yapmaya başladığını hissediyorsunuz. Asansöre binerken, inerken, odanıza girerken ya da tam çıktığınız anda koku hep etrafınızda. Koku anlamında müthiş bir marka konumlandırması yapılmış 10 Karaköy’de.

10 karaköy

Odalar

Odaya ilk girdiğimde üzerinde önce ismimin yazdığı bir zarf ile karşılaştım. İçinde güzel bir gün geçirmemi temenni eden bir not. Çok güzel bir detay. Masadaki Nespresso makinesi, bir otel odasındaki en sevdiğim şeylerden biri. Hemen bir kahve hazırladım kendime. 2 dakikamı almadı ama odada kahve kokuları hissedilmeye başlamıştı bile.

10 karaköy 10 karaköy

Yatağın iki tarafına okuma ışığının yerleştirilmesi iyi düşünülmüş. Oda genellikle sıcak loş ışıkla aydınlatılmak istenmiş. Banyo kısmında ise ekstra beyaz ışık mevcut. Köşedeki TV direği ise duvarlarda yer olmaması sebebi ile televizyonun kurtarıcısı olmuş. Küçücük bir odanın nasıl bu kadar ferah tutulabileceğini anlatan bir dekorasyon.

 

 10 karakoy 10 karakoy

Kahvaltı

Otel kahvaltısı giriş kattaki Rudolf restoranda veriliyor. Bir masada açık olarak servis edilen kahvaltının yanına omlet, menemen, eggs benedict vb sıcak kahvaltılıklar sipariş edebiliyorsunuz. Açık büfe ise bence yeterince dolu. Beni memnun eden bir otel kahvaltısı bu.

10 karaköy

Tablonun altındaki masanın üzerinde 3-4 çeşit zeytinden, bir o kadar çeşitli peynire, şarküteri ürünlerinden, meyve tabaklarına kadar bir kahvaltıda standart olarak arayabileceğiniz her şey sunulmuş. Eggs Benedict’i tavsiye ederim. Menemen konusunda özenli olsalar da ben daha iyi menemen yaptığım için kendi menemenimi yemeyi tercih ederim.

10 karakoy

 

On10 Teras

on10 teras

Otelin en üst katında 2015 yazında hizmet vermeye başlayan On10 Teras bulunuyor. 15:00 itibariyle 10 Karaköy’ün özel kokteyllerinin yanı sıra klasik kokteyller de konulmuş menüye. Önü biraz kapalı da olsa Karaköy’e tepeden baktığınızı bildiğiniz bir terasınız aslında. Bu da yetmezse bir üst katında daha küçük bir alanı var. Burası arka tarafınızda Galata kulesini görebileceğiniz önü ve arkası açık binanın en tepe noktası.

karakoy teras

Mekan olarak çok ayak üstü değil, hatta zor bile denebilir. Çünkü otelin içinden geçmeniz gerekir. Sokakta yürüyen insanlar için adım atması zor bir yer gibi gözükse de On10 Teras perşembe, cuma, cumartesi günleri canlı müzik programı ile dışarıdan da meraklı bir kitle topluyor  Buraya bir kez geldikten sonra ikinci kez gelmeniz çok muhtemel.

 

Rudolf

rudolf

Akşam yemeği… Yeme içmeye meraklı olan herkes Sevgili Rudolf Van Nunen’i duymuştur diye düşünüyorum. Bana göre adam bir dahi 🙂 Lezzeti artık biraz aşmış. O sebeple lezzet verme çabasında değil. Orası cepte. Rudolf, yemeklerle oynuyor. Onlara farklı şekiller veriyor.

Örneğin dışı jöle kaplı lolipop ciğer pate yiyorsunuz. Tıpkı bir şeker gibi. Ya da önünüze daha önce hiç sunulmayan bir ahtapot carpaccio gelebiliyor. Rudolf kesinlikle herkesin yaptığı şeyleri yapmıyor. Neredeyse tüm menüsünü denedim. Çoğuna hayran kaldım. Rudolf’u ayrı bir yazı ile detaylıca anlatacağım.

cem karakuş

Özet :

10 Karaköy, girişinde sizi etkileyen marka kokusu ile, Rudolf, bar ve On10 terası ile otelden çıkmayacağım diyenler için gayet keyifli bir otel.

Karaköy’ün merkezindeki kafelere, Galata ve Cihangir gibi retro mekanlara da, Eminönü, Sirkeci gibi turistik semtlere de yürüme mesafesi olması sebebi ile yabancı turistler için de çok merkezi bir lokasyonda yer alıyor.

Adres : Kemeraltı Caddesi No: 10 34425 Karaköy Istanbul,

Telefon : 0212 703 33 33

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Responses to 10 Karaköy İstanbul

  1. Rahat Yazar dedi ki:

    Güzel bir otel konaklama yazısı olmuş.
    ‘Karaköy, Cem ve Kediler’ başlığı altında ayrı blog açabilirsin ya çünkü o bölge senden sorulur:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir